sacbakimi.com.tr https://www.sacbakimi.com.tr Saç Bakımı, Evde Saç Bakımı ve Önerileri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sacbakimi.com.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Saç Diplerinde Kaşıntı https://www.sacbakimi.com.tr/sac-diplerinde-kasinti.html Sat, 13 Oct 2018 18:19:39 +0000 Saç diplerinde kaşıntı, çok can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Günümüzde birçok insanın maruz kaldığı bir durumdur. Saç diplerinde kaşıntı birçok nedene bağlı olabilmektedir. Bunlar arasında en korkunç sena Saç diplerinde kaşıntı, çok can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Günümüzde birçok insanın maruz kaldığı bir durumdur. Saç diplerinde kaşıntı birçok nedene bağlı olabilmektedir. Bunlar arasında en korkunç senaryo muhtemelen bitlenmiş olma ihtimali olabilmektedir. Kimi insan için önemli olmayan bir durum olsa bile, kimi insanlar için ciddi önem arz eder. Özellikle topluluk önünde konuşma yapmaya çalışan birinin sürekli saçlarını kaşıması. Bence dinleyenler bile rahatsız olur. Son zamanlarda yumurta toplamak için kümese girdiyseniz kesin bitlenmiş olabilirsiniz. Şaka bir yana tabi ki.  

Şimdi saç diplerinde kaşıntıya neden olabilecek olası durumları bir inceleyelim. 

Kepeklenme: Kepeklenme toplumun çoğunda görülebilen bir durumdur. Kepeklenme ile beraber saç diplerinde kaşıntı olabilmektedir. Saç diplerinde ölü hücrelerin yerini yenisi almaktadır. Bu doğal süreç hızlı olmaya başlarsa deride fazladan kabuklanma başlamaktadır. Bu da hem hoş görünmeyen kepeklenmeye hemde saç diplerinde kaşıntıya neden olmaktadır. Bu yenilenme sürecinin hızlanmasına saç bakımının düzgün yapılmaması neden olabilmektedir. Kullandığınız şampuanın cilt yapınıza uygun ola maması da kepeklenmeye neden olabilmektedir. Ayrıca şampuanın yada kullandığınız temizlik ürününün içeriğindeki kimyasallar saçta alerjiye neden olabilmektedir. Ayrıca jöle, saç spreyi vb. ürünlerde alerjen etki gösterebilmektedir. O yüzden bu tip ürünleri kullanırken daha dikkatli olmalıyız. 

Ciltte yağlanma ve kabuklanma: Bir tür mantarın neden olduğu düşünülen bu rahatsızlığın ismi seboreik dermatit olarak geçmektedir. Yağlı ve kabuklu bir cilt oluşumuna neden olan bir rahatsızlıktır. Cildin kızardığı, kabuklanmaya başladığı bir rahatsızlıktır. Bu kabuklanma da doğal olarak saç diplerinde kaşıntıya neden olmaktadır. Çeşitli kremlerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. 

Saç Diplerinde KaşıntıMalasezya mantarı: Bu mantar normalde ciltte var olmaktadır. Ancak bir nedenden ötürü bu mantarda bir büyüme meydana gelirse saç derisinin yenilenme sürecini hızlandıracaktır. Bu da karşımıza kepekli ve kaşınan bir saç modeli olarak çıkacaktır. 

Sedef hastalığı: Sedef hastalığı daha çok dirseklerde, dizlerde ve saç diplerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Saç diplerinde kaşıntıya neden olan bir rahatsızlıktır. Ayrıca tedavisi düzenli yapılmaz ise pullanma hatta yara dahi oluşabilmektedir. Sedef hastalığının kesin bir tedavi olmamaktadır. Ancak krem, pomat yada losyon ile hastalığın şiddeti azaltılabilmektedir.
]]>
Kısa Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/kisa-saclar.html Sun, 14 Oct 2018 12:24:58 +0000 Kısa saçlar, Eğer saçlarınızı kestirmeyi düşünüyor ve kendinize uygun kısa saç modelleri arıyorsanız, birbirinden güzel saç modelleri ve saç stil ipuçlarını yazımızdan okuyarak, kesimden önce en doğru saç kesimin Kısa saçlar, Eğer saçlarınızı kestirmeyi düşünüyor ve kendinize uygun kısa saç modelleri arıyorsanız, birbirinden güzel saç modelleri ve saç stil ipuçlarını yazımızdan okuyarak, kesimden önce en doğru saç kesimine karar vermiş olacaksınız. Bu saç kesimi son yıllar çok moda olmaya başlayan ve bir çok ünlü bayan tarafından kullanılan saç kesimidir. Gerek kullanım kolaylığı, gerek şekillendirmesi olsun bir çok avantajı vardır. Dezavantajı ise şekillendirme ve stil seçeneklerinin uzun ve orta saç stillerine göre daha kısıtlı olmasıdır, fakat bunun için endişelenmenize gerek yok, seçebileceğiniz onlarca model var.

Kısa Saç Modelleri: Ayrıca eğer saç tipiniz inceyse, kısa saç modelleri ile daha dolgun bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu durum, stilin en büyük avantajlarından birisidir. Bir çok bayan ince ve kırılan saçlarından şikayetçi, bu saç kesiminin bir çok değişik varyasyonu vardır. Hepsi çok popüler ve revaçta olan saç modelleridir. Popüler olan diğer bir kısa saç stil seçeneği ise pixie saç modelidir, yerli ve yabancı ünlüler tarafından tercih edilen saç modelidir. Kısa saç modelleri sıcak yaz aylarında rahatlık açısından kadınlar arasında en çok tercih edilen seçeneklerdendir. Türk kadınları arasında da modern görünümü ve pratik olması nedeni ile oldukça fazla rağbet görmektedir. Yüzünüzün şekline göre saçınızın boyutuna karar vereceğiniz saç modelleri sizi daha genç ve ferah bir görünüme kavuşturacaktır. Kısa saç kesimlerini ister dalgalı, ister düz olarak gün içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kısa kesilmiş kahküller de yüz tipinize göre sizlere güzel bir hava katacaktır. Minyon bir yüzünüz var ise kahkül tercih etmeniz pek uygun olmaz, çünkü bu sizin yüzünüzü daha da küçük bir görünüme sokacaktır ve hoş durmayacaktır. Ama geniş bir alnınız varsa ve bu görüntüden rahatsızlık duyuyorsanız kahkül, deyim yerindeyse hayatınızı kurtaracaktır. Uzun süredir aynı saç modelini kullanıyor ve  artık sıkıldıysanız saçlarınızı kısacık kestirmek size istediğiniz değişikliği sağlayacaktır. Asimetrik, küt veya güzel bir ense tıraşıyla sizi modern bir görünüme kavuşturacak olan bu kısa saç modelleri, bir çok kadının vazgeçilmezlerindendir. Saç uçlarına yapacağınız renk açma işlemi veya saç aralarına yapacağınız mor, pembe gibi cesur renkler ile istediğiniz gibi saçlara kavuşabilirsiniz. Aklınızda renkler ile ilgili soru işaretleri veya korkularınız varsa, onun da kolayı var, saç bakım ürünleri satan mağazalarda veya kuaförlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz saç tebeşirleri tam size göre olacaktır. İstediğiniz saç rengi kolaylıkla deneyebilir ve sonrasında hiç zorlanmadan yıkayarak saçınızı eski haline döndürebilirsiniz. Omuz hizasında, düz ve katsız  bir kesimle Retro bir görünüme sahip olabilirsiniz. Hatta yüz hatları keskin olan ve bu durumdan rahatsız olan bayanlar için düz ve katsız bir kesim her zaman için idealdir. Omuz hizasında kestirdiğiniz saçları ortadan ikiye olacak şekilde ayırıp, temiz ve sade bir görünüme kavuşup, gözlerinize yapacağınız dumanlı bir makyaj ile etrafınızdakilerin dikkatini gözlerinize çekebilir ve onları büyüleyebilirsiniz. 

Kısa SaçlarKısa saç bakımı: 

Kısa saçların bakımlı görünmesi için föne ihtiyaç duyulabilir, fakat çekilecek fön saçları yıpratarak kırıkların oluşmasına sebep olabileceği için   fönden yada bulunulan ortamlardan dolayı yıpranacak saçlarda oluşacak kırılmaları önlemek için zeytinyağı kürü kullanılabilir. Kısa saçı olanlar saçlarını boyamaktan mümkün olduğu kadar kaçınmalıdır, saç kesimi kısa olduğu için boya direkt olarak saç derisine etki edeceği için saçlarda güçsüzleşmelere yol açabilir.
]]>
Uzun Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/uzun-sac-bakimi.html Sun, 14 Oct 2018 23:26:51 +0000 Uzun saç bakımı, her kadının hayalidir uzun bakımlı saçlara sahip olmak. Uzun bakımlı ışıl ışıl parlayan saçlara kim hayır der ki. Fakat uzun saçın işi zordur. Bakımı yıkaması kuruması her zaman çok fazla u
Uzun saç bakımı, her kadının hayalidir uzun bakımlı saçlara sahip olmak. Uzun bakımlı ışıl ışıl parlayan saçlara kim hayır der ki. Fakat uzun saçın işi zordur. Bakımı yıkaması kuruması her zaman çok fazla uğraş ister. Uzun ve bakımlı saçlara sahip olmak için saçınıza iyi bir zaman dilimi ayırmanız gerekir. Uzun saç bakımı için ilk olarak saçlarınızı temiz yıkamalısınız. Bunun içinde saçınız için en uygun olan ürünleri tercih etmelisiniz. Saç telinize saç yapısına ve saçın ihtiyacına en iyi şekilde cevap verecek şampuan ve bakım ürünleri kullanmalısınız. Saç yıkama işlemini iki günde bir muhakkak yapmalısınız. Bununla beraber saç yıkanırken fazla sıcak su kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çok sıcak su ile saçlar yıkanır ise cansız mat bir görünüm alır ve zaman ile kırıklar oluşur. Bu nedenle soğuğa yakın bir su ile yıkamalısınız. Soğuk su saça parlaklık verir.
 
Uzun saç bakımı, uzun saç bakımı için muhakkak bakim kremleri kullanılır. Düzenli olarak bakım yapmak saçın kolay taranmasını sağlar. Böylelikle saç taranırken kırılması önlenir. Uzun saçlar için saç bakım yağları ve doğal zeytinyağı da oldukça faydalıdır. Bununla beraber düzenli olarak saçta oluşan kırıklar alınmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir. Düzenli bir şekilde saç bakım maskeleri kullanılmalıdır. Yine fazla ısı içeren işlemlerden uzak durmak gerekir. Boya, perma, maşa ve fon gibi işlemleri en aza indirmek gerekir. Bigudiler kullanarak saçınıza şekil vermeye çalışmalı ve bu işi işlemlerinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Saçınız için bitkisel olan yağlar kullanarak saçınızın güçlenmesine yardımcı olmalısınız. Özellikle zeytinyağı uygulayarak saçınızı beslemelisiniz. Saç sağlığı için oldukça önemli olan bir diğer noktada sağlıklı beslemektir. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için sağlıklı beslenmelisiniz. Böylelikle saçlarda dökülmeler ve yıpranmalar en aza iner. 

Uzun Saç BakımıUzun saç bakımı için yapılması gerekenler 
 • E Vitamini saçlar için en önemli vitaminlerdendir. E vitamini Hem saç uzamasında ve saça sağlık verir. E vitamini yağı kullanabilirsiniz bununla beraber Badem, fıstık, fındık, ayçekirdeği gibi gıdalar tüketmelisiniz.
 • Saç derinize sık sık masaj yapın bu saçın uzaması ve güçlenmesine saç tabakasının rahat nefes almasını sağlar.
 • Saçlarınıza en uygun olan bakım ürününü seçmeye çalışın. Böylelikle saçların ihtiyacını karşılayacak ve sağlıklı olmasını sağlayacaksınız
 • Saçlarınıza haftada  bir saç bakım maskesi uygulayarak bakım yapın
]]>
Evde Doğal Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/evde-dogal-sac-bakimi.html Mon, 15 Oct 2018 18:15:48 +0000 Evde doğal saç bakımı, saç bakımları için kuaföre gidebilirsiniz ya da oldukça pahalı saç bakım kozmetiklerini  kullanabilirsiniz ancak bunun çok daha hesaplı ve keyifli bir yolu daha var. Doğal ürünlerle evde yapabileceğin Evde doğal saç bakımı, saç bakımları için kuaföre gidebilirsiniz ya da oldukça pahalı saç bakım kozmetiklerini  kullanabilirsiniz ancak bunun çok daha hesaplı ve keyifli bir yolu daha var. Doğal ürünlerle evde yapabileceğiniz bir saç bakım rutini oluşturmak ve beslenmenize dikkat etmektir. Eğer bu iki faktöre dikkat edip, düzenli olarak uygulayabilirseniz bir daha dışarıda pahalı saç bakım ürünleri almanıza ve yaptırmanıza gerek kalmayacak. Evde uygulanan doğal saç bakımı saçları beslemeye yardımcı olacak yollardan birisidir. İnsanların sürekli olarak başvurduğu doğal yöntemler sayesinde saçlar daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. Stresten, hava kirliliğinden ve bakımsızlıktan etkilenen saçlara evde doğal saç bakım kürlerini tercih etmek saçlarınızın bakımlı olmasını sağlayacak ve saçlarınıza zarar vermeyecektir.  Fakat burada ki önemli bir nokta ısrarcı olmaktır.

Evde Doğal Saç Bakımı

Saç ve Saç Derisi Temiz Olmalı: Kepeğin ve koparak dökülen saçların başlıca sebebi saç derisinde kalan köpük, jöle gibi saç bakım ürünlerinden kalan artıklar, yağ ve toz nedeniyle tıkanan saç kökleridir. Bu sebeple saç derisinin her zaman temiz olmasına dikkat ediniz. Eğer saç köklerinin gözenekleri kirlerden dolayı tıkanırsa saç telleriniz zayıflar, koparak dökülmeler artarak saçınız donuk bir görünüme kavuşur. 

Saçı ve saç derisini temizlemek için evde doğal saç  bakımı yapabileceğiniz iki basit uygulama var. İlki haftada 2 kere saçı sirkeli su ile durulamak. Bunun için 1 su bardağı sirkeyi 2-3 su bardağı suya ekleyiniz ve saçınızı şampuanladıktan sonra durularken bu karışımı kullanınız. Saç ıslakken sirke  koku yapabilir fakat saç kurudukça bu kokuda hafifler. Eğer kokudan memnun değilseniz ya da rahatsız oluyorsanız sıralamayı tersine çevirebilirsiniz. Yani ilk önce saçınızı sirkeli suyla ıslatabilir ardından şampuanla yıkayınız. Sirkeli su saçı temizleyecek ve buna ek olarak saça doğal bir parlaklık ve hacim verecektir. 

İkinci doğal bakım uygulama ise karbonatla yapılan saç terapisidir. 2 litre suya 3 yemek kaşığı karbonatı ilave edip karıştırınız ve sirkede yaptığımız gibi saçınızı bu su ile durulayınız. Karbonat saç derisinde kalan artıkları temizlerken bir yandan da saç derisinin pH değerini dengeleyerek saçı yıpratan cilt hastalıklarına karşıda koruma sağlar.

Evde Doğal Saç BakımıSaçı Yumuşatmak İçin Ballı Doğal Saç Bakımı: Saçlarınızın kuru ve çok sert olmasından şikayetçiyseniz evde doğal yöntem olarak uygulayabileceğiniz bal maskesi tam size göre. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile hafif kıvam vermek için 1 yemek kaşığı bal ile karıştırdıktan sonra saçınıza ve saç derinize sürünüz. Yaklaşık 30 dakika beklettiniz ve sonra hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayınız. Saçlarınız çok kuru veya çok çabuk kırılıyorsa bu yöntemi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz. Balla yapabileceğiniz bir diğer saç maskesi ise süt ve bal maskesidir. 1 yemek kaşığı balı yarım bardak süte ekleyiniz ve iyice karıştırınız. Karışımı saçınıza ve saç derinize masaj yaparak sürünüz. 15 dakika beklettikten sonra şampuanla temizleyiniz.

Yumurta ile Evde Doğal Saç Bakımı: Protein bakımından son derece zengin olan yumurta özellikle boyadan veya güneşten yıpranmış cansız ve kuru saçlar için önerilen maskelerin hemen hepsinde yer almaktadır. Eğer vaktiniz kısıtlı ise  sadece 1 yumurtayı (saçınız uzunsa 2 yumurta kullanabilirsiniz) köpürünceye kadar çırpınız ve masaj yaparak saç derinize sürdükten sonra kalanını kökten uçlara kadar sürüp 20-25 dakika  kadar bekletiniz. Unutmayınız ki, yumurtayı ıslak saçlara (fazla suyu havlu ile alınmış) süreceksiniz. Maskeyi temizlemek için soğuk ya da soğuğa yakın ılık su ile hafif bir şampuan kullanarak temizleyiniz. Haftada bir kez  yapılan bu yumurta maskesi saç derisini yumuşatır, saçları  nemlendirir, parlaklık verir ve saçtaki kırıkları azaltır.

Yoğurt ile Evde Doğal Saç Bakımı:]]> Argan Yağı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/argan-yagi-sac-bakimi.html Mon, 15 Oct 2018 20:50:25 +0000 Argan Yağı Saç Bakımı, Argan yağı, argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilir ve yüzyıllardır özellikle Kuzey Afrika ülkelerinde sağlıklı saçlar için kullanılır. Ticari saç ve cilt bakım ürünle Argan Yağı Saç Bakımı, Argan yağı, argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilir ve yüzyıllardır özellikle Kuzey Afrika ülkelerinde sağlıklı saçlar için kullanılır. Ticari saç ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılan argan yağı aktarlarda bulunabilir. Bazen fiyatını düşürmek için daha ucuz doğal yağlarla karıştırılarak da satıldığından %100 argan yağı olmasına özen gösterilmelidir. Argan yağı saça doğal parlaklık verir, yıpranmış saçları yumuşatır ve kırık oluşumunu azaltır. Bunlara ilave olarak saçın esnekliğini arttır koparak dökülmeleri azaltır.

Argan Yağı Saç Bakımı Faydaları

Argan yağı Saça faydaları nedeniyle sıvı altın olarak adlandırılır. Donuk görünen saçları kısa sürede sağlığına kavuşturur ve doğal bir parlaklık sağlar. Argan yağı Jojoba yağına benzer bir içeriğe sahiptir ve  zamanla bu yağın yerini almıştır çünkü argan yağıyla yapılan bakımla jojoba yağından daha kısa sürede sonuç elde edilir.

Saçın karışmasını engeller, doğal bir şekilde nemlendirir ve daha kolay şekil almasını sağlar. Nemli havalarda kabarmayı engeller.

Köklerdeki gözeneklere nüfuz ederek saçın elastikiyetini çoğaltır. Uzun saçlarda kurutma, fırçalama ve fön çekme sırasında yaşanan koparak dökülmeleri azaltır.

Sağlıklı saçlar için en önemli  olan E vitamini bakımından zengindir. Antioksidan etkisi bulunan E vitamini boyadan ve güneşten yıpranan saçların toparlanma sürecini azaltır.

Argan yağı Saçlarda ve saç derisinde çok az miktarda yağ kalıntısı bırakır, nemi saç ve saç derisine hapsettiğinden kuru ve kırılgan saçları kısa sürede yumuşatır. Boya nedeniyle yıpranan, kırılgan hale gelen ve kuruyan saçlar için ideal bir doğal onarıcıdır.

Doymamış yağ asitleri olan Omega 3 ve omega 9 bakımından zengin içeriği ile saç gözenekleri ve köklerini besler. Güçlendirdiği saç yapısını hava kirliliği ve güneşin zararlı ışınları gibi çevresel faktörlere karşı korur.

Argan Yağı Saç BakımıArgan Yağı Saça Uygulanması

Doğru uygulama yöntemlerinin kullanılması ile Argan yağından maksimum faydalanabilmek mümkündür. Banyoya girmeden hemen önce veya duştan sonra argan yağı uygulanabilir. Argan Yağı Saç Bakımı duştan önce kullanmak için bir miktar argan yağını avuç içlerine yayıp uçlardan köklere kadar saçlara yedirmek gerekir. Daha sonra parmak uçlarıyla saç derisine masaj yapılır. Argan yağının eşit miktarda yayılması için geniş dişli bir tarak kullanılabilir. Saçlarınızı başın üstünde toplanıp havluyla sararak 1 saat kadar beklenmelidir. Havlu sarmadan önce ısıtılırsa yağ saç ve saç derisine daha kolay etki eder.

Argan yağının banyodan sonra kullanımı için önce saçlardaki fazla suyu havluyla aldıktan sonra saça tazelik ve parlaklık vermek için fırçanın ya da tarağın üstüne birkaç damla argan yağı damlatmak yeterlidir.

]]> Boyalı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/boyali-sac-bakimi.html Tue, 16 Oct 2018 06:12:42 +0000 Boyalı Saç Bakımı, eskiden belirli bir yaştan sonra annelerimiz gri yada beyazlaşan saçlarını kapatmak için boyarken (ki bunu kına, ceviz kabuğu vs. gibi doğal ürünlerle yaparlardı) günümüzde sanırım saç boyatma güzelle Boyalı Saç Bakımı,
eskiden belirli bir yaştan sonra annelerimiz gri yada beyazlaşan saçlarını kapatmak için boyarken (ki bunu kına, ceviz kabuğu vs. gibi doğal ürünlerle yaparlardı) günümüzde sanırım saç boyatma güzelleşme uğruna 15-16 yaşlarına kadar indi. Boya işlemi yaptırırken saçlarımıza ve saç derimize ne kadar zarar veriyoruz, bu kimyasalları kullandıktan sonra saçlarımıza gereken bakımı yapıp en azından yeniden uzayan ve boyalı saç bakımı tam olarak yapıyorumuyuz, diye düşünmekte fayda var. Zaman geçtikçe saçlarım çok matlaştıştı, kırıkları arttı, artık saçlarımı şekil almıyor, saçlarım çok dökülüyor diye şikayet etmeye başlarız. Tüm bunları önlemek için saçlarınızı boyatmadan önce saç yapınızı dikkate almalı ve boya yaptırdıktan sonra mutlaka düzenli bakımlarını yapmalı yada yaptırmalısınız.

Boyalı Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler
 • Saçlarınızı boyatmadan önce mutlaka saç yapınız ile ilgili kuaförünüzden bilgi alın. Çok istediğiniz röfle, ombre yada saçlarınızı tamamen açtırmak saçlarınızı sizin saç yapınıza uygun olmayabilir ve kullanılan amonyak saçınızı çok yıpratabilir, kısacık kestirmek zorunda kalabilirsiniz. 
 • Gelişen teknoloji ile artık boyalarda daha çok bitkisel ürün kullanılmaya başlandı. Bu ürünler diğer boyalar göre biraz pahalı olsa da boya yaptırırken bu ürünleri tercih etmeye çalışın. 
 • Sacınızı 35-40 gün geçmeden boyatmayın. Bazı kişilerde saç beyazlaşması irsi ve çok çabuk çıktığından bu boya süresi uzun gelebilir fakat saçınızı ne kadar çok boyatırsanız o kadar çok bakıma ihtiyacı olacağını unutmayın.
 • Saçlarınızı boyattıktan sonra çok fazla fön, düzleştirici, fırça kullanmayın. Saçınızı dişli bir tarak yardımı ile tarayın.
 • Saçlarınızın uçlarındaki kırıkları 35-40 günde bir kestirin. Saçlarınız daha çabuk uzar ve daha canlı görünür
 • Saçlarınızı çok fazla güneşe maruz bırakmayın. Çok fazla güneşte kalacaksanız mutlaka bir şapka kullanın.
 • Aldığımız besinler  saçlarımızı da etkileyeceği için, yediklerinize dikkat edin ve protein saç için çok gereklidir. 
 • Saçlarınızı her gün değil 2-3 günde bir ılık su ile yıkayın. Her gün ve sıcak su ile  yıkanan saçlardan boya çabuk akar ve saç derisindeki yağ azalarak sacınızı kurutur. 
 • Saçlarınızı boyattıktan sonra, hafta da bir gün evde hazırlayacağınız doğal kürleri uygulamalı yada kuaförünüzde ayda 1 kez saç bakımı yaptırmalısınız. 
Boyalı Saç BakımıBoyalı saç bakımı için aşağıdaki vereceğimiz doğal bakım kürlerini uygulayabilirsiniz. 

Boyalı Saç Elma Sirkesi : Yarım bardak su ile yarım bardak elma sirkesini karıştırın bir sprey yada elleriniz ile saçlarınıza uygulayın 15 dakika bekledikten sonra durulayın.
 
Boyalı Saç Avokado Maskesi: İyice yumuşamış olan bir avokadoyu çatalla iyice ezin içerisine bir yemek kaşığı buğday tohumu ekleyip karıştırın. Saçlarınıza uygulayacağınız bu maskeyi 1 saat kadar saçınızda beklettikten sonra durulayın. 

Boyalı Saç Aloe Vera ve Bira Maskesi: Yarım bardak bira, 1-2 aloe vera sapı özü (ezdiğinizde çıkacaktır)  ve 1 yemek kaşığı zeytin yağını iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışım ile saçlarınıza 15 dakika masaj yapıp, ılık su ile durulayın. 

Boyalı saç bakımı, doğal saçlarımıza göre her zaman daha zordur. Özellikle bayanlar için ister kısa, ister uzun, ister ince telli ister kalın telli olsun saç çok önemlidir. Bu nedenle saçlarınızı mecbur kalmadıkça boyatmamaya çalışın. 
]]> Kabaran Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/kabaran-saclar.html Tue, 16 Oct 2018 18:21:28 +0000 Kabaran Saçlar sanırım çoğu bayanın ortak sorunudur. Gün boyu modunuzun düşmesini sağlar, ayrıca güzelliğinizi gölgeleyen sinir bozucu bir durumdur. Kuru ve nemsiz saçlar kabarır ve elektriklenir. Kabaran saçlara sahips Kabaran Saçlar sanırım çoğu bayanın ortak sorunudur. Gün boyu modunuzun düşmesini sağlar, ayrıca güzelliğinizi gölgeleyen sinir bozucu bir durumdur. Kuru ve nemsiz saçlar kabarır ve elektriklenir. Kabaran saçlara sahipseniz; 1-2 saatte duş alıp hazırlanmanız mümkün değildir. Neden saçlarım kabarıyor diye düşünmek, üzülmek yerine, yapmanız gereken bakımı için biraz zaman ayırmalı ve doğru ürünler kullanmalısınız.

Kabaran Saçlar İçin Öneriler
 • Saçlarınız için uygun şampuan ve saç kremi kullanın. Saçınızın nem düzeyini artıcı şampuanlar seçmelisiniz. Nemsiz kalan saç daha çabuk kabarır. 
 • Saçlarınızı yıkarken şampuanı az uygulayın ve en fazla 2 kez  tekrarlayın. Saç kremini uyguladıktan sonra 2-3 dakika bekledikten sonra durulayın. 
 • Saçlarınızı duştayken kalın ve seyrek dişli bir tarak ile tarayın. 
 • Saçlarınızı ılık yada soğuk su ile yıkayın. Sıcak su saç derisini kuruttuğu için saçınız daha çok kabaracaktır. Eğer ılık yada soğuk su ile banyo yapamıyorsanız, duştan çıkarken saçlarınıza 2-3 dakika soğuk su tutun.
 • Haftada bir kez saçlarınızın nemini koruyacak saç maskeleri uygulayın.
 • Duştan sonra  saçlarınızı havlu ile sarın ve 10-15 dakika bu şekilde bekleyin. Havluyu çıkardıktan sonra saçlarınıza havluyu sürterek, bastırarak, ovarak kurutmayın. Havlu ile bekleme süresince zaten saçlarınızın ıslaklığı gidecektir.
 • Nemli olan saçınıza bakım yağınızı uygulayın yada köpük kullanın.  Eliniz ile dipten uçlara doğru masaj yapın ve aşağıdan yukarıya doğru  parmak uçlarınız ile şekil verin. Jöle ve briyantin saçlarınıza kolay şekil versede, bu ürünleri temizlemeke için  her gün yıkamak zorunda kalırsınız.
 • Saçlarınızı ısı ile kurutmayın şekil vermeyin, doğal olarak kurumasını sağlayın. Eğer düzleştirici kullanmak zorundaysanız saçlarınızı uygun bir bakım spreyi ile ekstra nemlendirin.
 • Saç kesimine dikkat edin çok katlı saçlar, ara makaslar saçınızın daha çok kabarmasını sağlar. Saçınızı uzatmaya çalışın ve düz kesimler yaptırın.  
 • Saçlarınızı haftada 3 kez yıkayın. Saçları daha fazla yıkamak nem ve yağ kaybına yol açacağı için daha çok kabarır. 
 • Saçlarınızı akşamdan yıkayıp yatmak, gece boyunca saçlarınızı dinlendireceğinden ertesi gün saçlarınıza daha çabuk şekil vermenizi ve daha nemli görünmesini sağlayacaktır. 
 • Kabaran saçlarınızı ayda bir kez uçlarından kestirin.
 • Duştan sonra 2 damla bebeği yağı ile saçlarınıza masaj yapmak, kabarmasını önleyecektir.
 • Ayda 2-3 kez ılık zeytinyağı ile masaj yapın ve 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ve doğru şampuan ile yıkayın. Saçlarınız daha nemli ve parlak bir görünüme sahip olur. 
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulamada 1 kahve fincanı elma sirkesi eklemeniz yine saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlar.
Kabaran SaçlarKabaran Saçlar, hayatınızı olumsuz yönde etkiler, kendinizi bakımsız ve mutsuz hissedersiniz. Bunun için üzülmektense kendinize uygun çözümler bulup uygulamanız, bu sorununuzu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
]]>
Saç Yıkama https://www.sacbakimi.com.tr/sac-yikama.html Wed, 17 Oct 2018 10:03:56 +0000 Saç yıkama, bazı kış günlerinde ancak haftada iki-üç gibi kötü bir süreçte yıkayabildiğimiz saçlarımızı çoğu yaz aylarında her gün yıkarız.  Bunun saçlarımızı uzatacağını düşünürüz ama aslında yanlış ş Saç yıkama, bazı kış günlerinde ancak haftada iki-üç gibi kötü bir süreçte yıkayabildiğimiz saçlarımızı çoğu yaz aylarında her gün yıkarız.  Bunun saçlarımızı uzatacağını düşünürüz ama aslında yanlış şampuan ya da saç kremi kullanıyorsak ancak saçımızı yıpratmış oluruz.  Elbete hiçbir kadın veya erkek saçlarına zarar gelmesini istemez. Hiç şüphem yok ki sizde bu yazılanları aynı amaç doğrultusunda  okuyorsunuzdur ve saçlarınıza iyi bir bakım sunmak istiyorsunuzdur. Bana kalırsa hepsinden önce yapılması gereken şey saçlarınızın türüne  ve yıpranmışlık seviyesine karar vermek. Bu noktalarda karar aldığınızda geriye gittiğiniz eczane ya da şampuanınız ve kreminizi aldığınız  yerdeki bilinçli  bir çalışandan yardım istemek. Şuana kadar bakım yapmayıp ilgilenmediğiniz saçlarınız varsa da hiç bir şey için çok geç  olduğunu sanmıyorum çünkü isteğinize uygun işlevdeki yıpranmış saçlar için onarıcı şampuanlar her yerde mevcut. Kepek probleminiz  varsa kepek önleyici bir şampuan ve yine kepek önleyici bir krem ile kepeklerinizden kurtulabilirsiniz. Tecrübeyle sabit, ben kepeklerimden  kısa bir süre önce kurtuldum. Boyalı saçlar, kırık uçlu saçlar, ince veya kalın telli saçlar için de bir çok seçenek var. Bunların arasından size  en uygun şampuanı seçmek bakım için atılacak ilk ve en önemli adımdır. Ayrıca durmadan şampuan değiştirmemelisiniz  ki saçlarınız bir  rutine alışmalı ve en az altı ay boyunca aynı şampuanla yıkanmalı. Şimdi sizlerle birkaç bilgi paylaşacağım.

Saç YıkamaSaçlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenler
 •  Saçı taramamız gereken zaman: Birçok insan saçlarını banyonun ardından ve kuruttuktan sonra fırçalıyorlar. Oysa bunun sağlıklı ve doğru bir hareket olduğunu söyleyemeyeceğim. Saç esnekliği ancak saç nemliyken artar ve kuruyken saçlarımız normal boyunun yüzde yirmisi kadar esner ve kırılır. Nemli saçlar yüzde elliye kadar esnektirler. saçın yıkandıktan sonra kazandığı ve ihtiyacı olan nemi kaybetmemesi için saç bakım kremleri de kullanılmalı ve hem taradığımız zaman dilimi hemde bakım ürünleriyle desteklenmelidir.
 • Kullanacağımız şampuan miktarı: Eğer uzun saçlara sahipseniz her şampuan kullandığınızda bir yemek kaşığı kadar almalısınız. Çok kısa saçlarınız varsa bunun yarısı kadarı uygun olacaktır.
 • Saç temizliği: Saçlarımızda şampuan dolayısıyla bol köpük oluştuğunda veya bol suyla duruladığımızda gözümüze çok temiz bir şekilde yıkanmışız gibi gelebilir ama aslında öyle değil. Saç yıkarken temizlik olarak dikkat edilmesi en önemli yerlerden biri şampuanı saçlarımıza kafa derimize yaptığımız masajla yedirmemizdir. Böylece hem saçlarımız hem de derimiz ciddi anlamda temizlenmiş olur. Ayrıca bunlara ek olarak saçlarımızı durulamamızı kısa tutmamalıyız. Eğer saçlarınızda şampuan kalırsa bu kepek bile yapabilir.
 • Saç kremi kullanmak: Genellikle saç kreminin saçın her kısmına sürülmesi gerektiği düşünülür. Oysa yalnızca saçımızın uç ve orta kısımlarına sürmeliyiz. Eğer saç maskesi kullanırsak elbette diplere de sürebiliriz. 
 • Saçı kurutmak: Kış aylarında bu çok mümkün olmasa da bizler her zaman saçlarınızı doğal halinde kurutmanızı yani fön makinesi kullanmamanızı öneriyoruz. Çünkü bu saçın yıpranmasını ve kırılmasını ciddi anlamda önleyecektir.
]]>
İnce Telli Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/ince-telli-sac-bakimi.html Thu, 18 Oct 2018 08:35:27 +0000 İnce Telli Saç Bakımı, Saç çeşitleri arasında bakımı en zor olan ve kişileri uğraştıran saç tiplerinde biri ince telli saçlardır.  İnce telli saçlar yıpranmaya ve kırılmaya müsaittir. Ayrıca ince telli saçlar genetik İnce Telli Saç Bakımı, Saç çeşitleri arasında bakımı en zor olan ve kişileri uğraştıran saç tiplerinde biri ince telli saçlardır.  İnce telli saçlar yıpranmaya ve kırılmaya müsaittir. Ayrıca ince telli saçlar genetik yapı olarak cansız bir görünüme sahiptir. İnce telli saçların bakımı çok uzun bir zaman almakla birlikte uğraştırıcıdır da. Evde bazı uygulamalar ile ince telli saçların bakımını kolaylaştırabilirsiniz. İnce telli saçlar için evde bakım yaparken dikkatli olmak gerekir. Yapılabilecek herhangi bir yanlış uygulama ya da kullanılan yanlış malzemeler saçın daha fazla kurumasına ve daha fazla yıpranmasına neden olabilir. İnce telli saçlara uygulanan saç boyaları, fön, saç düzleştirme  gibi uygulamalar saçın daha çok yıpranmasına ve incelmesine yol açabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı saçınız ince ise saçınıza uygun ürünler kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. İnce telli saçların bakımı için kullanılan ürünlerin yanı sıra kişilerin beslenme alışkanlıkları, üzüntü, stres ve hormanal değişiklikleri de ince telli saçların güçsüzleşmesine neden olmaktadır. 

İnce Telli Saçlıların Saç Bakımı İçin Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar
 • İnce telli saç bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli husus saçları yıkama sıklığıdır.  İnce telli saçları çok sık yıkamamak gerekir. Her gün saç yıkamak saç derisindeki koruyucu tabakayı işlevsiz hale getirir. Ve saç derisini daha çok hassaslaştırır. Bu durumda saçlarınız güçsüzleşir ve hassaslaşır. 
 • İnce telli saçların bakımını yaparken saçlarınızı besleyecek vitaminler kullanmanız gerekir. Vitaminlerin yanı sıra yağ kullanımı da saçın parlaklığını artıracak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. 
 • Mümkün olduğunca boya kullanmamaya çalışın. Saç boyası ince telli saçların daha çok yıpranmasına neden olur. 
 • Saç bakımı için kullanacağınız ürünlere dikkat edin ve doğru seçim yapmaya özen gösterin. Tercih ettiğiniz ürünlerin saçınıza uygun olup olmadığına özen gösterin 
İnce Telli Saç Bakımıİnce Telli Saçlar İçin Masaj 

İnce telli saç bakımı için masaj önerilebilir.  Saç derisine yapılan masaj saçları rahatlatacaktır. İnce telli saçlar için uygulayacağınız masajı şu şekilde yapabilirsiniz; Orta boy bir kabın içerisine zeytin yağı, badem yağı, susam yağı ya da Hindistan yağından birini 2 çay bardağı kadar koyun. Tencereye koyduktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika kadar ılıtın. Yağı ısıttıktan sonra ılık yağa parmak uçlarınızı batırın. Daha sonra parmak uçlarınızla saç diplerinden başlayarak yavaş yavaş saç diplerine kadar inin. Yumuşak hareketlerle yapmakta fayda vardır. Böylece saç dökülmesine de engel olmuş olursunuz. Masajı yaptıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi bittikten sonra saçınızı ılık suyla ve az bir şampuanla güzelce yıkayın. Bu masajın faydasını 4-5 hafta için göreceksiniz. Bu masaj saçlarınızı hem yumuşatacak hem de ince telli saça sahip olan kişilerin en çok şikayet ettiği kabarmaları engelleyecektir.
]]>
Saç Bakım Kremi https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakim-kremi.html Thu, 18 Oct 2018 12:20:31 +0000 Saç bakım kremi, Sağlıklı ve bakımlı saçlar denildiği zaman ilk akla saç bakım kremleri gelmektedir. Günümüzde kozmetik sektöründe inanılmaz bir paya sahip olan saç bakım kremlerinin bir çok şekli bulunmaktadır. Fiyatlar Saç bakım kremi, Sağlıklı ve bakımlı saçlar denildiği zaman ilk akla saç bakım kremleri gelmektedir. Günümüzde kozmetik sektöründe inanılmaz bir paya sahip olan saç bakım kremlerinin bir çok şekli bulunmaktadır. Fiyatları genelde çok ucuzdan başlayıp, çok yüksek fiyatlara kadar çıkan saç bakım kremlerinde genel olarak pahalı kremlerin daha etkili oldukları düşünülmektedir. Bu konuda tabi ki tüketiciler haksız değillerdir. kanıtlanmış sonuçlara göre ve içinde bulunan bileşenleri ve etken maddeleri ne kadar fazla olursa saç bakım kreminin de etkisi o kadar artmaktadır. Günümüzde genelde ev hanımları evde uyguladıkları saç bakım ürünleri ve saç bakım kremleri ile de çok fazla verim alabilmektedirler. Fakat unutulmaması gerekir ki saç bakım kremlerini uygularken en etkili sonucu almak için saç yapısına en uygun olan saç bakım kremini seçilmesi gerekmektedir. Yoksa kuru saçlar için uygulanacak saça, yağlı saçlar için olan bir saç bakım kremi uygulanırsa eğer hem işe yaramaz hem de saçın sağlığının bozulmasına ve saç parlaklığının azalmasına neden olabilmektedir. Günümüz de hava kirliliği, aşırı sıcak üfleyen saç kurutma makineleri, çeşitli saç şekillendiricileri, kuaförlerde uygulanan ısıl işlemler, boya, saçta kullanılan çeşitli açıcı maddeler saç sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden herkesin saç bakım kremi kullanmaya ihtiyacı olmaktadır. Saç bakım kremleri genelde saçın yapısına bağlı olarak A, E vitamini çeşitli zeytinyağı, hindistan cevizi, limon, avakado yağı, argan yağı, keratin gibi besleyici maddelerle zenginleştirilmiş ürünlerdir.

Saç bakım kremi çeşitleri:

Kuru saçlar için olan saç bakım kremleri; saç üzerinde yapılan çeşitli işlemler sonucunda saç teli eski doğallığını kaybeder ve zamanlar sönük, cansız bir hal almaktadır. Fakat kuru saçlar için olan saç kremleri saça uygulandığında saç telinin nemlenmesini ve eski doğal yapısını kazanmasına yardımcı olur. Bu aynı susuz kalmış kuru bir toprağa benzer. Toprağa su verdiğimiz zaman nasıl kendine gelir canlanır ise saç teli de aynı etkiyi göstermektedir. Fakat bu saç bakım kremlerini kullanırken iyi bir sonuç almamız için sürekli kullanmamızda fayda vardır. Aksi taktirde istenilen sonuca ulaşılması çok zordur. Kuru saçlar için olan saç bakım kremlerinde saç yıkandıktan sonra 5 dakika bekletip sonra iyice durulanır. Fakat saçın sağlıklı kalabilmesi için bu yöntemler çoğunlukla yetmeyebilir. Saçımızı kuruttuktan sonra durulanmayan bir saç bakım kremi uygulaması yapılması şarttır.  

Saç Bakım KremiYağlı saçlar için olan saç bakım kremleri: Saç teli çok fazla yağlı olduğu için yıkandıktan çok kısa bir zaman sonra doğallığını kaybeder adeta yapış yapış bir görünüme sahip olur. Yağlı sağlarda durulanmayan saç bakım kremi çok fazla tercih edilmez. Fakat saç yıkanırken kullanılan saç bakım kreminin muhakkak yağlı saçlar için olmasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde uygulanan her hangi bir krem saçın iyice cansız ve mat gözükmesine neden olabilmektedir. Yağlı saçlar için olan saç bakım kremleri genelde limon içerikli olduğu için saçı yatıştırır. Yağlanma sürecini uzatır.

Normal saçlar için olan saç bakım kremleri: En ideal saç türüdür. Ne çok fazla nemli, nede çok fazla yağlı yapıya sahip olan bu saç türünde normal saçlar için uygun olan çeşitli vitaminlerle desteklenmiş saç bakım kremlerini kullanmamız gerekmektedir.
]]>
Doğal Yöntemlerle Saç Açma https://www.sacbakimi.com.tr/dogal-yontemlerle-sac-acma.html Fri, 19 Oct 2018 01:21:06 +0000 Doğal yöntemlerle saç açma özellikle saç renginin koyu olmasından dolayı rahatsızlık duyanların saçını boyamadan açabilmesi mümkün olacaktır. Bitkisel yolları kullanarak hiçbir kimyasal bileşen içermeyen maddeleri kullana Doğal yöntemlerle saç açma özellikle saç renginin koyu olmasından dolayı rahatsızlık duyanların saçını boyamadan açabilmesi mümkün olacaktır. Bitkisel yolları kullanarak hiçbir kimyasal bileşen içermeyen maddeleri kullanarak saç renginizi açabilirsiniz. Bu yöntemlerle sadece saçınızın tamamını değil daha doğal bir görüntü oluşturmak için sadece uçlarında rengin açılmasına da olanak sağlayabilirsiniz. Bu bakımdan kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz.

Doğal Yöntemlerle Saç AçmaDoğal Yöntemlerle Saç Açma Yolları
 • Limon ile saç rengi açma: Saç renginin açılması için kullanılabilecek yöntemlerin başında limon suyu gelmektedir. Yüzyıllardır kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkan bu yöntemde saçınız ıslakken saçınıza limon suyu uygulamanız ve 20 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra saçınızı durulamalısınız. Eğer limon suyu sürüp güneşlenirseniz limonun saç rengi açma özelliğinin daha çabuk etki gösterdiğini görebilirsiniz.
 • Güneşlenerek saç rengi açma: Cildiniz üzerinde bronzlaştırıcı bir etkiye sahip olan güneş sayesinde saç renginizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Güneşli bir günde güneşlenerek saçlarınızın güneş ışınlarından yeterince aldığından emin olabilirseniz güneşlenmenin saç renginizi doğal bir şekilde açtığından emin olabilirsiniz.
 • Karbonat ile saç rengini açma: Saç renginde açılmalara olanak sağlayacak maddelerden biri olarak karşımıza çıkan karbonatı banyoya girdikten sonra saçlarınızı ıslatıp serpiştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra serpiştirdiğiniz karbonat ile saçlarınızı ovarak doğal bir şekilde renginin açılmasına olanak sağlayabilirsiniz.
 • C vitamini kullanarak saç rengini açma: 5-10 adet C vitamini hapını kullanarak saç renginizi açabilmenize olanak sağlayan C vitamini miktarınızı saçınızın uzunluğunu ve gürlüğünü göz önünde bulundurarak artırmanız gerekmektedir. Ezdiğiniz C vitamini haplarını toz halinde şampuanınıza ekleyip saçlarınıza uygulamanız ve saçlarınızı düzenli olarak bu şekilde yıkamanız gerekmektedir.
 • Sirke kullanarak saç rengini açma: Saçı şampuansız yıkamanın trend haline geldiği günümüzde saçınızı sirke ile yıkamanız saçlarınızın beslenmesi ve saç renginizde açılmaların olmasını sağlayacaktır. Duş sonrası saçınızı sürekli olarak sirkeli su ile düzenli olarak duruladığınız zaman saç renginizin zamanla açılmaya başladığını görebilirsiniz.
]]>
Keratin Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/keratin-sac-bakimi.html Fri, 19 Oct 2018 16:26:30 +0000 Keratin Saç Bakımı Nedir; Üzüldüğümüz zamanlarda veya sinirlendiğimiz zamanlarda bin bir şekle soktuğumuz; değişiklik yapmak için boyattığımız; dışarı çıkarken daha güzel olabilmek amacıyla süs olarak kullandığım Keratin Saç Bakımı Nedir; Üzüldüğümüz zamanlarda veya sinirlendiğimiz zamanlarda bin bir şekle soktuğumuz; değişiklik yapmak için boyattığımız; dışarı çıkarken daha güzel olabilmek amacıyla süs olarak kullandığımız saçlarımız bir zaman sonra, en sonunda bütün bu değişikliklere katlanamamaya başlar ve yıpranır. Saçlarımızı asıl oluşturan ve saçın yapı taşı olan keratin maddesinde azalmalar meydana gelir. Saçların kırılması, yıpranması sonucuyla keratinde meydana gelen azalmalar dolayısı ile o çok iyi bakmaya çalıştığımız saç tellerimizde incelmeler olur, saç rengimiz soluk görünmeye başlar, saçlarımız birbirine karışır. Bütün bunlar böyleyken, saçlarımızı yıkamak ve taramak artık işkence haline gelir. Bu nedenle ise, keratin saç bakımında saçların yıpranması ile azalan ve saçın yapı taşı olan keratin tekrardan saça yüklenir.

Keratin Saç Bakımının Faydaları Nelerdir ve Keratin Saç Bakımı Ne İşe Yaramaktadır

Keratin saç bakımı uygulaması en fazla olarak 1 saat sürmektedir. Keratin saç bakımı sayesinde yıpranmış olan saçlarınız daha dolgun görünmeye başlar ve daha da parlak bir görünüme sahip olur. Keratin saç bakımı sonrasında saçlarınız tamamen pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Ayrıca keratin saç bakımını uygulayan kişi profesyonel ve keratin saç bakımı uygulamasında kullanılan ürün kaliteli ise saçlarınız fönlü imiş gibi bir görünüm kazanır. Bütün bunların yanı sıra, keratin saç bakımının diğer bir faydası ise saçlarda elektriklenmeyi önlemek olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Keratin Saç BakımıKeratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır, İşlem ve Keratin Saç Bakımın Etkisi Ne Kadar Devam Eder

Aslında keratin saç bakımını evde kendiniz de uygulayabilirsiniz ancak güvendiğiniz bu konuda profesyonel olan bir kuaföre yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. 

Keratin saç bakımı uygulamasında saçlarınız ilk önce keratin saç bakımı için kullanılacak olan özel şampuan ile güzel bir şekilde yıkanır. Bir süre boyunca bu şampuan ile bekletilir. Sonrasında durulanır ve ıslak olan saça keratin yüklemesi yapılır. Bu işlemin ardından saçlar kurutulur ve yine keratin saç bakımı için özel tasarlanmış bir makinede saçlara ısı etkisi uygulanarak 20 dakika kadar bekletilir. Ancak keratin saç bakımını evde uygulayacak olanlar saç kurutma makinesi de kullanabilirler. Bu işlemler sonunda saçlarınıza fön çekilir ve keratin saç bakımı uygulamanız sonlanmış olur.

Keratin saç bakımı sonrası 2-3 gün kadar saçlar yıkanmamalıdır. Bunun sebebi, keratin saç bakımında kullanılan ürünün etkisinin saçta daha uzun süre kalmasını sağlamaktır. Saçların yıkanmadığı zamanlarda kişi saçına fön çekmelidir veya saç kurutma makinesi ile saçlarına ısı uygulamalıdır. 3 günün sonunda saçlarınızı daha kaliteli bakım ürünleri ile olmak şartıyla yıkayabilirsiniz.

Keratin saç bakımının etkisi yaklaşık olarak 2 ay kadar sürmektedir. 2 ay sonunda keratin saç bakım uygulamasının tekrarlanması gerekir. Ancak rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bir kaç tekrardan sonra keratin saç bakım etkisi daha uzun süreli olarak kalabilmektedir.

Keratin Saç Bakımı Fiyatları Ne Kadardır

Keratin saç bakımı uygulamaları kuaföre göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genellikle 50 ile 300 TL arasında değişebilmektedir. Ancak bu noktada önemli olan keratin saç bakımında kullanılan ürünün kalitesi ve bakımı yapan kişinin profesyonelliğidir. 

Keratin Saç Bakımının Herhangi Bir Zararı Var Mıdır

Keratin saç bakımının genel olarak bir zararı bulunmamaktadır. Ancak keratin saç bakımında kullanılan üründe Formandehit isimli maddenin kes]]> Hc Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.com.tr/hc-sac-bakim-yagi.html Fri, 19 Oct 2018 22:36:58 +0000 Hc saç bakım yağı; Hc saç bakım yağı kullanmadan evvel iyice tanıyalım. Bu ürünün 6 farklı etkisi bulunmaktadır. Patentli formülü sayesinde saç sağlığına birçok yararı vardır. Saç sağlığının korunması ve Hc saç bakım yağı; Hc saç bakım yağı kullanmadan evvel iyice tanıyalım. Bu ürünün 6 farklı etkisi bulunmaktadır. Patentli formülü sayesinde saç sağlığına birçok yararı vardır. Saç sağlığının korunması ve oluşan saç sorunlarının giderilmesi için hazırlanmış bir yağdır. Bu yağ % 100 doğal içeriğinde herhangi kimyasal madde, katkı maddesi ve hayvansal madde içermemektedir. Gerek saç gerekli olan yağ ve nem dengesini sağlar. Saçları aktif bileşenleri sayesinde güçlendirerek dökülmeleri engeller ve saçın hızlı uzamasını destek olmaktadır. Saç derisinde oluşan sorunları, kepeklenmeyi ve kaşıntının azaltılmasına yardımcı olmaktadır.Saçları sağlık ve parlak görünüm kazandırır. Yıpranmış olan saçları onarır.

Hc saç bakım yağının saçlara sağlamış olduğu yararlar

Saç uzama hızında artış sağlar: İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve bitki özlerinin sayesinde  saçları kökten uca kadar beslemektedir. Bu nedenden dolayı sağlıklı ve hızlı saç uzamasına yardımcı olur.

Dökülme karşıtı aktif etki sağlar: Saçları beslediği için aktif bileşenler sağladığı yararlar düzenli kullanımda saçları güçlendirerek dökülmeyi engellemektedir.

Doğal ve profesyonel bakım sağlar: Hc saç bakım yağı kimyasal madde içermez. Doğal olan bu bakım yağı eşsiz formülü, profesyonel saç bakımı uygulayarak sağlıklı saçlara kavuşturur.

Yıpranmalara karşı tam koruma : Kimyasal saç boyaları ve röfleden zarar görmüş saçlar için onarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca saçınızı yıpranmalara karşı güçlü, kuvvetli bir koruma sağlar.

Kepek ve saç derisi sorunlarında etkin: Saçı besleyerek nem ve yağ dengesini düzenler. Saç derisi sorunlarını, kepeğin giderilmesinde olumlu etki göstermektedir.

Kolay şekil alan, hacimli, parlak saçlar: Saçlarınızda meydana gelen mat ve cansız görüntüyü giderir. Olumsuz bir görünüm yaratan saçlarınızın elektriklenmesi, zor şekli alma özelliklerini ortadan kaldırır. Saçınıza parlaklık ve hacim sağlar.

Hc Saç Bakım YağıHc saç bakım yağı nasıl üretilir

Yüksek kalitede bitkisel yağlar içermektedir. Ürün güvenirliğini MSDS ve ISO kalite  belgelerine sahip bir üründür.  Sanayi ortamlarına uzak laboratuvarlarda testler yapılarak elde edilmiştir. Hc saç bakım yağı El değmeden harmanlanıp ve uzun süreli ekstraksiyon işlemi yapılır. Bitkilerin dışında ilave vitamin ve mineraller kullanılarak bu karışım güçlendirilmiştir. El değmeden sağlıklı özel can şişelere dolumu yapılmaktadır.  Diğer saç bakım yağlarından en büyük özellikleri ise öteki yağlar basit karışımlardan ibarettir. Hc saç bakım yağı patentli bir ürün olmasıyla beraber testlerden geçirilerek özel laboratuvarda elde edilmektedir. 

Hc saç bakım yağının içeriği

Bu üründe bir sürü çeşitli bitki bileşenleri bulunmaktadır. Aşağıda belirtilen içeriğin sadece bazı bitki özleri ve kimyasal yağlardan bahsedilmektedir. 
 • Organik zeytinyağı
 • Çörek otu yağı
 • Isırgan otu
 • Kekik
 • Sinameki
 • Biberiye
 • Hint yağı
 • Papatya
 • Badem yağı
 • Susam yağı
 • Dulavrat otu
 • Jojoba yağı
 • E vitamini
 • Fındık yağı
 • B vitamini
 • B1 vitamini (Thiamine)
 • B2 vitamini (Riboflavin)
 • B6 vitamini (Pyridoxine)
 • B12 vitamini (Cyanocobalamine)
Hc saç bakım yağının uygulanışı

Kuru saça uygulanmalıdır. Bakım yağını kullanmadan evvel saçınızın temiz veya kirli olması önemli değildir. Fakat saçınıza bu yağın temas etmesi için saçınızda jöle, sprey, köpük ve benzeri ürünlerin olmaması lazım. Hem kadım hemde erkek de kullanılabilen özgün bir üründür. Hc saç bakım yağı sa]]> Kuru Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/kuru-sac-bakimi.html Sat, 20 Oct 2018 10:00:11 +0000 Kuru saç bakımı, saçın herhangi bir sebepten dolayı zayıf olması ve yıpranması ile orantılı olarak kuru olmasına verilen addır. Her kişinin saç yapısı ve özellikleri farklı çeşittedir. Bu durumda ise kişinin Kuru saç bakımı, saçın herhangi bir sebepten dolayı zayıf olması ve yıpranması ile orantılı olarak kuru olmasına verilen addır. Her kişinin saç yapısı ve özellikleri farklı çeşittedir. Bu durumda ise kişinin saçı için kullanacağı her üründe farklı ve saç yapısına uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Saçın kuru olması ise hemen hemen birçok kişide görünen bir problemdir. Bu durumun ortaya çıkmasına kullanılmış olan ürünler, hava değişimi, bazı hormonsal sebepler, saçın yapısı, saçın aşırı yıkanması gibi birçok durum sebep olabilir. Bu durumların yanı sıra saçı şekillendirmek için kullanılan aletler ve pamuklu yastıkların kullanılması gibi sebeplerde saç kuruluğu probleminin ortaya çıkmasını tetikleyebilir. İşte tüm bu sebepler saç kuruluğu problemini tetikler ve yıpranmış ve kuru saçlar olmasına sebep olur. Özellikle saç bakımına oldukça önem veren bayanlar parlak ve bakımlı saçlarının olması ister ve bunun için birçok yöntem denerler. Ancak bu durumun geçmesi için kullanılan kimyasal ürünler saç kuruluğunu geçirir ancak saç dökülmesi ve kırılması gibi birçok yeni problemin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebepten kuru saç bakımı evde pratik ve doğal çözüm yolları ile eski sağlıklı haline döndürebilirsiniz.

Kuru Saç BakımıKuru saç bakımı için yapılması gerekenler;

 • Altı yemek kaşığı zeytinyağını hafif bir ısı ile ısıtıp saç diplerinize uygulayarak masaj yapın ve yaklaşık olarak bir saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp durulayın,
 • Nemlendirici özelliği bulunan argan yağı, badem yağı gibi bazı ürünler ile saçlarına masaj yaparak uygulayın ve haftada iki defa bu ürünleri kullanmaya özen gösterin,
 • Eğer saçınıza şekil verip yada düzleştirmek istiyorsanız kullanacağınız aletlerin ısı ayarını düşürün ve bu aletleri saçınıza uygularken saçınızın nemlendirici krem sürüp o şekilde kullanın,
 • Hava koşullarının saç yapısını etkilediği için o duruma göre şapka veya başka bir ürün yardımı ile saçlarınızı muhafaza edin,
 • Saçlarınıza bakım yaparken her yerinin eşit oranda düzelmesini sağlamak için haftada bir defa uzman kontrolünde saç kırıklarını aldırın ve eşit oranda kesin,
 • Uyumadan önce saçlarınızı fırça yardımı ile tarayın ve topuz yaparak uymaya özen gösterin ayrıca kullandığınız yastığın saç yapınıza uygun olmasına özen gösterin,
 • Evde bir miktar bal ve bir miktar zeytinyağını karıştırıp saçlarına uygulayıp masaj yapın ve streç filme dolayarak yarım saat boyunca bekletin ve yıkayarak kurutun,
 • Saçlarınız yıkarken aşırı miktarda şampuan kullanmamaya özen gösterin ve doğal sabunlar ile yıkamaya dikkat edin,

İşte yukarıda saymış olduğumuz tüm bu maddeleri evinizde kolaylıkla uygulayarak kuru saç bakımınızı yapabilirsiniz. Tamamen doğal bir şekilde uygulanan bu yöntemler sadece kuru saçlar için değil saçın diğer tür sorunlarının giderilmesine yardımcı olur ve saçı besleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Tüm bu bakım yöntemlerinin yanı sıra saçınız için kullanacağınız ürünlerin markasına dikkat ederek saça zarar vermeyecek ürünler kullanmaya özen gösterin. Bu tür yollar saçınızın kuruluğuna fayda vermiyor ise uzman bir doktor kontrolünde muayene olarak tedavi olabilirsiniz.

]]>
Biokur Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.com.tr/biokur-sac-bakim-yagi.html Sat, 20 Oct 2018 13:44:21 +0000 Biokur saç bakım yağı, Kısa süre içerisinde aklınıza gelebilecek her türlü saç probleminiz için çözüm üretmeniz de yardımcı olur. Özellikle Saç dökülmesi, kepeklenmesi, kaşıntısı gibi sorunlarda çözüm üretir. Ay Biokur saç bakım yağı, Kısa süre içerisinde aklınıza gelebilecek her türlü saç probleminiz için çözüm üretmeniz de yardımcı olur. Özellikle Saç dökülmesi, kepeklenmesi, kaşıntısı gibi sorunlarda çözüm üretir. Ayva biyokürtüyü diye isimlendirdiğimiz, ayva tüylerinizin hacim kazanarak saç formatına gelmesine ve saç olmayan kel bölgelerde de yeniden ayva tüylerinin çıkmasına yardımcı olur. Bilimsel olarak saça hayat veren unsur B vitaminidir. Biokurün içerisinde de B vitamin ailesinin tamamı yoğun miktarda bulunmaktadır.  

Biokur Saç Bakım Yağı; yüzde yüz doğal bitkisel yağların birleşmesinden meydana gelir. Tamamen naturel bir saç bakım ürünüdür. İçeriğinde bulunan bitki özleri sayesinde sorunlu olsun veya olmasın tüm saç tiplerine uygun olarak tasarlanmıştır. Buna göre üretilmiş olup, saç kalitenizi en üst düzeye çıkarır. Saç tellerinin direncini arttırarak  saçlarda  incelme ve kopma olmaz. Saçlarınızda dökülme, azalma olmadığı için de; üst kısımlardan en ucuna kadar gür ve canlı görünür. Ayrıca da Sağlıklı saçların korunmasını sağlar.

Biokur saç bakım yağı Kullanımı

Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken en önemli iki unsur; saçlarınızın temiz olması ve kuru olmasıdır. Bu sayede Biokur saç bakım yağı saç köklerine daha etkili bir şekilde nüfuz etme imkanı bulacaktır. Biokur saç bakım yağı bilinen bir yan etkiye sahip değildir. Beklenmedik bir etki olduğu durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Gün içerisinde saçlarınıza fön çekmek, maşa ile şekil vermek, sprey ve jöle ile saçları sabitlemek gibi değişik işlemler yapabiliriz. Biokur Şampuanın Kullanımı için öncelikle saçlarınızı ıslatmanız gerekir. Sonra elinize bir miktar Biokur saç bakım yağını alıp saç diplerine masaj yaparak birkaç dakika boyunca yedirerek işlem yapınız. Ardından da bol su ile durulayın. Bütün bu işlemlerin hepsini daha güzel ve bakımlı olmak için yaparız. Saçlar yıpranınca ve dökülmeye başlayınca bu defa  mutsuz oluruz. Çünkü saçlarınıza dokundukça o tek tek kendini ellerinize bırakır. Her düşen telde tekrar tekrar üzülür ve saçlarınızın daha çok dökülmesine neden olursunuz. Bu gibi bir duruma düşmemek, güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınıza belirli dönemlerde bakım yapmalı ve onları güçlendirmelisiniz. Saçlara uygulanan kür ne kürü olursa olsun saçlar beslenecek olup nitelik taşımaya başlayacaktır. Saçlara yapacağınız bakımı belirli aralıklar ile tekrarlamalısınız. Bugüne kadar birçok kişi tarafından denenen ve memnun kalınan Biokur saç bakım yağı piyasadaki birçok saç bakım ürününden daha kullanışlı ve daha fayda bir yapıya sahiptir.

Biokur, dökülmüş ama kökleri ölmemiş saç tellerine karşı etkili bir sonuç verir. Yıllar önce dökülen saçlarınızda ve kökleri ölmüş olan saç tellerinizde aynı etkiyi göstermesi pek de mümkün değildir. Biokur saç bakım yağı, her cinsiyetten ve her yaştan insanın kullanabileceği bir ürün olup, bütün saç tiplerinde kullanılabilen bir üründür. İçeriğinde kimyasal taşımadığı için saçlarınıza zarar vermeden, onlara hayat vererek canlı vede sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Saçlarımız bizim en hassas parçamızdır. Sürekli ilgi isterler, psikolojik durumlardan kötü fiziki şartlardan hemen etkilenirler. Bu tür etkilenmeler sonucunda da tepkilerini hemen dökülme olarak ortaya koyarlar. Bu derece hassas ve narin olan saçlara nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Öncelikle kullanılan şampuanlara çok dikkat edilmeli ve  saçlarınızı tanımaya başlamalısınız. Saçlarınız ince telli mi yoksa kalın mı, çok yağlı bir saçınız mı var yoksa kuru bir saçınız mı var anlamalısınız. Saçlar için gerekli bütün bakım yağlarını ve vitaminleri içeren, saç dökülmesinde etkili biokur saç bakım yağı sizi bütün dertlerinizden kurtarır. Sonuçları kanıtladığı için saçlarınız için en iyi ürün olarak karşınıza çıkar.

Biokur Saç Bakım Yağı Saç Bakım Spreyi https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakim-spreyi.html Sun, 21 Oct 2018 01:29:48 +0000 Saç bakım spreyleri, şekillendirici olarak günlük hayatta ve özel günlerimizde kullanılan saçlarımızın kolay şekil almasını ve uzun süre şeklini korumasını sağlayan ürünlerdir. Saçlarımızda ağırlık yapmayan bu ürü Saç bakım spreyleri, şekillendirici olarak günlük hayatta ve özel günlerimizde kullanılan saçlarımızın kolay şekil almasını ve uzun süre şeklini korumasını sağlayan ürünlerdir. Saçlarımızda ağırlık yapmayan bu ürünler saçlarımızın yağlanmamasını ve hacimli görünmesini sağlar. Önceleri sadece kuaförlerde bulunan bu ürünleri artık pek çok evde görebiliyoruz. En fazla 30- 35 TL civarı olan bu ürünler farklı biçimlerde kullanılmaktadır. 

Saç spreylerinin kullanımı

Saç spreyi hacim kazanmak ve saçın şeklini korumak amacıyla kullanılır. Saçlarımıza 30-35 cm uzaklıktan sıkılarak kullanılır. Yapılan saç modelini sabitlemek için ise saça son şekli verdikten sonra göze ve ağza gelmeyecek şekilde sıkılarak kullanılır. Dozundan fazla sıkılan saç spreyi saçlarda kirli bir görüntüye sebep olur, çevremizde uçuşan tozların saçımıza yapışmasına neden olabilir. Bu sebeple saç spreyinin dozunu iyi ayarlamamız gerekmektedir. Sprey ambalajlarının üzerinde bir ile beş arasında tutuculuk seviyeleri kategorize edilmiştir. Birinci seviye en az tutuculuk, beşinci seviye en fazla tutuculuğa sahip olan spreyi belirtir. İnce telli bir saç yapısına sahip olan bir  kişinin en fazla üçüncü seviye bir spreyi kullanmasında yarar vardır. Çünkü bu kişilerin saçları daha fazla sertliğe dayanamayacağı için kırılmalar olabilir. Bu sebeple kişiler saç tiplerine göre sprey alımına dikkat etmelidir.

Saç Bakım SpreyiSaç spreyi saç döker mi

Saçlarımıza şekil vermek istesek de bu spreyleri her gün kullanmamızda yarar var. Bu durumun başlıca nedeni ise saç spreylerinin içerisinde doğal olmayan şeylerin barınmasıdır. Ayrıca spreyler saçları çok sertleştirdiği için saçların doğal hareketlerini kısıtlar. Buda saçların kırılmalarına, kopmalarına sebep olabilir. Çok fazla kullanılan saç spreyi saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Eğer saç spreyini saça çok yakın bir mesafeden sıkarsanız sprey saç derinizin üzerini kaplayacaktır ve saçlı derimizin nefes almasını engelleyecektir. Bu durum saç dökülmesi ile neticelenmektedir. Saç spreylerinin bir diğer olumsuz sonucu ise saçları çok sertleştirmesi ve bunun sonucunda elimizle dahi olsa saçımızı düzeltmek istediğimizde saçlarımızın kopmasıdır. Aşırı sertlik sebebi ile saçlarımızın dökülmesi gerçekleşebilir.
]]> Alındaki Kısa Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/alindaki-kisa-saclar.html Sun, 21 Oct 2018 10:15:23 +0000 Alındaki kısa saçlar, Genellikle bayanlarda sıkça karşılaşılan alındaki kısa saçlar cansız ve seyrek şekilde görülür. Bu cansız ve kısa saçlar uzamadan dökülür ve yerine yeniden kısa saçlar gelir. Bu kısa saçlar gene Alındaki kısa saçlar, Genellikle bayanlarda sıkça karşılaşılan alındaki kısa saçlar cansız ve seyrek şekilde görülür. Bu cansız ve kısa saçlar uzamadan dökülür ve yerine yeniden kısa saçlar gelir. Bu kısa saçlar genelde kişiyi görünüş olarak rahatsız edebilir. Başka bir sorun teşkil etmez. Bu alındaki kısa saçları bitkisel yağlar ile besleyebilir ve güçlenip uzatmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer alın bölgesindeki kısa saçları uzatıp diğer saçlarınız ile birlikte şekil vermek istiyorsanız, yapmanız gereken saçları içten besleyip dışarıdan temizlemektir. Cansız saçların uzayıp sağlıklı bir görünüme kavuşabilmesi için öncelikle doğru ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Saç bakım ürünleri kısa süreli ve geçici çözümler sağlamaktadır. Eski çağlardan günümüze uzanan ve deneyerek sonuç alınmış bitkisel yağları kullanmanız gerekir. Örneğin, zeytinyağı, badem yağı, limon yağı, ada çayı yağı ve kekik yağı gibi saf ürünler deri tarafından daha hızlı emilir ve saç köklerini besleyerek daha canlı ve sağlıklı uzatmalarını sağlar. Öncelikle alındaki kısa saçların hormonal bir değişiklik veya rahatsızlıkla alakalı olup olmadığını belirlemek için doktora gidip test yaptırın. Eğer hormonal bir probleme dayalı bir sorun ise doktorunuz ilaç tedavisi uygulayacaktır. Eğer bir problem gözükmüyor ise ve siz alındaki kısa saçları uzatmak değil kurtulmak istiyor iseniz size bir kaç yöntem ile alındaki kısa saçlardan nasıl kurtulabilirsiniz yardımcı olmaya çalışalım,
 • Ağda, Alın bölgesine uygulayacağınız ağda ile alındaki kısa saçlardan kurtulabilirsiniz. Ağda kullanırken saçınıza yapıştırmamaya dikkat edin. Belirtmek gerekir ise ağda geçici bir çözümdür. Bir süre sonra tüyler yeniden çıkacaktır.
 • Lazer epilasyon, Alındaki kısa kıllar için günümüzde uygulanan bir diğer yöntem ise lazer epilasyondur. Lazer epilasyon cilt uzmanları tarafından uygun görülürse yapılır ve bir kaç seans sonunda sonuç alınabilir.
Alındaki Kısa SaçlarAlındaki kısa saçlar rahatsız edecek derecede sıkıntı teşkil etmiyorsa onları kendinize sorun haline getirmemeniz ve onlarla yaşamaya uyum sağlamanız daha doğru olacaktır. Şayet küçük problemleri takıntı haline getirmek psikolojik açıdan yıpranmanıza neden olacaktır. 
]]>
Hamilelikte Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/hamilelikte-sac-bakimi.html Sun, 21 Oct 2018 19:37:24 +0000 Hamilelikte saç bakımı, bir çok anne adayı hormon değişikliği sebebi ile hamilelikte hiç beklenmedik değişiklikler yaşayabilir. Bazı hamilelikler sorunlu ve yatarak geçer bu nedenle anne adayı bu dönem saç bakımı ile ilgilen Hamilelikte saç bakımı, bir çok anne adayı hormon değişikliği sebebi ile hamilelikte hiç beklenmedik değişiklikler yaşayabilir. Bazı hamilelikler sorunlu ve yatarak geçer bu nedenle anne adayı bu dönem saç bakımı ile ilgilenemez. Anne adaylarının bazıları ise ilk 3 ayda saç bakımının yaptıracağı işleme göre boya, perma, röfle gibi işlemleri yaptıramaz. Ayrıca ilk 3 ay sonrası ise doktorunun yönlendirmesi  ve tavsiyesini dinleyerek ilk 3 ay sonrası yapılması gereken bakımı yaptırabilir. Boya yaptırma işlemi ise ilk 3 ay sonrası kimyasal içerikli boya olmaması şartı ile bitkisel boyalar yapılması mümkündür. İlerleyen hamilelik sürecinde saç kırılması mutlaka olması mümkündür. Böyle bir sorun karşısında hamile anne adayı gebeliğin bitmesi süreci boyunca saçlarını kısa kestirebilir.

Hamilelikte saç bakımı kısa saç olsa bile bakımı yapılması mümkündür. Bir çok hamilelik döneminde anne adayı saçlarının canlılığını ve parlaklığını kaybedebilir. Bu durumda ise saçların sık yıkanması bu durumu çözebilir. Saç boyama işlemi hamile anne adayında doğum sonrası boya yaptırması daha sağlıklı olur. Tedbir açısından anne adayı ve bebek için daha güvenli olacaktır. Bir çok anne adayı hamilelik sürecinde değişiklik açısından farklı görünmek ister. Saç bakımı bazen mecbur olarak anne adayında beyazlama saçlarında, dip boya ihtiyacı gibi sorunları hamileliğin ilk 3 ayından sonra yaptırmalıdır.

Hamilelikte Saç BakımıHamilelikte saç bakımı yapılırken neler kullanılmamalıdır: 

Her anne adayı bakımlı ve güzel saçlarının olmasını her zaman ister. Bazı zamanlarda bu mümkündür, bazı zamanlarda ise mümkün değildir. Hamilelikte kullanılmaması gereken ürünler saçlarda jöle, perma yapılırken kullanılan kimyasal ilaçlar, ayrıca saç düzleştirici spreyler katkı maddesi oluşturulmuş saç bakımı ürünlerin kullanılmaması gerekir. Bir çok ürün saç derisinden emilerek kana karışarak bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle bir çok anne adayı hamilelik süreci bitene kadar saçlarını doğal bırakmayı tercih eder. Bazı anne adayları ise bebeğine zarar olmaması için hamilelikte saç bakımını çok pratik olarak yapar. Anne adayının yaptığı günlük bakım ise yıkama tarama ve fön gibi basit işlemlerdir. Bebeğin ve annenin sağlığı saç bakımını ikinci plana atabilir. Bebeğin ve anne adayının huzurlu bir dönem geçirmesi için zararsız bakımlar yapılabilir.
]]>
Mecitefendi Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.com.tr/mecitefendi-sac-bakim-yagi.html Sun, 21 Oct 2018 21:05:08 +0000 Mecitefendi saç bakım yağı; Başımızdaki saç derimizde 100.000 ile 150.000 saç teli bulunmaktadır. Bu saç telleri hormanal, saç lifi, genetik ve dış etkenlere bağlı olarak düzensizlik meydana gelebilir. Böyle durumda saç sağ Mecitefendi saç bakım yağı; Başımızdaki saç derimizde 100.000 ile 150.000 saç teli bulunmaktadır. Bu saç telleri hormanal, saç lifi, genetik ve dış etkenlere bağlı olarak düzensizlik meydana gelebilir. Böyle durumda saç sağlığını korumak için ilk belirtiden itibaren harekete geçilmelidir.

Mecitefendi saç bakım yağı kürünün faydaları,
 •  kepekli, ince telli ve boya ile işlem görmüş olan saçların kısa sürede ipeksi, dolgun ve sağlıklı bir hal kazanmasını sağlar 
 •  Saç dökülmelerine karşıda oldukça etkilidir.  
 • Yağ özleri sayesinde saç dökülmelerini azaltır
 • Saçın hızlı uzamasını sağlar
 • Canlılık ve doğal parlaklık kazandırır

Mecitefendi saç bakım yağının miktarı

Cam şişe içerisinde bulunmaktadır. Ölçü olarak ise 100 ml'lık yağ karışımı bulunur.

Mecitefendi saç bakım yağının içeriği

Yağın içerisinde ceviz yağı, susam yağı, badem yağı, çörek otu yağı, zeytin yağı, ısırgan yağı, buğday yağı, karanfil yağı, jojoba yağı ve defne yağı ile beraber  özel olarak formüle edilerek üretilmiştir. Yağların kokularını parfüm ile giderilmiştir. Kesinlikle koruyucu paraben içermemektedir. Bazı yağların saça sağlamış olduğu yararlardan birkaçını sayarsak buğday yağı saç diplerine  E vitamini sağlar. Jojoba yağı saç kırılmalarını azartır. Karanfil yağı saç derisini temizler. Isırgan yağı saçlardaki sebum salgısını düzeltir. Defne yağı ise saçlarda meydana gelen kepeklenme, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunları gidermektedir.

Mecitefendi Saç Bakım YağıMecitefendi saç bakım yağının kullanımı

Haftada en az 3 kez saç diplerine parmak uçları ile masaj yaparak uygulanır. İnce uçlu tarak sayesinde yağ saça komple dağıtılır. Mecitefendi  saç bakım yağını en az 45 dakika bekletilmelidir. Zamanınız var ise daha uzun sürede saçınızda bekletebilirsiniz. Beklemenin sonunda saçınızı doğal içerikli bitkisel bir şampuanla yıkanmalıdır. Saçınızın sağlığına çabuk kavuşması için düzleştirici ve fön gibi ürünlerden uzak durmaya özen gösterilmelidir.
]]>
En İyi Saç Bakım Ürünleri https://www.sacbakimi.com.tr/en-iyi-sac-bakim-urunleri.html Mon, 22 Oct 2018 20:35:00 +0000 En iyi saç bakım ürünleri, genellikle fiyat, kalite ve kullanıcı yorumları değerlendirilerek seçilir. Saç bakım ürünlerini kategorilere ayırmak gerekirse temizlemek, bakım yapmak ve şekillendirmek olarak üç ana gruba ayırabi En iyi saç bakım ürünleri, genellikle fiyat, kalite ve kullanıcı yorumları değerlendirilerek seçilir. Saç bakım ürünlerini kategorilere ayırmak gerekirse temizlemek, bakım yapmak ve şekillendirmek olarak üç ana gruba ayırabiliriz. Bu yazımızda sizler için tercih edilen ve güvenilir ürünlerden bahsedeceğiz.

Şampuanlar
Şampuanlar marketlerde ve benzeri yerlerde kolaylıkla ulaşabileceğimiz uygun fiyatlı saç bakım ürünlerindendir. Kullanma rahatlığı, ulaşım kolaylığı yanında etkili temizleme özelliği ile başarılı ürünlerdir. Fiyatları hakkında bilgi verecek olursak 750 ml ambalaja sahip olan şampuanların ortalama fiyatı 10-15 TL arasında değişmektedir. Şampuanların kullanımı günlük olarak gerçekleştirilir. Islak olan saçlar için bir miktar şampuan alınarak saç diplerine masaj yapılarak köpürtülür, yaklaşık 2 dakika kadar bekletilir. Ardından saçlar durulanır. Saçlarda şampuan birikintisi bırakmamak kepeklenmenin ve saç döküntülerinin önüne geçmek için önemlidir. Saç bakım ürünleri arasında en çok kullanılan şampuanlar günlük olarak kullanılmalarının dışında maske olarak veya saç bakım yağları olarak farklı bir şekilde uygulanmaktadır. Islak saçlarınıza şampuanı sürdükten sonra iyice köpürtün ve saç uçlarına yaymaya çalışın. Bu şekilde yapmanız durulama esnasında daha temiz bir sonuç verecektir.

Saç kremleri ve Maskeleri 
En iyi saç bakım ürünleri arasında çok önemli bir yere sahip olan saç kremlerini üç kategoride inceleyebiliriz. Saç kremleri özellikle daha yumuşak ve kolay taranan saçlara kavuşmakta etkilidir. Üç farklı saç kremi çeşidi olduğunu belirtmiştik. Öncelikle banyoda duş esnasında kullanılan ve durulanan saç kreminden bahsetmek gerekirse bu kremler saçlarda yaklaşık 5 dakika kadar bırakılmalı fakat saç diplerine uygulanmamalıdır. Saç diplerine uygulanan saç kremleri çok iyi durulansa bile diplerde kalıntı bırakabilir. Bu durum saç dökülmelerine ve saç yağlanmasına sebebiyet verir. Duşta uygulanan bu kremlerin yaklaşık fiyatı 10 TL civarıdır.
Saç kremlerinden diğeri ise saça uygulanıp durulanmayan kremlerdir. Bu kremler saça şekil vermek amacıyla kullanılır. Genellikle kuru ve kalın saç teline sahip kişiler tarafından tercih edilir. Saçlarda en fazla bir gün kalmasına izin verilmelidir. 
Son olarak bahsedeceğimiz saç kremi, sıvı olarak bulunan ve hem ıslak saça hem kuru saça uygulanabilen kremdir. Bu kremler genel olarak duştan çıktıktan sonra saçlarımızı kolay taranan bir hale getirmemizi sağlamaktadır. Bu tarz sıvı kremlerin ortalama fiyatı 15-20 TL arasında değişmektedir. 

En İyi Saç Bakım ÜrünleriSaç bakım yağları 
Saç bakım yağlarını iki ana başlıkta incelersek ilki saçları beslemek ve ihtiyaca göre saçları parlatmak veya yumuşatmak, güçlendirmek amacıyla kullanılan saç bakım yağlarıdır. Çam terebentin yağı, argan yağı, susam yağı, sarımsak yağı, zeytinyağı, hint yağı, badem yağı gibi doğal olan bitkisel saç bakım yağları saçlara kuru iken diplere doğru masaj yapılarak kullanılır. İkinci olarak bahsedeceğimiz saç bakım yağları ise duştan çıktıktan sonra nemliyken sadece saç uçlarına uygulanan yağlardır.

Saç köpüğü ve spreyleri
Şekillendirici olarak kullanılan saç bakım köpüğü ve spreyleri günlük hayatımızda ve özel günlerimizde saçlarımızın kolayca şekil almasını ve uzun süre şeklini korumasını sağlayan ürünlerdir. Oldukça hafif ürünlerdir ve saçımızda ağırlığa sebep olmaz. En fazla 35-40 TL  olan bu ürünlere marketlerden ulaşabiliriz.
]]>
Barcelino Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.com.tr/barcelino-sac-bakim-yagi.html Tue, 23 Oct 2018 02:26:08 +0000 Barcelino Saç Bakım Yağı;  Yüzde yüz  doğal bitkilerden elde edilen yağlardan üretilmiş bir saç bakım ürünüdür. Bu saç bakım yağı içerisinde bulunan bitki özleri sayesinde saçlarınız ister sorunlu olsun, ister s Barcelino Saç Bakım Yağı;  Yüzde yüz  doğal bitkilerden elde edilen yağlardan üretilmiş bir saç bakım ürünüdür. Bu saç bakım yağı içerisinde bulunan bitki özleri sayesinde saçlarınız ister sorunlu olsun, ister sağlıklı olsun, tüm saç tipleri için uygun bir üründür. Saç kalitenizi en üst düzeye çıkarır ve saç tellerinin direncini artırır. Barcelino saç bakım yağı saç tellerinin direncini artırdığı için saçlar incelip kopmaz.. Saçlar dökülüp azalmadığı için en üst kısımdan en ucuna kadar gür ve canlı bir saça sahip olursunuz.  Barcelino saç bakım yağı saçların sağlıklı olmasını korunmasını sağlar.

Barcelino saç bakım yağı özellikleri;
 •  Permalı röfleli boyalı saçları canlandırır.
 •  Saç derisinin yalandır ara kuruluğu giderir.
 •  Saç tellerini güçlendirir ve saçların tellerinin kırılmasını önler.
 •  Saçların dökülmesini engeller kepeklenmeye karşı etkilidir.
 •  Saçlarınızı buluyorsanız her boyamadan sonra kullanılması uygun olur.
 •  Saçlara doğal parlaklık ve canlılık verir Ayrıca saçlara yoğunluk kazandırır.
 •  Saçların büyüme hızını artırır zayıflayıp yanmış saçları canlandırır.
 •  Saçlarınızı ve saç diplerini Besler ve güçlendirir saçlara ferahlık verir.
Barcelino saç bakım yağı uygulama şekli;

Saçlar öncelikle yıkanıp temizlenmelidir. Yıkanıp temizlendikten sonra saçlarınıza Barcelino saç bakım yağı masaj yapılarak yavaş yavaş uygulanır. böylelikle yağın etkisini güçlendirirsiniz. Ayrıca temiz saça uygulanması çok önemlidir. Çünkü saç derinizin hava alan bir yapıda olması ve yağı içerisine tamamen çekmesi sağlanmış olur. Yada bu yağı saç tellerinize ve saç diplerinize püskürterek uygulayabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızın diplerine parmak uçlarınızla Masaj yaparak ürünü iyice yedirebilirsiniz. Barcelino saç bakım yağını uyguladıktan sonra başınızda bir saat kadar bekletmeniz gerekmektedir.  Bu yağdan tam anlamıyla faydalanabilmek için parmaklarınızla iyice ovalayarak saç diplerine yedirmeniz gerekir. Bir saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile iyice durulayıp yıkamanız gerekir. Böylelikle yağın saçta veya saç derisinde kalmamasını sağlar, olumsuz sonuçlar oluşmasına engel olabilirsiniz. Barcelino saç yağını saç sorunu olan herkesin haftada 1-2 defa  uygulaması yeterlidir. Düzenli olarak iki ay kullanıldığında ise zaman içerisinde saçlarınızdaki değişimi sizde fark edebilirsiniz. ayrıca iki ay sonunda istediğiniz güzel gür parlak ve gö alıcı saçlara sahip olabilirsiniz.

Barcelino Saç Bakım YağıBarcelino saç bakım yağı içerisindeki maddeler;
 • Zeytinyağı,
 • Badem yağı,
 • Susam yağı,
 • Hindistan cevizi yağı,
 • Defne gar yağı,
 • Çörek otu yağı,
 • Ceviz yağı,
 • Kekik yağı,
 • Biberiye yağı,
 • Papatya yağı,
 • Çam terebentin,
 • Mersin yağı, gibi yağların karışımdan meydana gelir.bu yağların hepsi size karma bir saçınız olsa bile farklı fayda ve yararlar sağlayacağından istediğinizi saçların size ait olmasına yardım eder. Bu Barcelino saç bakım yağı malzemelerini bütün aktarlarda bulabilirsiniz.  
Barcelino saç bakım yağı, içerisinde yaklaşık olarak 15 çeşit bitkisel yağ bulundurmaktadır. İster kadın ve isterse de erkek olsun herkes tarafından saçlar için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu saç bakım yağı her saç tipine uygun olması ile ayrıca alternatifi yüksek bir üründür.  Şimdiye kadar bu yağın tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi yoktur. Saç derisinin doğal dengesini korumada yardımcıdır. Böylelikle herkes gibi sağlıklı ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz. Güzellik görecelidir ama herkes saçları canlı ve güzel olduğunda kendisini güzel hisseder. 
]]> Saç Kırığı https://www.sacbakimi.com.tr/sac-kirigi.html Tue, 23 Oct 2018 03:46:11 +0000 Saç kırığı; Özellikle bayanlarda görülen bir saç sorunudur. Daha çok kuru nemsiz ve bakımsız saçlarda görülebilen bir sorun oluşunun yanında ayrıca boya perma ve saç şekillendiriciler de saç kırıklarında etkilidir. Bu Saç kırığı; Özellikle bayanlarda görülen bir saç sorunudur. Daha çok kuru nemsiz ve bakımsız saçlarda görülebilen bir sorun oluşunun yanında ayrıca boya perma ve saç şekillendiriciler de saç kırıklarında etkilidir. Bu tür saç işlevinin sıklık ile saça uygulanması sonucunda saç telleri sahip olduğu elastik özelliğini kaybederek eğilmeye veya bükülmeye başlar. En ufak bir dışarıdan tarak darbesinde de saçlarda zedelenmeler yani kırıklar meydana gelir. Ayıca sürekli kuru olarak taranan saçlarda da potansiyel olarak kırılma meyili her zaman vardır. Birde bunlara fön maşa ve benzeri saç şekillendiricileri de eklendiğinde saçlarda yaşanan kırılmalar hat safhalara ulaşabilir. O yüzden saçlarının canlı ve sağlıklı gözükmesini isteyen her kişinin saçların bakımı ile ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Bunun dışında saçlarınızın yağlı veya kuru olması kırıklarda pek de bir etken faktör değildir. Nedeni ise yağlı saç dediğimiz durum saçın yağlı olması değil saç derinizin yağlı olmasıdır. Yağlı saç derisine sahip olmak saç kırıklarına engel olmaz veya çok kuru bir saç derisine sahip olmak saçlarınızın daha çok kırılması neden olmaz. 

Saç kırığı nedenleri;
 • Saç şekillendirici aletler kullanmak,
 • Nemsiz kuru ve bakımsız saçlara sahip olmak,
 • Saç bakımını yapmamak,
 • Tarak ile hep aynı yönde taramak,
 • Fön yaptırmak,
 • Saç boyası kullanmak,
 • Röfle gölge perma gibi ağır kimyasal içeren saç boya ürünleri kullanmak gibi saç kırılmalarında bir çok etken vardır. Aynı şekilde saç sorunlarında her şey birbiri ile bağlantılıdır. O yüzdende saç bakımı derken sadece boyalı saçlara bakım yapılır diye düşünmeyiniz hiç boyasız saçlarda da oluşan bir çok saç sorunu vardır. Bunlardan en birincisi de saçın kuruyup elastikliğini kaybederek oluşturduğu kırıklardır. 
Bu arada saç tellerinin kırılmasını önlemekle kırık saçların iyileştirilmesini sağlamak tamamen iki farklı konudur. Zaten saçınızda kırıklar var ise bunun için belirli aşamaları takip etmeniz gerekir. Bunlarda öncelikle saç kesimi, genel bakımı, nemlendirilmesi tarama yöntemlerinin değiştirilmesi ve en önemlisi çok aşırı saç şekillendiricilerin kendi kendinize kullanımın azaltılmasıdır. Çünkü saç şekillendiriciler ısı detaylı ürünler olduğundan biraz fazla tutmanız demek saçın içerisinde nemli yapının kuruması ile saçın elastiki kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca birde kendi kendinize yaptığınız boyalarda bilinçsizce açıcı kullanmak gibi durumlarda da saç kırıkları oluşabilmektedir. Yada ucuz fiyatlı diye gittiğiniz kuaförlerin bilmeden yaptıkları saç açma yöntemleri de saçlarınızda kırıklara ve kopmalara neden olmaktadır. 

Saç kırığını önlemek için yapılması gereken en önemli şey her banyo sonrasında serum ve bakım kremleri uygulanmasıdır. Bu sayede saçlarınızın nemi ve sağlığı korunabilir ve kırıkların oluşmasına engel olabilir. 

Saç KırığıBunun dışında oluşan saç kırığından kurtulabilmek için ise; 
 • Geniş dişli taraklar kullanılmalıdır.
 • Saçlar belirli bir uzunlukta kırık olan bölgelere göre belirli zaman dilimleri aralığında kestirilmelidir. Oluşan kırıkların düzeleceğini söyleyen bir çok krem ve serum firması vardır. Ama aslında saçınızda bir kere kırık oluştu mu bir daha bu kırığı onarmanın tek yolu saçlarınızı kestirmektir. Böylelikle belirli zaman dilimleri aralığında kuaförünüzün önereceği şekilde hem saç uzunluğunuz gitmeden hemde kırıkları kestirerek zaman içerisinde kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde kesilerek kurtulduğunuz kırıkların yeniden oluşmasını engellemek amacı ile keratin gibi serum ve bakım kremlerinizi kullanmanızda gerekmektedir. 
]]>
Lavanta Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/lavanta-sac-bakimi.html Tue, 23 Oct 2018 10:14:36 +0000 Lavanta saç bakımı: bilindik saça faydalı olan saç maskelerinden biridir. Lavanta saça iyi gelmesi ve çabuk uzamasını sağlamaktadır. Lavantayı saça uygulamak kolay ve zahmetsizdir. Lavantanın saça uygulanması banyodan sonra ol Lavanta saç bakımı: bilindik saça faydalı olan saç maskelerinden biridir. Lavanta saça iyi gelmesi ve çabuk uzamasını sağlamaktadır. Lavantayı saça uygulamak kolay ve zahmetsizdir. Lavantanın saça uygulanması banyodan sonra olması tavsiye edilir. Lavanta saç bakımı temiz saçlar üzerinde daha etkili bir fayda sağlayacaktır. Lavanta saç bakımı saça yeni baştan görünüm verir ve hissedilir derecede farklılık oluşmasına neden olur. Lavanta içeriğindeki bileşenler saç üzerinde büyük etkilere sahiptir. Lavanta saç bakımını kadınlar kadar erkeklerde denemektedir ve faydasını görmektedir. Erkeklerde saç dökülme problemi kadınlara oranla daha fazla yaşandığı için bir çok erkek lavanta saç bakımında çare aramaktadır. Lavantanın saç üzerindeki olumlu etkileri uygulayan kişiler tarafınca gözlemlenmiştir. Saç sorunları yaşayan herkese lavanta saç bakımını öneririz.

Lavanta saça nasıl uygulanır: 
 • Lavanta içerek saç bakımı yapılışı: 1 su bardağı suyu öncelikle kaynatın.kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta ilave edin.ocağın altını kapatın ve 5 dakika ağzı kapalı bir şekilde suyu bekletin.bekletilen kaynar suyun ılıklaşmasını beklemeden suyu süzgeçten geçirmelisiniz.akşam yemeklerinden en az 2 saat sonra şeker katmadan içmeniz saç sağlığına fayda sağlayacaktır.
 • Lavantayı saçlara uygulayarak saç bakımı: Yaklaşık 500 ml suyu kaynamaya bırakın ve kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta ilave edin. Sıcak iken lavantayı demlemeye bırakın ve suya içeriğini vermesini bekleyin. Su ılıklaşınca lavanta bulunan suyu süzün ve temiz olan saçınıza uygulayın. Saçınızı lavantalı su ile yıkamanız saç sağlığınızda büyük değişimlere fayda sağlayacaktır.
Lavanta Saç BakımıLavanta saç bakımı faydaları:
 • Saç dökülmesini engeller
 • Saç derisini nemlendirerek kepeklenmeyi önler
 • Saçlarda yumuşaklık ve krem sürülmüş hissi vermektedir.
 • Saçlarınızın derinden lavanta kokmasını sağlamaktadır.
 • Saçların çabuk uzamasına yardımcı olur.
 • Saçlara parlaklık, canlılık ve hacim kazandırır.
 • Saçlarınızın daha sık ve gür bir görünüme ulaşmasını sağlamaktadır.
 • Yıpranmış saçların daha taze bir görünüme kavuşmasına fayda sağlayacaktır.
]]>
Naturel Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.com.tr/naturel-sac-bakim-yagi.html Tue, 23 Oct 2018 19:57:34 +0000 Naturel Saç Bakım Yağı, Naturel yağlar bitkilerin çiçeklerinde, kabuklarında, yaprakları, tohumları gibi çeşitli yerlerinde ve çeşitli yöntemlerle elde edilen uçucu ve güzel kokulu özellikler taşımaktadır. Naturel s Naturel Saç Bakım Yağı, Naturel yağlar bitkilerin çiçeklerinde, kabuklarında, yaprakları, tohumları gibi çeşitli yerlerinde ve çeşitli yöntemlerle elde edilen uçucu ve güzel kokulu özellikler taşımaktadır. Naturel saç bakım yağları saçların derinlemesine saç köklerinin beslenmesini ve saçlara parlaklık vermeyi sağlar. Tek bitki yağı ile veya birkaç bitki yağlarının birleşmesi ile yapılan naturel yağlar vücut sağlığı içinde çok faydalı olmaktadır. İnsanların her türlü problemlerine şifa olan fayda sağlayan tüm naturel yağlar vücut sorunları içinde oldukça fayda sağlamaktadır.

İnsanlar çok eskiden beri naturel yağlar kullanarak dökülen saçların geri çıkmasını sağlamıştır. Naturel yağlar ve yağ ile yapılan saç bakımları büyük bir yere sahiptir. Çünkü naturel yağlardan sağlanan faydalar çok yüksektir. Naturel yağlar tüm vücut sorunlarına fayda sağladığı gibi saç sorunlarına da bire bir fayda sağlamaktadır.

Saç derisi 100,00-150,00 saç telinde oluşmaktadır. İnsanlarda her saç şekli başka olur bunun nedeni ise genetik, hormonsal veya dış etkenlere bağlı düzensizlik göstermektedir. Bu etkenlerin önüne geçmek için ve saçların sağlığını korumak için ilk belirtileri görüldüğünden itibaren saçlara naturel yağlar ile bakım yapmak gerekir. Naturel saç bakım yağları kuru, yıpranmış, boyalı saçlar, kepek lenmiş saçlar ince telli saçları daha dolgun ve ipeksi bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır.

Saç bakımı için gerekli olan yağlar çeşitli deneylerde geçerek saçlara hangi yağların ne için faydası olduğu tespit edilmiştir. Saçların daha bakımlı ve sağlıklı olması için saçlara naturel yağlar ile bakım yapmak en doğru tercih olacaktır. Saçlara uygulanacak yağların hafif masaj yaparak uygulanmalıdır. Saçlara bakım yapmak için kullanılacak naturel yağların saç diplerine uygun olduğunu anlamak gereklidir bunun için alınacak naturel yağa dikkat etmek gerekir. Çalışanlar için saçlara bakım yapmak zor gelir fakat sağlıklı saçlara sahip olmak için en alternatiflerden biri saçlara naturel yağlar ile bakım yapmaktır.

Saçlara bakım yapmak için alınacak ve kullanılacak yağların naturel ve kaliteli olmasına dikkat ederek alınması son derece önemlidir. Günümüzde naturel yağların markası altında kalitesiz yağların bulunduğunu bunların saçlara hiçbir faydası olmayacağı gibi yan etkileri de olacağını unutmamak gerekir.

Naturel Saç Bakım Yağı

Naturel Saç Bakım Yağı Faydaları: Naturel yağların içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde kırılmış saç tellerini onarır, nemlendirir ve besler, saçların yağ dengesini sağlar.

 • Saç diplerindeki deriyi yumuşatır, kepek oluşumuna neden olan bakterileri yok eder.
 • İnce ve zayıf saçlara hacimlik verir canlı olmasını sağlar ve ipeksi parlaklık verir.
 • Saçları dış etkenlerden korur, güneş ışınlarına karşı koruma sağlar ve saçları içten nemlendirir kurumasını önler.
 • Saç diplerini kuvvetlendirip saçların sağlıklı uzamasını sağlar, saç dökülmelerini önler, saç ve saç derisinin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • Saçların aşırı yağlanmasının verdiği zararları önler, zararlı etkenleri kontrol altına alır.

Naturel Saç Bakım Yağı Kullanılışı: Haftada 3-4 defa naturel yağlar ile saça bakım yapılır ve 1-2 saat bekledikten sonra yine tercih edilen naturel şampuan ile bol su ile durulanarak yıkanmalıdır. Bakımlı, güçlü ve güzel saçlar için kaliteli olan naturel saç bakım yağı ile kafa derisine yani saç diplerine hafif masaj ile sürülür ve bu sürülen yağın etkisi olması için bir gece bekletilmelidir. Bu şekilde yağın faydası üst düzeyde saç diplerine ulaşmış olacaktır. Naturel saç bakım yağları ile yapılan masaj saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandırarak saçlar için daha etkili fayda sağlayacaktır. Naturel yağları saça uygulamak saçları güneşin ışınlarında koruma sağlar, saçlara parlaklık verir, saçların dökülmesini önl]]> Çörek Otu Yağı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/corek-otu-yagi-sac-bakimi.html Wed, 24 Oct 2018 04:26:34 +0000 Çörek otu yağı saç bakımı, Çörek otu yağı saç dökülmelerinde ve kepek oluşumunda bitkisel çözümler içerisinde en çok işe yarayan doğal yollardan birsidir. Çörek otu yağı çörek otunun tohumlarından elde edilen, sa Çörek otu yağı saç bakımı, Çörek otu yağı saç dökülmelerinde ve kepek oluşumunda bitkisel çözümler içerisinde en çok işe yarayan doğal yollardan birsidir. Çörek otu yağı çörek otunun tohumlarından elde edilen, saç ve saç derisinde yaşanan orunlar için uygulanan bir bitkisel yöntemdir. Çörek otu yağını her yerden temin edebilme şansına sahipsiniz. Özellikle aktarlarda çok kolay bulabileceğiniz çörek otu yağının doğal olarak yapıldığı yerlerden tercih edilmesinde fayda vardır. Çörek otu yağının saç dökülmelerinde kullanılma amacı saç çıkartma özelliği olmasındandır. Özellikle bayanlarda çörek otu yağı oldukça etkili sonuçlar ortaya koyar.


Çörek otu yağı saç bakımı

Saç dökülmelerinde Günümüzde en sık olarak karşımızı çıkan bir saç sorunudur. İster bayan ister erkek olsun hava kirliliğinden tutunda yaşamdaki stres veya genetik özelliklerin getirdiği saç dökülmesi sorunu birçok kişinin sorunu haline gelmiştir. Genetik ve strese dayalı saç dökülmelerine bir çok çözüm sunulsa da özellikle bitkisel olanların tercih edilip kullanılması gerekir. Saçlarınıza hem bakım yapıp hemde saç dökülmesini en aza indirmesi açısından çörek otu yağı en başta kullanılabilecek doğal ve bitkisel çözümdür. Saçlarınıza çörek otu yağı kullandığınızda gözleriniz ile fark edilebilecek parlaklık ve canlılık hatta güçlü saçlar fark edebilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmelerini durdurduğu da kanıtlanmıştır. Çörek otu besin değeri açısından vücut için gerekli olan bir besindir. İçerisindeki yağ asitleri açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olması, düzenli olarak tüketilmesi ile bir araya geldiğinde saçlarınızda ve cildinizde onarıcı etkiler oluşturarak farklılık yaratacak bir bitkidir. Yapılan bir çok araştırmada çörek otu yağı saçlarda oluşan dökülmelere iyi geldiğinin anlaşılmasının yanında ayrıca, saç kırılmalarına, saç kopmalarına ve zayıflamasına karşıda etkili bir bitkisel üründür. Saç dökülmesi sorunu yaşıyor ve bir çözüm arıyor iseniz fazla bir maliyet yapmadan bu sorundan çörek otu yağı sayesinde kurtulabilirsiniz.Ayrıca dökülen saçlarımızın yerine yenilerinin de çıktığını fark edebilirsiniz. Dökmeyi engellediği gibi yeni saç çıkımını da olumlu etkileyerek azalmış ve seyrekleşmiş saçlardan sizleri kurtarır. Hemde güçlü sağlıklı ve parlak saçlara sahip olursunuz. 

Çörek Otu Yağı Saç BakımıÇörek otu yağı saç bakımı

Çörek otu yağı saç beyazlaması; özellikle genç yaşlarda bile karşımıza çıkan saç tellerinin erken beyazlaması sorununa da etkili bir çözüm sunan çörek otu yağı yine düzenli olarak kullanıldığında saç derisine ve saça ihtiyacı olan besinleri sağladığından kıl kökleri canlanarak güçlü bir hale gelir. Bu aynı zamanda deri altındaki renk pigmentlerini de canlandırdığı için saçların beyazlamasını da geciktirir. Haftada bir kez uygulamanızın yeterli olduğu çörek otu yağı kürünü sizler ile paylaşmak istiyorum. Çörek otu yağı saç bakımı için çok önemli bir bitkisel çözümdür. 

Çörek otu yağı saç bakımı için kullanılışı

Çörek otu yağı saç bakımı için kullanılırken çok basit bir karışım ile yapılır. Bu karışımın içerisinde olacak malzemelerin başında çörek otu yağı, demlenmiş ıhlamur, limon suyu ve çam terebentin esansı yeterlidir. Bir kap içerisinde hepsi iyice karıştırıldıktan sonra koyulaşan bir kıvama geldiğinde saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar masaj yapar gibi uygulanması gerekir. Karışım yaklaşık yirmi dakika bekledikten sonra ılık su ile iyice durulanır. Bu işlemin haftada iki kere yapılması hem saç dökülmelerine hem kepeklenmeye, hemde saç beyazlamalarına karşı etkili olur. Ayrıca saçlarınızın güçlü parlak sağlıklı ve yeniden çıkan saç tellerini görmenizi sağlar. Sağlıklı güzel saçlar bayanların vazgeçilmezidir. Günümüzde erkeklerinde saçlarına değer verdiğini görmekteyiz. Mutlu insan saçları gü]]> Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakim-yagi.html Wed, 24 Oct 2018 15:33:15 +0000 Saç bakım yağı, günümüzde sadece ülkemizde değil, diğer birçok dünya ülkesinde yaygın olarak kullanılan maddelerdendir. Birçok zaman insanlar bu yağları meydana gelen saç dökülmeleri, saç kırılmaları ve buna benzer dur Saç bakım yağı, günümüzde sadece ülkemizde değil, diğer birçok dünya ülkesinde yaygın olarak kullanılan maddelerdendir. Birçok zaman insanlar bu yağları meydana gelen saç dökülmeleri, saç kırılmaları ve buna benzer durumlarda kullansa bile aslında bu yağlar, herkes tarafından kullanılması gereken bakım ürünlerindendir. Saç bakım yağı 6 yaşını geçmiş olan herkeste rahatlıkla kullanılabilen ürünlerdir. Genellikle tamamen bitkisel olan bu yağlar, bazen kimyasal da olabilmektedir. Aslında saç bakım yağlarının en ok bitkisel olanlarının kullanılması gerekmektedir. Çünkü içerisinde kimyasal olan birçok saç bakım yağı, insanlarda fayda gösterse bile daha sonraki zamanlarda bazı yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Üstelik kimyasal madde içeren saç bakım ürünleri küçük yaştaki çocuklarda kullanılamamaktadır. Bu nedenle saç bakım ürünleri seçilirken en çok içerisinde bulunan kimyasal maddelere dikkat etmek gerekmektedir. Saç bakım ürünleri, çok farklı çeşitlerde olabildiği için farklı şekillerde kullanılanları da vardır. Bu yağlardan bazıları duştan önce kullanılsa bile bazıları duş sonrasında kullanılmaktadır. Bu nedenle elinizde bulunan saç bakım yağının doğru kullanımına bakarak bu yağı kullanmalısınız. Bilinmelidir ki bu gibi ürünlerin ilk seferde olmasa bile sürekli olarak yanlış kullanılması durumlarında saç bakım yağı insanlarda zararlı hallere neden olabilir.

En çok kullanılan saç bakım yağları

Jojoba yağı: Tamamen bir bitki yağı olan jojoba yağı, ülkemizde yetişmeyen bir bitkiden elde edilerek insanlar tarafından bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Doğru kullanımlar sonrasında kısa sürelerde etkiler göstereceği için birçok kişi saç bakım yağı olarak bu yağı tercih etmektedir. 

Badem yağı: Ülkemizde de üretiminin yapılması nedeniyle badem yağı insanlarda çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Eğer sizlerde saçlarınızda güçsüzlük, dökülme ve kırılma gibi problemler görüyorsanız badem yağını bir saç bakım yağı olarak kullanabilirsiniz. 

Hindistan cevizi yağı: Badem yağından sonra en çok kullanılan saç bakım yağı, Hindistan cevizinden elde edilen bitkisel yağdır. Bu yağın da diğer yağlar gibi doğru kullanılması durumunda çok ciddi faydaları bulunmaktadır.

Hint yağı: İnsanlar tarafından kullanılan bu yağ, saçlar üzerinde besleyici etki gösterdiği için çok daha kuvvetli saç köklerinin oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle saç dökülmesi sorunu olan insanlar için gerekli bir bitkisel yağdır. 

Argan yağı: En çok kullanılan saç bakım yağı çeşitlerinden sonuncusu da argan yağıdır. Bu yağların yanı sıra daha birçok yağ, insanlarda saç bakım yağı olarak kullanılmaktadır. 

Saç bakım yağı, insanlarda daha sağlıklı ve daha canlı saçların oluşması için kesinlikle gerekli olan maddelerdendir. Saç bakım yağı, saçlarda direk olarak üste sürülerek faydalarından yararlanılan bir madde olduğu için kesinlikle ağız yoluyla tüketilmemelidir. Saçlara dışarıdan yapılan bu destek, saçların çok daha bakımlı olmasına, uçlarının kırılmamasına, dökülmemesine ve kolayca şekil almasına neden olacaktır. Bu nedenlerden dolayı özellikle bayanlar saç bakım yağlarına daha çok yakınlardır. Bu faydaları görebilmek için saç bakım yağının kullanımına da dikkat etmek gerekir. Bunun için;

Saç Bakım YağıSaç bakım yağı nasıl kullanılır
 • Saç bakım yağı direk saç diplerine sürülür: Bu işlem öncesinde saçlarınızı temiz bir şekilde durulayın ve saçlarınızı yıpratmadan kurutun. Daha sonra saç bakım yağı olarak kullandığınız maddeyi masaj yaparak saçlarınızın diplerine yedirin. 
 • Saç bakım yağını sürmek ve daha etkili kullanmak için aparatlar kullanın: Saç bakım yağlarını saçın her yerine sürebilmek için bazı aparatlara ihtiyacın]]> Kına Saça Faydası https://www.sacbakimi.com.tr/kina-saca-faydasi.html Thu, 25 Oct 2018 03:53:02 +0000 Kına saça faydası, çok eski zamanlardan beri birçok kişinin bildiği bir konudur. Bu insanların bildiği faydalarından dolayı, eski zamanlarda yani saç boyalarının bulunmadığı zamanlarda insanlar saçlarına kına yakarlardı. B Kına saça faydası, çok eski zamanlardan beri birçok kişinin bildiği bir konudur. Bu insanların bildiği faydalarından dolayı, eski zamanlarda yani saç boyalarının bulunmadığı zamanlarda insanlar saçlarına kına yakarlardı. Bunun iki önemli nedeni vardır. Nedenlerinden biri tabi ki günümüzde boya kullanımında olduğu gibi estetik görünümdür. Genellikle kahverengi bir renkte bulunabilen kına, saça uygulandığında aylarca süren bir etkiyle saç renginin kahverengi olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle eski zamandaki insanların saçları, günümüzde boya kullanan insanların saçlarına göre çok daha sağlıklıdır. Kınanın saç üzerinde o kadar çok faydası vardır ki bu faydaları saymakla bitiremeyiz. Saç üzerinde birçok faydası olan kına dana ilk seferde bile birkaç hafta içerisinde faydalarını ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde saçlar üzerinde kullanımı oldukça azalmış olan kına hala bazı insanlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle kız çocuklarının saçları üzerinde kına kullanılır. Kına, direk olarak bir bitkidir ve içerisinde kırmızı turuncu bir renk barındırır. Bu renklerin karışımıyla ortaya çıkan yeşilimsi renk, saça uygulandığında kahverengi halini alır. Tamamen bitkisel olması nedeniyle insanlarda herhangi bir zarara neden olmamaktadır. Zararın aksine insanlarda ciddi olarak faydaların ortaya çıkmasına neden olan bu mükemmel madde özellikle kepeğe karşı olarak çok kullanılmaktadır. Birçok kişi tıbbi olarak bile çözüm bulamamış olduğu kepek problemini, kullandıkları kına ile yenmişlerdir. Bu etkiye bakarak kınanın özle görülen ve gözle görülmeyen birçok faydasının etkin olduğunu da anlayabiliriz.

  Kına saça faydaları arttırılabilmesi amacıyla bu maddeyi saça uyulamadan önce içerisine bir miktar limon suyu ya da elma sirkesi gibi asit içeren sıvılardan katmak gerekmektedir. Kına normal şekilde kullanıldığı zamanlarda da birçok fayda sağlar fakat bu şekilde asit eklemeleri yapıldığında kınanın boyası daha çok açığa çıkar ve daha kalıcı olur. Bu maddenin içerisindeki boya, saç köklerinde güçlenmeye neden olarak insanlarda meydana gelen dökülmeleri azaltmaktadır. Şimdi kına saça faydası olarak en büyük faydalarından bahsedelim.Kına Saça Faydası
  • Kepeğe karşı: Daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda ortaya çıkarak ciddi sorunlara neden olduğu gibi yaşam kalitesinin de düşmesine neden olan kepek sorunu, bayanlarda kına ile rahatlıkla çözülebilir. 
  • Yıpranmış saçlar: Kınanın saça faydaları arasında en önemli faydası yıpranmış olan saçlardır. İnsanların yıpranan saçları yapılan kına uygulamalarıyla hızlı bir onarım sürecine girer. Birçok kişide yıpranmış olan saçlara bakımla birlikte kına da yapıldığında çok önemli etkiler görülür. 
  • Canlılık: Kına saç üzerinde müthiş bir canlılık etkisi gösterir. Bu nedenle sanki en kaliteli boyalarla saçlarınızı boyamışsınız gibi bir etki gösterir.
  • Bakteriler: Genellikle saç derisinde ve saç derisine yakın olan bölgelerde meydana gelen mantar enfeksiyonlarının önlenmesine kına çok önemlidir. 
  • İçerik: Kına, içerisinde herhangi bir kimyasal bulundurmadığı için insanlarda saçı besleyerek güçlendirir.
  • Saç kırılması: Kınanın önemli etkilerinden biride saç kırılmasıdır. Kırılan saçların normal hale gelmesi için ve toparlanması için kına son derece kullanışlı bir maddedir. 
  • Bit ve sirke: Düzenli olarak saçlara uygulanan kına, insanlarda meydana gelen saç bitleri ve sirkelerini öldürmektedir. Bu nedenle özellikle geri kalmış toplumlarda bu bulaşarak çoğalan hayvanların önlenebilmesi için kına kullanılmaktadır. 
  • Yağ dengesi: İnsanlarda kimi zaman aşırı kuru kimi zaman ise aşırı yağlı olan saçlar için kına tam bir dengeleyici niteliğindedir. Kına saça faydaları açısından yağ dengesinin sağlanmasında etkili olduğuna da değinilebilir. 
  ]]>
  Düz Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/duz-sac-bakimi.html Thu, 25 Oct 2018 15:56:34 +0000 Düz saç bakımı: Başta kolay görünse de düz saçın bakımı dikkat ve özen ister. Düz saçı olan kişiler saçlarını maşa gibi yüksek ısılı ve ya soğuk, aşırı rüzgar ve nem gibi etkenlerden korumalı ve de aynı zamanda Düz saç bakımı: Başta kolay görünse de düz saçın bakımı dikkat ve özen ister. Düz saçı olan kişiler saçlarını maşa gibi yüksek ısılı ve ya soğuk, aşırı rüzgar ve nem gibi etkenlerden korumalı ve de aynı zamanda düzenli bakım yapmalıdır.

  Düz saç bakımı: Özellikle düz ve uzun saçlı kişiler, haftada en az iki kez yıkamalı. Bu sayı en fazla haftada 3 kez olmalıdır. Aksi halde saçların daha da temiz olması istenirken saçların doğal nem ve yağ yapısı bozula bilir. Düz saçlarda kepeklenme olabilir, düz saçlarda kepek olan kişiler banyo yaptıkları zaman saçlarını durulama suyuna 1 çay bardağı sirke koyarlarsa sirkenin kepeği engellediği gibi saçlarında ışıl ışıl almasını da sağlar. Düz saçların kuru olmasından şikayet eden bireyler saçlarını durulama suyuna 1 çay bardağı karbonat ekleyebilirler.Karbonat saçların kuruluğunu engeller.

  Düz saç bakımı: 

  Kolay şekil alan ve elektriklenmeyen düz saçlar; Düz saçlı kişiler ne kadar  şekilli olsa da saçlarında elektriklenme den dolayı sorun yaşaya bilirler. Elektriklenen ve kabaran  düz saçlar, doğal güzelliğini ve şeklini kayıp ederler.Böyle bir sorun yaşamamak için düz saça kaliteli ve güvenilir markaların krem, maske ve serumlarıyla bakım yapıla bilir. Sıvı ve durulanmayan saç kremleri de elektriklenmeyi büyük ölçüde önler. Fırça seçimi ve tarama şekli özellikle uzun ve düz saçlarda en büyük saç bakımlarından biridir. Doğal kıllara sahip, plastik olmayan saç fırçaları tercih edilmeli yavaş hareketlerle saç taranmalıdır. Karışık ve düğüm olmuş saçları sadece fırçayla taramak yerine onlara yumuşatıcı sıvı kremler uygulanmalıdır. Bu saçların kopmalarını engelleyecek ve daha kolay açılmasını sağlayacak.

  Düz Saç BakımıUzun ve sağlıklı saçlar; Saçların sağlıklı uzaması için oları önce en sağlıklı haline getirilmelidir. 2-3 ayda saçların kırıklarını aldırmak gerekir. Böylelikle saçların koparak dökülmesini önleriz hem de daha sağlıklı uzamasını sağlarız.  Kaliteli krem ya da en az haftada bir kez nemlendirilen saçlar silikon içerikli saç  ürünleriyle daha yumuşak ve kırılmayan bir hale getirilebilir. Kırıklarından arındırılmış  düz saçların olduğundan daha uzun ve canlı görülecektir daha da hızlı uzayacaktır.
  ]]>
  Evde Saç Serumu Yapımı https://www.sacbakimi.com.tr/evde-sac-serumu-yapimi.html Fri, 26 Oct 2018 08:12:49 +0000 Evde saç serumu yapımı sayesinde saç sağlığınızı doğal yolları kullanarak rahatlıkla evde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Çeşitli yağları kullanarak hazırlayacağınız serum sayesinde saçlarınıza parlaklık ve ca Evde saç serumu yapımı sayesinde saç sağlığınızı doğal yolları kullanarak rahatlıkla evde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Çeşitli yağları kullanarak hazırlayacağınız serum sayesinde saçlarınıza parlaklık ve canlılık verebileceğiniz gibi saç uçlarınızda oluşan kırıklardan ve buna bağlı koparak dökülmelerden kurtulabilmeniz mümkün olacaktır. Bu bakımdan saçlarınızı daha sağlıklı bir hale getirebilmek için size önerdiğimiz ve tarifini verdiğimiz serumları mutlaka denemelisiniz.

  Parlak Saçlara Sahip Olmak için Evde Saç Serumu Yapımı

  Püskürtmeli bir şişe içerisine 1 yemek kaşığı argan yağını, 1 yemek kaşığı jojoba yağını, 1 yemek kaşığı badem yağını, 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağını ve 2 yemek kaşığı avokado yağını koyup iyice çalkalıyoruz. Daha sonra temizlediğimiz saçımıza diplerinden masaj yaparak yağ karışımını uygulamaya başlayın. 1 saat saçınızda bu karışımı beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Haftada 1 kez bu serumları uyguladığınız zaman saçlarınızın daha parlak olduğunu görebilirsiniz.

  Evde Saç Serumu YapımıCansız Saçlar için Evde Saç Serumu Yapımı

  Püskürtme şişenizin içerisine 5 damla E vitamini, 4 yemek kaşığı üzüm çekirdeği ve 4 yemek kaşığı lavanta yağını alıp iyice karıştırarak evde saç serumu yapımı işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu saç serumu ile cansız ve mat bir görünüme sahip olan saçlarınızın daha canlı ve parlak bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Saç köklerinden başlayarak tüm saçınıza uygulayacağınız bu karışımı 2 saat saçlarınızda beklettikten sonra yıkamanız gerekmektedir. Bu serumu 4 günde 1 saçlarınıza uygulayarak dilediğiniz sonucu elde edebilmeniz mümkün olacaktır.
  ]]>
  Gür Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/gur-saclar.html Fri, 26 Oct 2018 18:32:24 +0000 Gür Saçlar, Kadınların bu hayatta en değer verdikleri şeylerden bir tanesi de saçlarıdır. Sadece kadınlarla sınırlı değildir. Erkekler içinde önemlidir. Fakat kadınlar daha ilgilidir saçlarıyla. Genellikle bir sıkıntı Gür Saçlar, Kadınların bu hayatta en değer verdikleri şeylerden bir tanesi de saçlarıdır. Sadece kadınlarla sınırlı değildir. Erkekler içinde önemlidir. Fakat kadınlar daha ilgilidir saçlarıyla. Genellikle bir sıkıntıları olduğunda, stres adlında kaldıklarında kendilerinde bir değişikliğe giderler. Bu değişiklikte saçlarda meydana gelir. Saçların kestirebilirler, şekil verebilirler veya boyatırlar. Bu yüzden kadınların hayatında saçları hep önemlidir. Bunun için ellerinden geleni yaparlar. Saç tiplerine gelindiğinde ise bazı saçlar gürdür, bazı saçlar seyrek, bazı saçlar kalın telli bazıları ise ince tellidir. Kimimiz saçlarımızın gür olmasından yakınırız. Kimimiz ise az olmasından. Bu yüzden saçlara uygulanacak yöntemler farklıdır. 

  Gür SaçlarGür Saçlara Sahip Olmak İçin Şunlar Yapılabilir:

  • İlk olarak saçlarınıza gereken özeni göstermeniz gereklidir. Gerektiği gibi özen göstermediğiniz takdirde saçlarınızın köklerinde zayıflamalar başlar ve akabinin de saçların dökülmesine neden olabilir. 
  • Gür saçlar için kullandığımız şampuanları doğal yöntemlerle hazırlanan ürünlerle değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde kremler içinde geçerlidir.
  • Güzel kokan şampuanlar insanların ilgisini çok çeker. Bu yüzden şampuan aldığınızda içerisinde ne tür maddeler olduğuna bakın. Özellikle argan yağı ve ısırgan otu katkılı olanları tercih edin. Diğer şampuanlarda kimyasal maddeler bulunduğu için gür olan saçlarınızı seyreltebilir. Çünkü kimyasal madde içeren şampuanlar saç köklerine zarar vererek saçların cansız ve mat görünmesine neden olur. 
  • Saçlarınızın gürleşmesi ve daha sağlıklı olabilmesi için argan yağı ile saç diplerine masaj yapın. Bunların yanında papatya, kekik gibi yağları da kullanabilirsiniz. Sonucun etkisini kısa zamanda göreceksiniz. 
  • Saçlarınızı sürekli yıkamayın. Yani her gün yıkadığınızda saçların ve saç derisinde kurumalar meydana getirir. Saçların, saç derilerinde ki meydana gelen yağlara da ihtiyacı vardır. Bu yüzden her gün yıkarsanız bile iki ya da üç gün şampuanların diğer günlerde sade yıkayın. 
  • Vücudunuzun ihtiyacı olan ve saçlar için iyi olan vitaminleri de sürekli alın. Özellikle B12, C ve E vitaminlerini kullanın. Saçlarınızın yumuşak ve güzel görünümü için bol su için. 
  • Saçlarınıza zarar veren saç maşaları, düzleştiriciler vb. saçlara zarar veren aletlerin kullanımını azaltın ya da hiç kullanmayın. Banyo yaptıktan sonra saçları kendiliğinden kurumaya bırakın. Saç kurutma makinesini mümkün olduğu müddetçe kullanmayın. Çünkü çok fazla ısı yaydığı için saçların yanmasına neden olmaktadır.
  • Saçlarınızda meydana gelen kırıkları da ayda bir kez alın. Bu sayede daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. 
  • Aşırı stresten uzak durun. Çok fazla stres saç köklerine zarar vererek dökülmesine neden olmaktadır. 
  • Saçlarınızı tararken sert dişli fırçaları kullanmayın. Daha yumuşak dişli saç fırçalarını tercih edin. Sert fırçalar saçların kopmasına ve kırılmasına neden olmaktadır.
  • Saçlarınızın kırılmasına ve kopmasına neden olan saç şekillerinden uzak durun.

  ]]>
  Saç Kalınlaştırmak https://www.sacbakimi.com.tr/sac-kalinlastirmak.html Sat, 27 Oct 2018 16:31:40 +0000 Saç Kalınlaştırmak, Saç bakımı için piyasada çok sayıda kozmetik ürün bulabilirsiniz. Ancak saç kozmetik ürünlerinin içerdiği kimyasallar uzun sürede saçlar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle vücudumuzla i Saç Kalınlaştırmak, Saç bakımı için piyasada çok sayıda kozmetik ürün bulabilirsiniz. Ancak saç kozmetik ürünlerinin içerdiği kimyasallar uzun sürede saçlar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle vücudumuzla ilgili her alanda olduğu gibi saç kalınlaştırmak için doğal yöntemler ve ürünler kullanmak en kullanışlısı olacaktır. Bu yazıda sizlere doğal yöntemlerle saç kalınlaştırmak ve hacim kazandırmak için yapmanız gerekenlerle alakalı birkaç öneri ve pratik bilgi vermeye çalışacağım.

  Saç Kalınlaştırmak İçin Doğal Yöntemler

  Yukarıda da belirttiğim üzere bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler saç tellerinizi kalınlaştırıp hacim kazandıra bilmektedir. Fakat bunun geçici olduğunu bilmelisiniz. Bu tür ürünlerin içerdiği kimyasal bileşenlerin yan etkileri uzun vade de saçlarınızın daha donuk, sağlıksız görünmesine ve koparak dökülmelerin artmasına neden olur. Ayrıyeten bu ürünlerin sürekli kullanımı için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekir. Kimyasal saç bakım ürünleri yerine kullanabileceğiniz doğal ürünlere ve yöntemlere bir göz gezdirelim.

  Düzenli Yıkama ve Nemlendirme

  En basitiyle başlayalım. Saçlarınızı temiz tutmak ve düzenli olarak nemlendirmek için sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk aşaması; saç tipinize uygun şampuanı kullanarak haftada en az bir kere yıkayıp kafa derinizi ve saçlarınızı temiz tutmanız gerekmektedir. Bunun için yeni yeni piyasaya sürülen organik saç bakım ürünlerini ve şampuanları kullanmalısınız. Saçın doğal yağ dengesinin bozulmaması için günden güne şampuanla yıkamanız önerilmemektedir. Haftada 2-3 defa zeytinyağı ile saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. Zeytinyağının kokusunu azaltmak için saçınıza uygulayacağınız yağa birkaç damla lavanta yağı ya da güzel kokulu başka bir doğal yağ katabilirsiniz. Şampuandan sonra doğal nemlendirme saçlarınızın genel görünümünde iyileşme sağlayacaktır.

  Günlük Saç Derisi Masajı

  Saç köklerinin etrafındaki damarların kan akışının düzenli olması saçları yıpratarak dökülmelere karşı korur ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Fakat gün içerisinde yorulan elimizi, kolumuzu, ayaklarımızı ovuşturmamıza rağmen saç derimize masaj uygulamak aklımızın ucundan geçmez. Buradaki kan dolaşımını hızlandırmamız için saç derisine düzenli masaj yapabiliriz. Saç derinize masajı şampuanı uygularken ya da doğal saç bakım maskelerini uygularken yapabileceğiniz gibi televizyon seyrederken de yapabilirsiniz. Saç derinize günlük 10 dakikalık masaj, saç tellerini kalınlaştırmak ve saç teli köklerinin sağlığı için gerekli.

  Saçları Fırçalamak Yararlı mı

  Çoğu insan saçları düzenli bir şekilde fırçalamanın sağlıklı saçlara sahip olmak açısından önemli olduğuna inanır. Fakat bunun doğru olmadığını söylemeliyim. Saçları uzun süre fırçalamak elektriklenip kabarmasına sebep olmak dışında saçın yıpranmasına ve kırılmasına da neden olur. Özellikle saçlarınız yaşken asla fırçalamamalısınız. Plastik saç fırçaları kullanmak yerine tahtadan ya da at kılından yapılan doğal malzemelerle üretilen fırçalar kullanmak saçlarınızın elektriklenip kabarmasını engel olacaktır. Banyodan sonra saçlarınızı doğal kurumaya bırakıp sonda yalnızca düzeltmek için fazla zorlamadan fırçalayabilirsiniz.

  Saç Kalınlaştırmak

  Ağır Kimyasallar İçeren Saç Bakım Ürünleri

  Saç bakım kremi, şampuan, saç maskesi gibi pek çok çeşit kozmetik ürün uzun vadede saçlara hasar veren kimyasallar içermektedir. Ayrıyeten sık sık saç boyatmak kesinlikle saçınızın sağlığına zarar verecektir. Bu tür kimyasal saç bakım ürünlerini kullanmamalısınız. İlla ki kullanmanız gerekiyorsa belirli dönemlerde saçlarınızı dinlendirin ve doğal bakım maskeleri ile yıpranmayı azaltın. Ayrıyeten saç maşaları, fön ve kurutma makineleri saçlar için zararlıdır. Bunları da ne kadar az kullansanız o kadar iyi.

  Saçlarımız İçin Beslenme

  Vitaminler,]]> Suna Dumankaya Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/suna-dumankaya-sac-bakimi.html Sun, 28 Oct 2018 05:34:07 +0000 Suna Dumankaya Saç Bakımı, saçlarda meydana gelen yıpranmalar, kuruluk, dökülmeler, cansız saçlara bakım yapmak için bitkisel kürler hazırlayabilirsiniz. suna Dumankaya'nın saç bakımı için tavsiye ettiği bakım uygulamaları Suna Dumankaya Saç Bakımı, saçlarda meydana gelen yıpranmalar, kuruluk, dökülmeler, cansız saçlara bakım yapmak için bitkisel kürler hazırlayabilirsiniz. suna Dumankaya'nın saç bakımı için tavsiye ettiği bakım uygulamaları ile saçlarınızı daha hacimli, parlak ve dolgun bir görünüme sahip olabilir. Evinizde bulunan sihirli besinler ile saç bakımı için uygun olan bakım kürlerini uygulayabilirsiniz.


  Suna Dumankaya Yıpranmış Saçları Onaran Bakım Maskeleri
  • 1 çorba kaşığı kuru maya
  • 1 kahve fincanı zeytinyağı
  Saç Bakım Kürünün Hazırlanışı Ve Uygulanışı, zeytin yağını küçük bir kasenin içerisine koyalım ve benmari usulü şeklinde hafif olarak ısıtalım. Daha sonra kuru mayayı un haline getirelim ve ısınan zeytinyağının içerisine ilave ederek karıştıralım. Saç bakım maskesini saçınıza masaj yaparak sürün. 2 saat saçınızda bekledikten sonra bol su ve şampuan ile temizleyerek yıkayın. Yıpranmış saçları onarırken, aynı zamanda parlak ve yumuşak olmasını sağlar. Bu saç bakım kürünü haftada bir defa saçınıza kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

  Suna Dumankaya Cansız Saçlar İçin Saç Bakım Maskesi
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı ada çayı yağı
  • 1 çorba kaşığı defne tohumu yağı
  • E vitamini
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  Saç Bakım Maskesinin Hazırlanması Ve Uygulanması, kasenin içine zeytin yağını, ada çayı yağını, e vitamini ve defne tohumu yağını ilave ederek karıştıralım. Fırça yardımı ile saç bakım maskesini saçınıza uygulayın. Ardından saç bonesi ya da bir naylon ile saçınızı sarın. Bu saç maskesini geceden uygulayıp sabaha kadar bekletilebilir, eğer vaktiniz yok ise iki saat duracaksa içine elma sirkesi eklerseniz kepeği önler ve saçınızı parlatır. Saçınızı açınca masaj yapın ve yıkamadan önce sıcak havlu ile saçlarınızı sararak 5 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz. 

  Suna Dumankaya Saç BakımıSuna Dumankaya Boyalı Saç Bakımı Maskesi
  • 1 adet avokado
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 adet bıldırcın yumurtası
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  Saç Bakım Maskesinin Hazırlanışı Ve Uygulanışı, ilk önce avokadonun çekirdeklerini çıkaralım ve ezelim. Kasenin içine aldığımız avokadonun içine bıldırcın yumurtasını kırarak karıştıralım. Daha sonra elma sirkesi ile zeytin yağını ilave edip karıştıralım. Hazırladığınız saç bakım maskesini saçlarınıza masaj uygulayarak sürün. Ardından streç film ile saçınızı sarıp yaklaşık 2 saat kadar beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

  Suna Dumankaya Yağlı Saçlar İçin Bakım Maskesi
  • 1 kahve fincanı üzüm sirkesi
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1 çorba kaşığı defne tohumu yağı
  • 1 çorba kaşığı ada çayı yağı
  • 1 tatlı kaşığı lavanta
  Saç Bakım Maskesinin Hazırlanışı Ve Uygulanışı, derin kasenin içerisine elma sirkesi, defne tohumu yağı, üzüm sirkesi, ada çayı yağı ve lavantayı ilave ederek karıştıralım. Ardından hazırladığımız saç bakım maskesini saç diplerine uygulayalım. Bakım maskesini 2 saat saçınızda beklettikten sonra şampuan ile iyice bol su ile yıkayın.
  ]]>
  Hintlilerin Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/hintlilerin-sac-bakimi.html Sun, 28 Oct 2018 06:06:42 +0000 Hintlilerin saç bakımı, Hintli kadınların kendilerine özgü cilt ve saç bakım yağları vardır ve bunların çoğuda tamamen bitkisel içerikli ürünlerdir. Hintlilerin bu kadar güzel saç ve cilde sahip olmalarının en belirgin Hintlilerin saç bakımı, Hintli kadınların kendilerine özgü cilt ve saç bakım yağları vardır ve bunların çoğuda tamamen bitkisel içerikli ürünlerdir. Hintlilerin bu kadar güzel saç ve cilde sahip olmalarının en belirgin özelliği de budur. Belkide bu yüzden yaşlanmaları da bu kadar geç olmaktadır. Hintlilerde kadınlar için saçın önemi büyüktür. Özellikle bakımlı gür ve koyu renk saçlar her zaman ön planda olan ve değerli olan saç şeklidir. O yüzdende saçlarının bakımı onlar için çok önemlidir. Bir çok Hintli saçları için kendi bakım yağlarını kendileri bitkisel olarak yapar. Hem aromatik yapısı hemde saçlara gürlük ve canlılık veren özelliği için kullandıkları bir çok yağ çeşitleri bulunur. Hintlilerin saç bakımında kullandığı iki önemli ürün vardır. Birisi doğal yağlar diğeri ise doğal şampuanlardır.

  Hintlilerin saç bakımı şöleni;

  Aslında buna tam bir şölen ismi vermek hiç de abartılı bir terim olmaz. Çünkü Hintli kadınların en çok görsellikte önem verdiklerinin başında birincisi cilt ikincisi de saçları'dır. O yüzdende saçları ile ilgili olarak özellikle doğal yağ kürleri ve doğal bitkisel şampuanlar tercih ederler. Günümüzde bile halen koyu siyah canlı gür ve parlak saçlar için Hintli kadınlar halen en eski yöntemleri kullanarak bile istedikleri saçlara sahip olmaktadır. Tabii ki hazır ürünlerden de faydalanmaktadırlar. Ama hazır ürünleri bile doğal içerikli olarak üretilmektedir. Her ne kadar gelişen kozmetik dünyasında kimyasallar doğal ürünlerin yerini kapsa da Hintlilerde bu durum pek de ilerlememiştir. Saç bakımlarının başında rahatlatan baş masajları gelir. Bu baş masajları Hintliler de Campisai olarak adlandırılan ve Hindistan'da binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Hintli kadınlar parlak ve güçlü saç yapısının baş derisine yağ masajı yapılmasından dolayı olduğuna inanmaktadır. Bu uygulama son dönemlerde adını sıklık içerisinde duyduğumuz Ayurveda felsefesinden doğmuştur. Bu felsefeye göre yapılan masajların iki önemli özelliği vardır. 

  Bunlar;
  • Hücre dokunun beslenmesini sağlamak,
  • Bedeninizi toksitlerden arındırmak şeklinde iki ana başlık altında toplanmaktadır.
  Hintlilerin Saç BakımıHintlilerde saç bakımı uygulanışı;

  Hintlilerde her banyo sonrasında belirtilen yağlar ile mutlaka bu baş masajları yapılır. Baş bölgesine yapılan masaj sayesinde kan dolaşımını hızlandırır ve böylelikle besleyici maddelerin deri altına işlenmesi ile saç kökleri beslendiğinden saçları gür ve parlak bir görünüm kazanıyor. Buna en güzel örnek fesleğen yağıdır. Fesleğen yağı saç derisine masaj uygulanması ile canlanmasını sağladığı gibi saçlarınızın parlamasına da yardımcı olur. Sizlerde ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak istiyor iseniz vereceğimiz karışımı her banyodan sonra uygulamanız gerekir. Ilık jojoba ve susam yağı, bir kaç damlada fesleğen yağı ilave ederek elde edilecek karışım saç derinize masaj yaparak uygulandığında sizlerde saçlarınızdaki değişimi fark edersiniz. Ayrıca Hintliler saçlarının güzel kokması içinde değişik kürler yaparlar bu kürlerin başında herhangi bir aroma yağı tercih etmeniz yeterlidir. Seçeceğiniz aroma yağını cam şişe içerisine doldurulan suyun içerisine birkaç damla damlatılarak hazırlanır. Hazırladığınız suyu saçlarınızın üzerine tamamını dökerek saçlarınızın istediğiniz gibi mis kokulu olmasını sağlayabilirsiniz. Hintliler genelde lavanta ve gül kokularını saçlarına uygularlar. 

  ]]>
  İnce Telli Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/ince-telli-saclar.html Mon, 29 Oct 2018 02:08:50 +0000 İnce Telli Saçlar, aslında bakım hatası değil genetik bir yatkınlıktır. İnce telli saçların bakımı da son derece zordur. Çünkü yıpranmaya, kırılmaya ve cansız görünmeye neden olur. Bu nedenle bakımına çok büyük öne İnce Telli Saçlar, aslında bakım hatası değil genetik bir yatkınlıktır. İnce telli saçların bakımı da son derece zordur. Çünkü yıpranmaya, kırılmaya ve cansız görünmeye neden olur. Bu nedenle bakımına çok büyük önem verilmelidir. Bakımı yapılacak diye gereksiz bakım ürünlerinden ve sağlıksız ve güçsüzleştirecek şeylerden uzak kalınmalıdır. Bu tür ürünler saçınızı daha çok yıpratır. En doğal bakım kürü evde uygulanan saç bakımıdır. Ayrıca sürekli kuaföre gidip fön çektirmek, türlü fön uygulamalarından geçmek, saçı yüksek ısı altında bırakıp yakmak, saç boyları, saçlara şekil vermek için uygulanan türlü uygulamalar maalesef ki saçı çok kötü yıpratır. İnce olan saçları daha da çok inceltir. Bu nedenle bu tür uygulamalardan olabildiğince uzak durmanız faydanıza olacaktır.

  İnce Telli Saçlar, Ayrıca ince telli olan saçların yıpranmasına neden olan bir diğer neden ise, düzensiz beslenme, üzüntü, stres, hareketsiz yaşam ve hormonal bazı değişiklikler de saçların yıpranmasına ve incelmesine yol açar. İnce Telli Saçlarla baş etmek son derece zordur. Ancak güzel bakımı yapıldığı zaman çok kullanışlı kabarmayan sağlıklı duran parıl parıl bir saç stiline sahip olursunuz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bir kaç dip notumuz var. Bunu aklınızın bir köşesinde bulundurmanız, size çok fayda sağlayacaktır. 

  İnce Telli Saçların Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Notlar:

  İnce Telli Saçlar çok çabuk yıpranır. Bu nedenle saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçının. Saçlar zaten çok ince olduğundan saçlarınızı çok sık yıkamanız saç derinizdeki saç diplerinize de bulunan koruyucu tabakanın soyulmasına yol açar ve ince telli olan saç tellerinizin dip' ten dökülmesine neden olur. Haftada iki kere yıkamanız uygun olacaktır. Ayrıca saç diplerinize vitamin destekli yağlar sürmeniz saç diplerinizi güçlendirecek ve dökülmeyi engelleyecektir. 

  İnce Telli Saçlarİnce Telli Saçlar, Boya türü ve orya ile saçları açmaktan kaçının çünkü saçlarınız daha çok incelir ve yıpranır. Bu nedenle saçlarınızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir ve saç derinizde dökülmelere yol açabilirsiniz. Bu nedenle kimyasal ürünlerden uzak durun ve doğal tedaviler ile evde kendiniz saç diplerinizi rahatlatın. Argan yağı saç kökleri a kanıtlüzerinde mükemmel bir etkisi olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. 

  İnce Telli Saçlar, Saçlarınıza bakım uygularken saçınıza en doğru seçimi uygulayın. Bazen saç kökleri ile alakalı olarak kimi saça sağlıklı gelen, kimi saça sağlıklı gelmeyebilir. Bu nedenle kan grubunuza göre saçınıza en uygun olan saç bakımını uygulayın. Saç bakımını uygularken de olabildiğince doğal ürünlerden yararlanın. Çünkü Kimyasal ürünlerin saçınızı temizlediğini zannederken içten içe saç diplerinize zarar verir ve saçlarınızın incelmesine neden olur. Hatta saçınızın kökleri zarar görerek dökülmelere neden olur. Saçınıza uygulayacağınız badem yağı, argan yağı karımışını pamuk yardımı ile saç diplerinize iyice yedirmeniz ve bir havluyu ıslatıp sıkıp nemli olarak saçınıza sarın. termal etkisi göstererek saçlarınızın rahatlamasına sebep olacaktır. Böylece dökülme ve kırılmaların oluşmasına engel olarak saçlarınız daha sağlıklı olacaktır.
  ]]>
  Saç Bakımı Zeytinyağı https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakimi-zeytinyagi.html Tue, 30 Oct 2018 00:04:35 +0000 Saç bakımı zeytinyağı: ile hem daha etkili hemde istenilen sonuca kolay yolla ulaşma sonucu olarak bilinmektedir. Zeytinyağını saçlara uygulamadan önce ocakta biraz ısıtmak zeytinyağının saç üzerindeki etkilerini daha çok ar Saç bakımı zeytinyağı: ile hem daha etkili hemde istenilen sonuca kolay yolla ulaşma sonucu olarak bilinmektedir. Zeytinyağını saçlara uygulamadan önce ocakta biraz ısıtmak zeytinyağının saç üzerindeki etkilerini daha çok arttırmaktadır. Zeytinyağını saçlarınıza uygularken saçın temiz olması gerekmektedir. Yağlanmış ve kirli saç üzerinde zeytinyağı etkisini tam olarak gösteremez. Zeytinyağı saç diplerine öncelikle uygulanmalıdır. Sonrasında masaj yaparken saç uçlarına doğru yaygınlaştırılmalıdır. Saç bakımında zeytinyağı çoğu zaman sade olarak kullanılmaktadır. Fakat bazen zeytinyağını bal, avakado, hindistan cevizi, çiğ yumurta gibi karışımlarla da saça uygulayanlar vardır. Her şekilde saç sağlığında zeytinyağı oldukça büyük önem taşımaktadır. Saçlarda nemlendirici özelliğe sahip olan zeytinyağı saçı kökünden besleyerek sağlık kazandırmaktadır. Saç bakımında zeytinyağı saçlarda hiçbir yan etkiye neden olmamaktadır. Zeytinyağının tamamen organik olması ve doğal olması saça sadece fayda sağlar, zarar vermez. Sızma zeytinyağını saça uyguladığınızda bone kullanmalısınız. Saçınızda zeytinyağı varken saçınızı tamamen toplayıp bone ile saçı kapatmalısınız. Yarım saat saçınızın bu şekilde kalması gerekmektedir. Yarım saat dolunca gidip saçınızı yıkayabilirsiniz. Daha ilk kullanımda saçlardaki farklılığı hissedeceksiniz. Saç bakımı zeytinyağı ile 2-3 hafta devam etmelidir. İstenilen sonucu çok çabuk elde edebilirsiniz.

  Saç Bakımı ZeytinyağıSaç bakımı zeytinyağı faydaları:
  • Saçlarda onarım işlemine fayda sağlar.
  • Saç diplerindeki pullanmayı önler ve kepeğe karşı saçları korur.
  • Saça parlaklık verir, ışıl ışıl görünmesine yardımcı olur.
  • Saçlara ipeksi bir görünüm verir ve saç tellerinin yumuşak bir hal almasında fayda sağlamaktadır.
  • Kırık saç tellerinin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
  • Hacim verir ve rüzgar sırasına saçlarınızın tel tel olmasını sağlar.
  • Sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır.
  • Saç diplerinizin derisini yumuşatarak saç kıllarının daha kolay çıkmasına fayda sağlar. Saç kıllarının zorlanmadan kolayca çıkması saçlara gürlük kazandırmaktadır.
  ]]>
  Erkek Uzun Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/erkek-uzun-sac-bakimi.html Tue, 30 Oct 2018 16:44:39 +0000 Erkek Uzun Saç Bakımı, aynen kadınlar gibi uzun saçlı olan erkeklerin saçlarının daha canlı, parlak ve sağlıklı olarak görünmesi için düzenli bir şekilde saç bakımı yapmaları gerekmektedir. Uzun saçlı erkekler için sa Erkek Uzun Saç Bakımı, aynen kadınlar gibi uzun saçlı olan erkeklerin saçlarının daha canlı, parlak ve sağlıklı olarak görünmesi için düzenli bir şekilde saç bakımı yapmaları gerekmektedir. Uzun saçlı erkekler için saç bakımı yapması oldukça vakit almaktadır, ancak düzenli bir şekilde aksatılmadan uzun saçlara bakım yapılması önerilmektedir. Uzun saçlı olan erkeklerin saçlarına yapılan bakımın bayanların uyguladığı bakımdan hiç bir farkı bulunmaz. Yıl içinde sadece 12-15 cm arasında uzayan saçlarınız için gerekli olan bakım yapılmaz ise, uzun saçlar hem sağlıksız hem de soluk bir görünüme sahip olacaktır. Uzun saça sahip olan erkekler için saç bakımında ilk yapılması gereken husus düzenli olarak saçların yıkanması ve biriken kirlerden arındırılmasıdır. Saç derisinde meydana gelen yağlanma, çevre koşullarının olumsuz olması ile saç diplerinde birikmiş olan kirler özellikle saç köklerini tıkayarak dökülmesine sebep olmaktadır. Ancak hem uzun saçlı erkekler hem de hanımlar için özellikle saç dibindeki bütün yağların alınması ya da saç diplerinin tamamen kurutulacak derecede sık olarak yıkanması pek tavsiye edilmez.

  Erkek Uzun Saç Bakımında Neler Yapılmalıdır, öncelikle duş alırken kesinlikle çok sıcak su kullanmamaya özen gösterin. Çünkü sıcak su özellikle saçları ve saç derisini kurutur. Uzun saçları mutlaka ılık su ile yıkanarak temizlenmelidir. Saçlarınızı şampuan ile yıkarken parmak uçlarınızı kullanarak saç derisine masaj yaparak yıkamalısınız. Yıkama esnasında saç derisine yapılan masaj uygulamak çoğunlukla kılcal damarlardaki kanın akışını hareketlendirir ve sonuç olarak saç diplerinin çok daha sağlıklı olmasını sağlar .Uzun saçlı erkekler saçlarını şampuanlarken kesinlikle başının üzerinde toplayarak yıkaması önerilmez. Eğer bu şekilde uzun saçınızı şampuanlayarak yıkarsanız saç kırıkların sayısında artışlar ortaya çıkacaktır. Uzun saçlı erkekler saçlarını şampuanlarken diplerden uçlara doğru uygulayarak yıkamalıdır. Aynı uygulama saç bakım kremini kullanırken de geçerlidir. Özellikle uzun saçlarınızı şampuanladıktan sonra durularken soğuk su kullanımı bütün vücudunuzda ve saç derisinde kan dolaşımının hızının artmasına yardımcı olacaktır. Uzun saçların bakımında erkekler saçlarını 2 günde bir şampuanla yıkarsa, en iyi sonucu alacaktır.

  Erkek Uzun Saç BakımıErkek Uzun Saç Bakımı, Saçlar Nasıl Kurulanmalıdır, saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutmayın, kendi doğal olarak kuruması için bırakılmalıdır. Sıcak hava veren makineler ile kesinlikle saçınızı kurutmayın. Sadece havlu ile çok sıkmadan fazla suyunu aldıktan sonra kendi halinde kurumaya bırakın. Özellikle sıcak hava veren saç kurutma makinesi ile saçı kurutmak, uzun saçları hem kurutur hem de yıpratır.Çaba sarf ederek uzattığınız saçlarınızın bakımında kırıkları aldırmak büyük önem taşımaktadır.  Uzun saçlı erkekler 2 ayda bir berbere giderek uzun saçlarının ucundaki kırıkları aldırmalıdır. Çünkü kırık olan saç uçlarının temizlenmesi çok daha sağlıklı ve parlak görünümlü saçlarınızın olmasını sağlayacaktır. 
  ]]>
  Saç Bakım Serumları https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakim-serumlari.html Wed, 31 Oct 2018 06:12:33 +0000 Saç Bakım Serumları, Saçlar kadın erkek fark etmeksizin güzellik ve bakımın başlıca etkenlerinden biridir. Sağlıklı saçlara sahip kişiler olduğundan çok daha bakımlı görünür. Saç bakımında kullanılan yöntemlerden bi Saç Bakım Serumları, Saçlar kadın erkek fark etmeksizin güzellik ve bakımın başlıca etkenlerinden biridir. Sağlıklı saçlara sahip kişiler olduğundan çok daha bakımlı görünür. Saç bakımında kullanılan yöntemlerden bir tanesi de saç bakım serumlarıdır. Saçlar özellikle stresten, beslenme düzeninden, soğuk ve sert hava şartlarından ve güneş ışığından oldukça etkilenerek yıpranır. Bu yıpranmalar neticesinde saçlar şekil almakta zorlanır. Canlılığını kaybederek mat ve kuru bir görünüm kazanır. Tüm bunların yanı sıra ısıya maruz kalmış ve boya görmüş saçlarda yıpranmalara daha fazla rastlanır. Ayrıca saçların yıpranmasında hormon düzensizlikleri, yağ bezlerinin çok olması gerekenden çok yada az çalışması ve kişinin genetik özellikleri de etkilidir. Saç bakım serumları içerisinde bulunan vitamin, yağ ve mineraller yıpranmış saçlara uçtan uca bakım yaparak saçların onarılmasını sağlar. Saç bakım serumları her saç tipi içi farklıdır. Normal saçlar, saçın yapısında bulunan tüm maddelerin dengede olduğu saç cinsidir. Görünümü parlak, canlı ve sağlıklıdır. Kuru saçlar, parlamaz, bakımsız ve mat bir görünüme sahiptir. Saçta kuruluk deride bulunan yağ bezlerinin az çalışması sonucu meydana gelir. Yağlı saçlar ise deride bulunan yağ bezlerinin olması gerekenden fazla çalışmasından kaynaklanır. Bu nedenle saç bakım serumları tercih edilirken kendi saç tipinize uygun olanı tercih etmek daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. 

  Saç Bakım SerumlarıSaç Bakım Serumları Kullanımı

  Saçın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olan saç bakım serumları saç uçlarına ve saç diplerine uygulanır. Temiz ve nemli saç diplerine 1 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapmak serum yedirilir. Bu sayede zayıf saç diplerini harekete geçerek dökülen saçlar yerine yeni ve sağlıklı saçların çıkmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca avuca dökülen bir kaç damla serum ile kırılmış olan saç uçlarına da masaj yapılabilir. Serum tüm saça yedirilerek daha sonra istenilen şekil verilebilir. Saç bakım kremi kullanıldıktan sonra kesinlikle durulanmaz. Saçın iyileşebilmesi için serumu emmesi gerekir. Ayrıca saça yeterli miktarda serum kullanılmalıdır. Fazla serum kullanımı saçlarda yağlı bir görüntü olmasına sebep olur. 

  Saç Bakım Serumları Faydaları

  Saç bakım serumları farklı kokularda olabilir. O nedenle saça nüfuz ettiğinde saçın da güzel kokmasını sağlar. Özellikle kuru saçlı kişilerin serum kullanımı sonrasında saçı ekstra bir yumuşaklık ve hacim kazandırır. Saç kırılmalarını önler veya kırık saçların onarılmasına yardımcı olur. İçerisinde uçucu yağlar bulunduğu için saça parlak bir görünüm verir. Saçın daha kolay şekil almasını sağlar. Saçın kabarmasını ve elektriklenmesini önler. Saça maşa, fön, pres gibi uygulamalar kullanılacaksa öncesinde mutlaka serum kullanılmalıdır. Serum ısı öncesi kullanıldığı zaman saçların zarar görme riskini azaltır. Saç diplerine uygulanan serum sayesinde saç diplerinde kabuklanma, kepek yada kaşıntı varsa azalır ve düzenli kullanım sonucunda hatta yok olur. 
  ]]>
  Hacimli Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/hacimli-saclar.html Wed, 31 Oct 2018 08:33:37 +0000 Hacimli Saçlar, Hacimli, gür ve bakımlı bir saça sahip olmak sanırım tüm bayanların ortak isteğidir. Saçların hacimli ve bakımlı görünmesi  sanırım kendimize olan güvenimizi arttırmakta. Saç köklerinin fazla, saç telle Hacimli Saçlar, Hacimli, gür ve bakımlı bir saça sahip olmak sanırım tüm bayanların ortak isteğidir. Saçların hacimli ve bakımlı görünmesi  sanırım kendimize olan güvenimizi arttırmakta. Saç köklerinin fazla, saç tellerinin kalın ve sık olması daha hacimli bir saça sahip olduğunuz anlamına gelir, fakat eğer doğru bakım yapılmaz ise zamanla saçlarınız yıpranır, sönük ve sıradan bir hal alır. Ayrıca sadece kalın, sık veya gür bir saça sahip olanlar hacimli saçlara sahip olacak anlamına gelmiyor, günümüzde tüm saçları daha hacimli ve bakımlı gösterecek bir çok yol ve ürün var. Yapmanız gereken saçlarınıza gereken bakım ve özeni göstermek, doğru yolu izlemek.

  Hacimli Saçlara Sahip Olmak İçin Öneriler 
  • Kalın telli, gür, kabaran ,ince telli veya seyrek saçların hangisine sahip seniz buna göre kesim yaptırmalısınız. Örneğin; ince telli  ve seyrek saçlar katlı kesimlerde daha hacimli görünürken, kalın telli ve gür saça sahip olanlar düz kesimleri tercih etmeli. 
  • Saçınızın tipine uygun şampuanlar kullanmalısınız. Seyrek ve ince telli saçlarınız için hacim veren şampuanları ve kremleri tercih etmelisiniz. 
  • Saçınızı haftada 2-3 kez  ılık veya soğuk su ile yıkamalısınız. 
  • Duştan sonra saçlarınızı yumuşak havlu sararak 5-10 dakika dinlendirmelisiniz ve havluyu çıkardıktan sonra doğal olarak kurumaya bırakabilirsiniz. Nemli saçınıza bakım yağı yada köpük kullanarak hacim kazandırabilirsiniz.  
  • Saçlarınız seyrek veya ince telli ise saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz fakat kurutma makinenizin ısı ayarı çok yüksek olmamasına dikkat etmeli ayrıca saçınıza çok yaklaştırmadan kurutmalısınız. 
  • Saçlarınızı duştayken uygun dişli bir tarak ile tarayın. Saçınızı hacimli göstermek için asla fırça kullanmayın. Fırça saçı dolgun göstermekten çok elektriklenmiş ve hoş  görünmeyen bir saç ortaya çıkartır.
  • Saçlarınızı sık sık  boyatmamalısınız. 
  • Ayda bir kez saçların uçlarını aldırmak saçınızı daha dolgun ve bakımlı gösterecektir. 
  • Beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Düzensiz beslenmelerde vitamin takviyesi yapabilirsiniz. A vitamini saçları uzatırken, E vitamini saç tellerinizin kalınlaşmasını sağlar. 
  • Saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız. 
  • Saçlarınızı hacimli görünmesi çok evinizde hazırlayacağınız çok fazla bitkisel kürler bulunmakta, bu kürleri aylık haftalık olarak uygulayarak saç hacminizi artırabilirsiniz. 
  Hacimli SaçlarHacimli Saçlara sahip olmak için öncelikle saç köklerini ve yıpranan saçlarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. Piyasada bulunan bir çok ürünle veya evde hazırlayacağınız doğal kürlere ile bunu yapmak elinizde, saçlarınıza yeterli bakımı ve özeni gösterirseniz saçlarınız seyrek ve ince telli olsa da hacimli görüneceklerdir. 
  ]]>
  Saç Bakım Ürünleri https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakim-urunleri.html Wed, 31 Oct 2018 18:50:36 +0000 Saç bakım ürünleri, Günümüzde yaşadığımız ortamdan, stresten, hava kirliliğinden dolayı saç telleri olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle son zamanlar da bayanların iş hayatında önemli şeklide rol alması saç bakım Saç bakım ürünleri, Günümüzde yaşadığımız ortamdan, stresten, hava kirliliğinden dolayı saç telleri olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle son zamanlar da bayanların iş hayatında önemli şeklide rol alması saç bakım ürünlerinin gelişmesine ve çoğalmasına neden olmuştur. Piyasa da bulunan ve neredeyse binlerce çeşitleri bulunan saç bakım ürünlerine herkes kolaylıkla erişebilmekte eve her bütçeye uygun bir şeklide markalar bulunmaktadır. Fakat bu ürünlerin gelişi güzel kullanılması ürünün ya hiç bir işe yaramaması yada olumsuz sonuçlar yaratmasına neden olmaktadır. Gündelik olarak kullandığımız saç kurutma makineleri, saç şekillendiriciler, saç boyama esnasında uygulanan ve saçı açmak için kullanılan çeşitli kimyasal maddeler saçın doğal yapısını bozarak zamanla kurumasına ve yıpranmasına neden olmaktadır. Hemen hemen neredeyse her bayanın bu sorundan şikayetçi olması saç bakım ürünlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 

  Saç bakım ürünleri kurumuş saç teline nüfus ederek saçın nemlenmesini ve parlak olmasını sağlamaktadırlar. Fakat çok aşırı derecede kurumuş olan saç telinin eski haline dönmesi çok zor olduğu için saçların en az 6 ayda bir az miktarda uçlarından kesilerek ve saç bakım ürünlerinin yardımı ile eski haline dönebilmesi mümkündür. Ayrıca saç bakım ürünlerinden günümüzde en yaygın olanı ise saç kürleridir.  Saç kürü; saçın kırılmış ve yıpranmış olan bölümlerine hızlı bir şekilde etki eder saçı dış etkenlerden korur, canlılık ve parlaklık sağlar. İçlerinde bulunan protein, keratin, bitki özleri, B5 vitamini, gliselin ve laktik asit gibi maddeler saçın yapı taşını oluşturduğu için saçların daha çabuk iyileşmesini ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Tabi ki sağlıklı saçlara sahip olabilmek için gerekli uyku düzeni, beslenme ve stresin de hayatımız da kontrol altına alınması gerekmektedir. Gür, parlak, sağlıklı saçlara sahip olabilmek, saçlardaki kaşıntıyı önleyebilmek ve saç dökülmesinin önüne geçmek için tüketiciler bilinçli olmalı ve kendilerine en uygun gelecek saç bakım ürünlerini seçmelidirler. Unutulmamalıdır ki iyi bir saç bakım ürünü hiçbir zaman sülfat ve tuz içermez satın alırken bunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

  Saç Bakım ÜrünleriSaç bakımı ürünleri;
  • Şampuanlar 
  • Saç kremleri
  • Serumlar
  • Saç tonikleri
  • Saç şekillendirici ürünler
  • Saç boyaları
  • Çeşitli saç maskelerinden oluşmaktadır.
  Saç bakımı ürünleri seçerken dikkat edilecek  unsurlar 
  • Saç bakımı ürünleri kişinin saç yapısı ve saç derisi yapısına göre olmalıdır. Bu şeklide Ph 5.5 en uygun ürünler tercih edilmiş olur.
  • Şampuan seçiminde bol köpüren şampuanlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tip saç bakım ürünleri içlerinde deterjan yapımında kullanılan kimyasallara yakın maddeler içermektedir.
  • Saç bakım ürünlerinin içinde bulunan paraben isimli madde ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yarar. Bu madde ye maruz kalan saçlarda belli bir zaman sonra dökülme, kepek ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
  • İkisi bir arada şampuan ve saç kremi kullanılmamalıdır. Saç kremi direk saç derisine temas ettiği zaman bazı bünyelerde saç dökülmesine yol açmaktadır. Saçları şampuanladıktan sonra saç kremini sadece saç derisine değdirmeden saç uçlarında kullanılmasında fayda vardır.
  • Saçın şampuan ve saç kreminde sonra kuruturken muhakkak serum tarzı maddeler kullanmakta fayda vardır.
  • Piyasa da bulunan çok uygun fiyatlarda satılan saç bakım ürünlerine çok fazla itibar etmeyip bilinmeyen markaların alınmamasına dikkat edilmelidir. Bilimsel araştırmalar ile piyasaya sürülmüş ve etkinlikleri kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir.
  • Genelde bitki özlü olan saç bakım ürünleri her zaman kimyasal içerikli ürünlere göre daha sağlıklıdır.
  Ayrıca tüketicilerin yapmış oldukları en büyük yanlışlardan]]> Erkek Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/erkek-sac-bakimi.html Thu, 01 Nov 2018 09:54:24 +0000 Erkek saç bakımı, günümüzde erkeklerin ilgi gösterdiği bir alan haline geldi. Kadınlar kadar olmasa da erkeklerin de saç bakımına ihtiyaçları vardır. Kırık, yanık, kopma gibi sorunlar yaşanmasa da dökülme, kepek, kuruluk g Erkek saç bakımı, günümüzde erkeklerin ilgi gösterdiği bir alan haline geldi. Kadınlar kadar olmasa da erkeklerin de saç bakımına ihtiyaçları vardır. Kırık, yanık, kopma gibi sorunlar yaşanmasa da dökülme, kepek, kuruluk gibi sorunları gidermek saç bakımı ile mümkündür. Saçlarının parlak, hacimli, şekilli görünmesini isteyen erkekler azımsanmayacak sayıda değil.

  Erkek saç bakımı nasıl yapılır
  • Erkekler en kolay şekilde bakımı şampuan ile yapmaktadırlar. Çünkü piyasada var olan tüm saç şampuanları bakım ve temizlik için erkeklere uygundur. Genelde yağlı olmaya yatkın erkek saçları, kısa kesim olduğu ve günlük yıkanabilirliğiyle sorunları kısa sürede kontrol altına almak mümkündür.
  • Erkeklerin yağlı saç dışında bir başka sorunları da saç spreyi, jöle gibi şekillendiriciler kullandıkları için kepekli saç oluşumudur. Bu sorunda günlük şampuan kullanarak giderilebilir.Eğer jöle, sprey gibi şekillendiricileri kullanmak istemiyorsanız duştan sonra saçlarınızı kurutup limon suyu ile şekillendirebilirsiniz. Böylece saçlarınızı sağlıklı bir yöntemle şekillendirebilirsiniz.
  • Erkeklerin saç kesimi kısa olduğu için şampuanı direk saça dökerek değil avucumuza dökerek kullanılmalı. Direk saça dökülerek uygulanan şampuanlama kısa saç nedeniyle belli bir bölgede şampuanın birikmesine ve tortulanmaya yol açabilir.
  • Son yıllarda sıkça rastlanılan saç kazıtma yöntemi doğru bir yöntem değildir. Saç kazıtma yöntemi ile seyrek saç gürleşmez yahut dökülmesi önlenmez. Saç dökülmesi önlenmek isteniyorsa doğal maske kullanımı işe yarayabilir. Özellikle sarımsak özlü saç kürleri saçları güçlendirmede etkili olabilir.
  • Uzun saçlı erkekler iki ayda bir kısaltarak yenilenmelerine imkan vermelidirler. Jöle, sprey gibi maddelerle yıpranan saçlar 2-3 cm kısaltılarak yenilenmeleri gerekir.
  • Adaçayı ve elma sirkesi de erkek saç bakımında etkili olabilecek malzemelerdir.
  • Bal ve yumurta sarısını karıştırarak saçlarınıza ve derinize uygulamanız yararlı olacaktır.
  • 2-3 hafta boyunca her öğünde bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırıp içmeniz yararlı olacaktır.
  • Saçlarınızın seyreldiği ve açıldığı noktaları soğanla ovalayın ve kızardıktan sonra bal sürün.
  Erkek Saç BakımıErkek saç bakım ürünleri

  Her markanın erkeklere özel ürettikleri şampuanlar, kremler, bakım jelleri mevcuttur. Kerastase, Wella, Toni&Guy  gibi markaların ürünleri erkek saç bakım ürünleri arasında akla ilk gelenlerdendir.
  ]]>
  Seyrek Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/seyrek-saclar.html Fri, 02 Nov 2018 01:04:07 +0000 Seyrek saçlar, saç telleri arasında farkın normal saçlı insanlara göre daha fazla olduğu durumlarda oluşan saç şekline seyrek saç denir. Bir organ olmamasına karşı ve saç olmadan da sağlıklı bir yaşam sürüleceği kesinle Seyrek saçlar, saç telleri arasında farkın normal saçlı insanlara göre daha fazla olduğu durumlarda oluşan saç şekline seyrek saç denir. Bir organ olmamasına karşı ve saç olmadan da sağlıklı bir yaşam sürüleceği kesinleşmiş olmasına rağmen bu durum büyük bir kesim tarafından sorun olarak görülmektedir. Seyrek saçlara sahip insanlar çeşitli önlemler almaya çalışmaktadır. Bu konuda son yıllarda araştırmalar yapılmakta, saç dökülmelerine karşı bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bitkisel ve saç dökülmesini önlemek amacıyla üretilen ilaç, şampuan gibi maddelerle seyrek saçlara sahip olan bireylere koruyucu önlemler alınmaktadır. Saçların seyrek olmama durumu herkesin isteyeceği bir durumdur. Bu kapsamda yapılan işlemler her geçen gün artmakta ve her geçen gün çeşitlilik göstermektedir. Saç ile sorunu olanlar genelde kepekli ve saç derisi sorunu yaşayan insanlardır. Bu kişilerde seyrek saçlar oluşabilmektedir. Her insanın saçı her gün belli bir miktar dökülmektedir. Günlük olarak erkeklerde ortalama olarak 50-100 saç dökülmektedir. Seyrek saçlara sahip insanlarda bu sayı 200 değerinin üstüne çıkmakta ve sorun yaşamalarına neden olabilmektedir. Kadınlarda da seyrek saçlara sahip olanlar bulunabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi erkeklere göre daha az değer taşımaktadır. Kadınlarda normal şartlar altında günde 20-50 arası saç dökülmesi görülmektedir. Seyrek saçların neden oluştuğunun sorusuna cevap olarak 2 neden sayılabilir. Bunlardan ilki genetik nedenlerden olup çözümü zordur. İkinci neden olarak ise güçsüz ve bakımsız saçlar gösterilebilir. Bu durum doğal ve yapay yöntemlerle çözüme kavuşturmada diğer nedene nispeten daha kolaydır. Genetik yolla seyrekleşen saçlara çözüm zahmetli bir yöntem olan saç ekimi işlemidir. Seyrek saçlar için alınabilecek önlemler;
  • Genetik nedenden dolayı saçları seyrek olan insanlar, bu durumdan kurtulmaları ancak sakaldan alınan kök hücrelerin saç derisine nakli ile mümkün olmaktadır. Son yıllarda yaygınlaşmaktadır. Bu işi yapan sağlık kuruluşları kurulmakta ve insanların saç sorununu gidermeye çalışmaktadırlar.
  • Genetik olmayan yollardan dolayı seyrek saçlara sahip olan insanlar, hayat şartlarını, stresli yaşam, yeterli ve dengeli beslenmeme gibi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Kimyasal ürünlerin yanlış kullanımı seyrek saçlara neden olabilecektir. Bu kapsamda ağır kimyasal madde içeren temizlik ürünleri yerine saçı yeterli olarak besleyebilecek doğal ürünler tercih edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenerek saçlarda ve saç derisindeki hücrelerin vitamin ve mineral bakımından zenginleşmesi sağlanacaktır. Dökülmeyi önleyecek saç kremleri ve şampuanlar kalıcı çözümler sunmaktadır. Seyrek Saçlar
  Seyrek saçlara sahip olan insanlar evde hazırlayabilecekleri karışımlar ile saç dökülmesini önleyebilmektedir. Badem yağı ile hazırlanan karışım ile saç dökülmesine önlem alınmaya çalışılmaktadır. Ayrıca hint yağı maskesi, tarçın maskesi ve yumurta ile hazırlanan doğal maskeler saç dökülmesini önleyecek maskelerdir. Seyrek saçlar için yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Balık, ceviz gibi gıdalar içerilerinde omega 3 yağ asidi bakımından zengin olup tüketildiği an saçların beslenmesini sağlamaktadır. Ayrıca keten, havuç ve sebze tüketimi seyrek saçlar sorununun çözümünde etkili olan besinlerdir. 
  ]]>
  Yağlı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/yagli-sac-bakimi.html Fri, 02 Nov 2018 23:08:01 +0000 Yağlı Saç Bakımı, Vücudumuzun her yerinde, kıl köklerinde yağ bezeleri vardır buna saç kıl köklerimizde dahildir ve en sık bulunan bölgedir. Fazla yağlanma saçlarımızda değil saç derisinde olur. Saçtaki yağlanmanın; ho Yağlı Saç Bakımı, Vücudumuzun her yerinde, kıl köklerinde yağ bezeleri vardır buna saç kıl köklerimizde dahildir ve en sık bulunan bölgedir. Fazla yağlanma saçlarımızda değil saç derisinde olur. Saçtaki yağlanmanın; hormonlar, düzensiz yıkama, kullanılan şampuanlar, uzun saçlar ve masaj gibi birçok nedeni vardır. Yağlı saçların temizliği düzenli yapılmaz ise kötü bir görüntü oluştur, kişilerdeki en büyük sorunda budur. Yağlı saçlar kolay şekle girmez, daha çabuk kirlenir. Düzenli temizlik yapılmaz ise saç derisindeki gözenekleri tıkar. Kepek oluşumunu tetikler ve saç derisinde kaşıntı ve kızarıklıklar oluşur.

  Yağlı Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler
  • Öncelikle saç tipini tespit etmelisiniz, eğer siz yapamıyorsanız bunun için kuaför yardım alabilirsiniz. 
  • Yağlı bir saça sahipseniz saçlarınızı her gün değil düzenli olarak 2-3 günde bir yıkamalısınız. Her gün yıkanan saç derisi daha çok yağ üretir ve saçınız daha çabuk yağlanır.
  • Saç tipinize uygun yıkama ürünlerini kullanmalısınız. Yağlı saçlar için hemen hemen tüm markalarda şampuan, saç kremi ve bakım ürünleri vardır. Seçiminizi bu yönde yapmalısınız. Saç kremini saç diplerinize değil sadece saç uçlarına kullanmalı, hatta mümkün olduğunca kullanmamalısınız.
  • Saçınızı ılık su ile yıkayın ve duştan çıkamadan önce başınıza soğuk su tutun. Bu saç derisindeki gözenekleri küçültmeyi yardım olacaktır.
  • Saçlarınızı şekillendirmek için, jöle, köpük, briyantin ve yağlı bakım ürünleri kullanmayın. Bu ürünler saçınızın daha çabuk yağlanmasını sağlar. 
  • Saçlarınızı ısı ile kurutmayın. Yağ üretimi ısı ile daha da artacaktır. Fön, maşa ve düzleştirici gibi cihazlardan uzak durun. 
  • Elleriniz ile saçınızla sürekli oynamayın. Elinizdeki yağda saçlarınızı daha fazla yağlandıracaktır.
  Yağlı Saç BakımıYağlı Saç Bakımı Bitkisel Kürler
  • 10 gram ıhlamur çiçeği ile 1 limon kabuğu rendesini, 1 litre su ile kaynatıp, 10 dakika demlemesi için bekletin ve süzün. 1 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin ve bu karışımı saç diplerinize uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın. 
  • 1 fincan maden suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı deniz tuzu ve 1 yemek kaşığı polen tuzunu karıştırın ve bu karışım saç diplerinize uygulayın. 1 saat bekleyin ve saçlarınızı ılık su ile durulayın. 
  • 1 fincan elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı kekik suyu, 1 çay kaşığı deniz suyu ve 1 bardak suyu karıştırın ve saç diplerinize bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Sıcak ve nemli bir havlu ile saçlarınızı sarın ve 2 saat  saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. 
  Yağlı saç bakımı yaparken dikkat edilmeli, saç derisindeki yağı tamamen yok etmek saç derisine ciddi zararlar verilebilir. Yağlı saçın dezavantajları olduğu kadar avantajları da vardır. Örneğin yağlı saçlar; çabuk yıpranmaz, kırılmaz, soğuk, sıcak, rüzgarlı, tozlu havalarda dayanıklılığı arttırır.
  ]]>
  Yumurtayla Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/yumurtayla-sac-bakimi.html Sat, 03 Nov 2018 06:05:08 +0000 Yumurtayla Saç Bakımı; tarihi 1940 yıllarına kadar uzanmaktadır. Yumurtayla saç bakımı yapıldığı zaman saçın genel görünümünü geliştirir. Yumurtayla saç bakımı saçın daha parlak, daha yumuşak ve daha sağlıkl Yumurtayla Saç Bakımı; tarihi 1940 yıllarına kadar uzanmaktadır. Yumurtayla saç bakımı yapıldığı zaman saçın genel görünümünü geliştirir. Yumurtayla saç bakımı saçın daha parlak, daha yumuşak ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Yumurtayla saç bakımı daha hesaplı ve etkili bir yöntemdir. Yumurtayla saç bakımı yumurtanın sarısı ile yapılmaktadır. Yumurta sarısının içerisinde lesitin ve protein vardır. Ayrıca kükürtte bol miktarda bulunmaktadır. Yumurta içerisinde bulunan lesitin, protein ve kükürt ile saç bakımında çok etkilidir.

  Lesitin; bir lipit çeşididir. Vücuttaki tüm hücrelerin lesitine ihtiyacı vardır. Lesitin saç hücrelerini de iyi gelen bir lipitler. Lesitin en çok yumurta sarısı ve soya' dan elde edilir. 

  Yumurtayla Saç Bakımı Faydaları;
  • Saçı nemlendirir,
  • Güçlendirir, 
  • Kepeği önler, 
  • Saça parlaklık verir,
  • Saçların kırılmaya karşı daha dirençli olmasını sağlar.
  Yumurtayla Saç BakımıYumurtayla Saç Bakımı  Uygulanışı; 

  Yumurta ile saç bakımı kolay ve ekonomiktir. Saçınızın uzunluğuna göre yumurta sarısı sayısı belirlenir. Kısa saçlarda iki yumurta sarısı kullanılmaktadır. Uzun saçlarda ise dört yumurta sarısı kullanılabilir. Yeterli yumurta sayısını bir kaseye kırıp çırpıyoruz. Hazırladığınız karışımın daha etkili ve besleyici olması için bir yemek kaşığı bal veya bir yemek kaşığı zeytinyağı katabiliriz. Uygularken saçınıza eşit miktarda yaymak için saçlarınızı tutanlar halinde ayırabilirsiniz. Yumurta sarısını kökten uca doğru uygulayalım. Uyguladıktan sonra otuz dakika bekleme süresi vardır. Süre dolduktan sonra ılık su veya soğuk su ile saçlarınızı yıkayın. Saçımızı yıkarken tercih özellikle soğuk su olmalıdır. Sıcak su kesinlikle tercih edilmemelidir. Çünkü sıcak su yumurta sarısını pişirir ve saçlara yapışmasına neden olur. Daha sonra şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Yumurta ile saç bakımı yaparken kıyafetlerimizin kirlenmemesi veya oturduğumuz yerin kirlenmemesi için boyun çevremize ve oturduğumuz yere eski bir havlu veya çarşaf gibi bir şeyler serebilirsiniz. Üzerinize eski kıyafetler giymeniz kıyafetlerinizin zarar görmemesi açısından önemlidir. Vakit problemi olan kişiler yumurta sarısı maskesi hazırlamaya zaman bulamıyorlarsa mayonez kullanabilirler. Mayonez içerisindeki bulunan yumurta sarısı ve yağlardan dolayı aynı görevi görmektedir. Saçlarınıza bakım maskesi olarak kullanabilirsiniz.

  Yumurtayla saç bakımı hem ekonomik, hem kolay, hemde etkili bir yoldur. Piyasada bulunan pahalı ürünler yerine gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Yumurtayla saç bakımı doğal olması bakımından da önemli bir maskedir.
  ]]> Zeytinyağı İle Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/zeytinyagi-ile-sac-bakimi.html Sat, 03 Nov 2018 15:10:45 +0000 Zeytinyağı ile saç bakımı: çoğu insan tarafından tercih edilen ve gözle görülen değişimlere neden olan bir saç bakımıdır. Zeytinyağı organik olması nedeni ile yan etki de taşımaz. Saçları nemlendirerek derinden besler. Zeytinyağı ile saç bakımı: çoğu insan tarafından tercih edilen ve gözle görülen değişimlere neden olan bir saç bakımıdır. Zeytinyağı organik olması nedeni ile yan etki de taşımaz. Saçları nemlendirerek derinden besler. Zeytinyağının doğal içeriği saçların yumuşamasında ve ipeksi bir görünüm almasına da fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak zeytinyağı ile saç bakımı yapıldığında 2-3 hafta sonrasında saçlar bambaşka bir görünüme sahip olur. İpeksi, canlı, hacimli ve kırıksız saçlara sahip olmanın en doğal yolu zeytinyağı ile saç bakımı yapmaktan geçmektedir. Saç köklerini besleyen deri altından gelen saç kıllarının da daha güçlü ve sağlam çıkmasını  sağlayan zeytinyağı daha saçlara bir çok fayda sağlamaktadır.

  Zeytinyağı İle Saç BakımıZeytinyağı ile saç bakımı faydaları:
  • Kepeğe karşı zeytinyağı ile saç bakımı: Özellikle aşırı pullanmış kuru saçlarda saç derisi yüzünden oluşan kepek sorununa karşı en etkili çözümlerden biridir. Zeytinyağının deriye nem kazandırması derideki pullanmaları önleyerek kepek sorununu ortadan kaldırmaktadır. Kepekli saçlarda haftada bir kere zeytinyağı bakımı yapılması deriyi yumuşatacaktır. Fakat saçlarda aşırı kepeklenme var ise haftada iki kere zeytinyağı bakımı yapılmalıdır.
  • Saç uçlarının kırılmasına karşı zeytinyağı ile saç bakımı: Özellikle kış aylarında havanın kuru ve soğuk olması saç kırıklarında etkili olmaktadır. Kuru ve soğuk hava dışında tuzlu deniz suları ve yaz aylarında güneşin doğrudan zararlı ışınları saç kırılmalarına doğrudan sebep olmaktadır. Saç kırıklarının düzelmesi için zeytinyağını saç diplerine sürerek uçlara doğru yayın ve saç diplerine masaj yapın. Saçlara canlılık kazandırarak güçlendirecektir.
  • Daha parlak saç görünümü için zeytinyağı ile saç bakımı: Bazı insanlarda saçlarda donukluk ve aşırı matlık gözlemlenmektedir. Donuk saçları parlak bir hale getirmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biri de saçlara zeytinyağı kullanmaktır. Kullanılan şampuanların çoğu sülfat içerdiği için günlük kullanıldığında saç tellerinde kuruluk oluşmasına neden olmaktadır. Her gün belli bir süre saçlara zeytinyağı kullanmak saçların kaybettiği nemi tekrar kazandırmakta ve saçlara parlaklık vermektedir.
  • Daha yumuşak ve kolay şekil alan saçlar için zeytinyağı ile saç bakımı: Zeytinyağı düzenli olarak kullanıldığında saçı yumuşatır ve ipeksi bir görünüm kazandırır. Saçlarda yumuşaklık ve ipeksi bir hal olması saça şekil vermeyi de kolaylaştırır. Her hafta zeytinyağı saç maskesi uygulaması ile bakım kremlerinin sağladığı faydayı organik olarak elde etmiş olacaksınız. 30 dakika zeytinyağını saçlarınızda bekletmeniz yeterlidir.
  ]]>
  Saç Bakım Kürleri https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakim-kurleri.html Sun, 04 Nov 2018 10:01:28 +0000 Saç Bakım Kürleri, aslında evde saçlarınıza uygulayacağınız bakım kürleri ile daha canlı, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak oldukça basit ve kolay bir işlemdir. Zaman içinde saçlarda yıpranmalar meydana gelir, hem ba Saç Bakım Kürleri, aslında evde saçlarınıza uygulayacağınız bakım kürleri ile daha canlı, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak oldukça basit ve kolay bir işlemdir. Zaman içinde saçlarda yıpranmalar meydana gelir, hem bakım hem de onarmak için özellikle hemen her bayan kuaföre gitme ihtiyacı duyar. Ancak kuaföre gitmenize gerek duyulmadan kolay ve pratik yöntemler ile evde kendi saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bu doğal kürler sayesinde saçlar canlanır ve dökülmelerini engelleyebilirsiniz. 

  Zeytinyağlı Saç Bakım Kürü İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 5 yemek kaşığı saf hakiki  zeytinyağı
  • 2 adet yumurta
  • Saç bonesi
  Uygulanışı, evde hiç kullanmadığınız kabın içerisine zeytinyağı ile yumurtayı karıştıralım ve fırça yardımı ile saçlarınızın dipleri ile her yerine sürün. Daha sonra bone ile saçların hava almamasını sağlayarak kapatalım. Saç bakım kürü saçınızda yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın ve saçınızı kurutun.

  Kepekli Ve Dökülen Saçlar İçin Bakım Kürü
  • Çemen Tohumu
  • 2 su bardağı su
  Uygulanışı, çemen tohumlarını aldığınız aktarda çektirebileceğiniz gibi, evde kendinizde karabiber değirmeninde çekebilirsiniz. Çekilen çemen tohumları ile saç bakım kürünü hazırlamadan bir gün öncesinde suyun içerisinde bekletelim. Daha sonra temiz olan saça masaj yapılarak fırça ile sürülür, 15 dakika bekletin ve ardından bol su ile saçlarınızı yıkayın. 

  Bal Ve Zeytinyağlı Saç Bakım Kürü İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı
  • Saç bonesi
  Hazırlanışı, evinizde kullanmadığınız bir kabın içerisine balı, zeytin yağını ilave ederek karıştıralım. Ardından saç diplerine fırça ile sürelim ve saçın diğer taraflarına elimiz ile masaj yaparak saç bakım kürünü uygulayalım.Daha sonra bone ile saçınızın her yerini hava almayacak şekilde güzelce kapatın. Ballı zeytinyağlı bakım kürü saçınızda yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra iyice yıkayarak durulayın. 

  Saç Bakım KürleriSaçların Parlak Ve Temiz Görünmesi İçin Bakım Kürü
  • 1 kahve fincanı temiz limon suyu
  Uygulanışı, banyo yaparken saçlarınızı temizce yıkayın, ardından limon suyu ile saçlarınıza masaj yaparak limon suyunu uygulayın. Limon suyunu temiz saçınızda 10 dakika bekletin ve ardından bol su ile iyice durulayın. Limon suyu saç bakım kürünü saçınıza iki hafta aralık ile uygulayabilirsiniz. 

  Yumuşak Ve Parlak Görünümlü Saç Bakım Kürü
  • 1 küçük kahve fincanı elma sirkesi
  • Rendelenmiş limon kabukları
  • 1 yemek kaşığı şifalı ot
  • 5 litre su
  Uygulanışı, küçük teflon tencerenin içerisine elma sirkesini, şifalı otu ve rendelenen limon kabukları ile suyu ilave ettikten sonra kaynatıyoruz. Daha sonra saçlarınızı şampuan ile temizce yıkayın ve hazırladığınız saç bakım kürü ile saçlarınıza masaj yapın. Saç bakım kürü saçınızda 10 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın.

  Yıpranmış Saçlar İçin Saç Bakım Kürü
  • 1 adet muz
  • 1 çay kaşığı badem yağı
  Uygulanışı, ilk önce tabağın içerisinde muzu çatal ile iyice ezelim. Ardından içine badem yağını dökerek karıştıralım. Fırça ile saçlara masaj yaparak kürü sürelim. Saç bakım kürü saçınızda 10 dakika bekledikten sonra bol suyla iyice durulayın.
  ]]>
  At Kuyruğu https://www.sacbakimi.com.tr/at-kuyrugu.html Sun, 04 Nov 2018 16:17:50 +0000 At kuyruğu hiç şüphesiz günlük yaşamda en çok tercih edilen saç modellerinden biri. Özellikle bayanlar hem zamanlarının, hem de paralarının büyük bir kısmını saçları için ayırıyorlar. Bakımlı ve ışıl ışıl saçl At kuyruğu hiç şüphesiz günlük yaşamda en çok tercih edilen saç modellerinden biri. Özellikle bayanlar hem zamanlarının, hem de paralarının büyük bir kısmını saçları için ayırıyorlar. Bakımlı ve ışıl ışıl saçlar görüntünün güzelliğini tamamlayan yegane unsurlardan bir tanesi. Renkten renge, şekilden şekle giren saç dikkatle incelendiğinde sahibinin tarzı, kişiliği ile de alakalı ip uçları verebilir. Saçlar gidilen yerin önemine göre veya gidilen mekana göre bin bir modele  bürünmektedir. Ancak bu modellerin arasında biri var ki her yerde ve mekanda kullanılıp, uyum sağlayabilir. Evet at kuyruğu modelinden bahsediyorum. 

  Peki At Kuyruğunun Ne Tür Şekilleri Vardır
  İsterseniz bir düğüne, isterseniz okula veya işe gidin, hiç fark etmez saçlarınızı at kuyruğu yaptınız mı, iş bitmiş demektir. Dalgalı at kuyruğu, hacimli at kuyruğu, kısa saçlar için at kuyruğu, düz at kuyruğu, yan at kuyruğu, dağınık at kuyruğu gibi bir sürü çeşidi bulunmakta.

  At Kuyruğu Nasıl Mı Yapılır
  Öncelikle saçlar zarar görmesin, kırılıp, kopmasın diye, kalın dişli bir tarakla taranır, ardından arzuya göre başın arka kısmında veya yan kısmında ne çok yukarıdan ne de çok aşağıdan olacak şekilde toplanır. Toplanan saçlar, başın ön kısmından tokanın olduğu yere kadar, ince uçlu bir tarakla düzeltilir ki potluklar varsa giderilebilsin. Daha sonra da arzu edilen modele göre işlem değişir. Dalgalı at kuyruğu isteniyorsa saçın arka kısmın da kalan bölüme maşa bir kaç saniye bekletilerek uygulanır. Eğer isteniyorsa, bu işlem saçlar toplanmadan da yapılabilir. Hacimli at kuyruğu isteniyorsa ,saçlar toplanmadan başın ön kısmına krepe yapıldıktan sonra, saç  toplanır. İşlem tamamlandığında, saçların çabuk bozulmaması için ve tel tel çıkmasını engellemek için başın her yönüne sprey sıkılarak saç sabitlenir.
  ]]>
  Saça Kına Yakmak https://www.sacbakimi.com.tr/saca-kina-yakmak.html Mon, 05 Nov 2018 14:02:05 +0000 Saça kına yakmak, özellikle saç boyalarının pek çoğu kimyasal ürünlerden elde edildiği için saçı yıpratabiliyor. Oysaki kına turuncu ile kırmızı renkler içeren tamamen doğal bir bitkidir ve saça renk verdiği gibi Saça kına yakmak, özellikle saç boyalarının pek çoğu kimyasal ürünlerden elde edildiği için saçı yıpratabiliyor. Oysaki kına turuncu ile kırmızı renkler içeren tamamen doğal bir bitkidir ve saça renk verdiği gibi güçlülük katıyor. Özellikle kınanın saça verdiği en büyük avantaj, saç köklerin besleyip baştan aşağıya doğru onarım yapmasıdır. Saçlarınız da kepeklenme, dökülme ve kırılma gibi şikâyetler çok fazla görülüyor ise saçınızı kına yapmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda saç aralarınız da bulunan beyazlıklar canınız çok sıkıyor ve kimyasal boyalardan da kaçınmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz en doğal yöntem kına yakma işlemi olacaktır.

  Kına saça zarar vermediği gibi, yumuşaklık, ışıltı, hacim ve saçların her zamankinden de daha sağlıklı görünmesini sağlıyor. Kına hazırlanırken içerisine dâhil edilecek malzemeler kınanın kalitesini arttırabileceği gibi kınanın rengini de ayarlamanız için yardımcı olacaktır. Kınanın tek dezavantajı boya da bulunan renk seçeneği kadar uzun bir renk katalogu olmamasıdır. Lakin bu durum bir sorun olmasa gerek. Kınanın saçınıza koyu bir kıvamda girmesini istiyorsanız daha az bekletmeniz, daha açık bir kıvam elde etmek istiyorsanız da kınayı saçta fazla bekletmeniz yeterli olacaktır. Kına için en fazla tercih edilen renk tonları kızıl ve kahverengidir. Lakin siyah, turuncu ve kırmızının tonlarını kına da tutturmak da mümkündür. 

  Saça Kına Yakmak

  Saça Kına Yakmak, saçların daha sağlıklı ve gür olması için denenmesi gereken bir yöntemdir. Lakin saçlarınızdan memnun iseniz sağlığını artırmak için kına yakabilirsiniz. Sağlık için her hangi bir sakıncası olmayan kına saçın güçlenmesine, saç köklerinin sağlamlaşmasına ve saç egzaması durumuna iyi gelmektedir. Erkek, kadın fark etmeksizin saça kına uygulaması yapılabilir.  

  Saça Kına Yakarken Dikkat Edilecek Unsurlar

  • Öncelikle kınayı hazırlarken dikkatli olmak gerekir. Kınanın lekesi cildin üzerinden ve bulaştığı yerden çıkması uzun bir zaman alıyor. Bunun için saça kına yakarken, yüzünüze ve kulak kenarlarınıza yağlı krem sürün. Boyun kısmınızı da kullanmadığınız veya boya yaparken tercih ettiğiniz havlu ile kapatın. Ellerinize ise mutlaka bir eldiven takın ve işlemi tüm önlemleri aldıktan sonra uygulayın.
  • Kına, toz haline getirtilip bu şekilde satılmaktadır. Toz olarak aldığınız kınayı metal olmayan bir kaseye ilave edip aynı şekilde metal olmayan bir spatula ile karıştırarak hazırlayın.
  • Kınayı hazırladıktan sonra nemli ve yaş saça uygulamayın. Saçın kesinlikle kuru olması gerekiyor. Kuru saçın dip kısımlarından uç kısımlarına doğru bir fırça yardımıyla kınayı sürün. Özellikle saçın dip kısımlarından başlamanızı tavsiye ederiz ve uç kısımlarına geldiğiniz de avucunuza kınanın tamamını alıp ovuşturarak uygulayın. 
  • Kınayı saça sürdükten sonra saçın tamamını bir streç fil ile ya da folyo ile sarıp bir kaç saat kadar bekletin. En güzel sonucu almak için kınayı saça uygulayıp bir gece kınalı halde bekletmeniz olacaktır. Sabah kalktığınız da ise saçları yıkayıp ışıl, ışıl bir renk elde edebilirsiniz. Kına saçta ne kadar uzun süre durursa o kadar iyidir.
  • Kınayı saçtan kınarken, sadece saçınızı değil duşa girmenizi öneririz. Kına saçtan boya gibi kolaylıkla çıkmayabilir. Sadece saçlarınızı denemeyi tercih ederseniz banyoda daha uzun vakit geçirmenize neden olabilir. 
  • Kınayı saçtan temizledikten sonra saçlarınızı her zaman kullandığınız şampuan ile yıkayıp ardından da saç kremi kullanabilirsiniz. 

   Saça Kına Yakmak İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı gelincik kurusu
  • 2 tane yeşil ceviz kabuğu
  • 1 yemek kaşığı ceviz yaprağı

  Yukarıda verilen malzemelerin hepsini bir pişirme kabına alın ve bir su bardağı su ile kaynatın. Beş dakika kadar kaynattığınız suyu süzüp bir kenarda bekletin.

  • 1 ç]]> Saç Serumu https://www.sacbakimi.com.tr/sac-serumu.html Tue, 06 Nov 2018 01:01:34 +0000 Saç Serumu, Herkesin, özellikle de bayanların en hassas olduğu konulardan birisidir saçlar. Bu sebeple, belki de güzellik uğruna, en çok para da saçlar için sarf edilmekte. İşte bu ürünlerden biri olan, saç serumu Saç Serumu, Herkesin, özellikle de bayanların en hassas olduğu konulardan birisidir saçlar. Bu sebeple, belki de güzellik uğruna, en çok para da saçlar için sarf edilmekte. İşte bu ürünlerden biri olan, saç serumunun görevi, yıpranmış, kırılmış ve yorgun saçları onarmak, pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırmak.

  Saç Serumu Nasıl Kullanılmalı, Kimler Kullanabilir
  Saç serumunun asıl görevi  saçları beslemek ve onarmaktır. Saçın gereksinimi olan keratin, vitamin ve benzerlerini geri kazandırdığı için saçın dökülmesini de engellemektedir. Birçok çeşidi bulunan saç serumları iyi, doğal ve kaliteli bir de şampuanla kombin edildiğinde uzun soluklu ve gerçekten sağlıklı saçların kazanılmasını sağlayabilir. Bugün iyi ve kaliteli bir saç serumu bulmak hiç de zor değil. Saçlara gereken vitamin ve nemi geri kazandıran saç serumları aslında bakımlı saçların olmazsa olmazlarından.

  Saç Serumu


  Özellikle, saçın kırılmaması için nemli taranması gerektiği, gibi yanlış bilinen uygulamalar veya her gün uygulanan düzleştiriciler, maşa ve benzerleri saçları yoruyor ve ihtiyacı olan nemi kaybettiriyor. İşte bu noktada saçın yardıma gereksinimi oluyor.
  Saçların kaybettiklerini geri kazandıran saç serumu her türlü saça uygulanabilmektedir. Aslında her ürünün farklı uygulama şekilleri bulunmakla birlikte genel itibariyle uygulama şekli şöyle; hafif nemli saçın diplerine kadar masaj yaparak yedirmek ve gerekirse bekletmek. 

  Saç Serumunun Faydaları Nelerdir
  • Saç dökülmesine faydalıdır aynı zamanda saça hacim ve parlaklık kazandırır.
  • Saçlarda oluşan kırıkları önler ve onarır.
  • Saç derisinde oluşan kaşıntıyı, kabuklanmayı giderir.
  • Saçlardaki elektriklenmeyi engeller ve daha kolay şekillenmesine yardımcı olur.
  • Saçlar ıslakken daha çabuk kırılır, bu yüzden eğer mutlaka nemliyken tarayacaksanız, kullanacağınız saç serumu bu kırılmayı en aza indirecektir.
  • Değişen hava koşullarından etkilenen saçların bu etkileşimini minimuma indirir.
  • Kullanılan saç serumu yağlardan oluştuğu için sanılanın aksine saça yağlı bir görünüm değil, canlılık ve parlaklık verir. Ayrıca da güzel kokan saçlara sahip olursunuz. 
  Eğer saç serumu için ayıracak paranız yoksa bütçenizi yormadan, kendiniz de evde saç serumu yapmayı deneyebilirsiniz.
  ]]> Saç Şekillendirme https://www.sacbakimi.com.tr/sac-sekillendirme.html Tue, 06 Nov 2018 02:57:47 +0000 Saç Şekillendirme, günümüzde tüm bayanlar, sağlıklı, parlak ve doğal saçların yanı sıra zorlanmadan şekil alabilen saçları olsun isterler. Ancak saçlarınızın canlı, parlak ve doğal görünmeleri için sa Saç Şekillendirme, günümüzde tüm bayanlar, sağlıklı, parlak ve doğal saçların yanı sıra zorlanmadan şekil alabilen saçları olsun isterler. Ancak saçlarınızın canlı, parlak ve doğal görünmeleri için saçlarınızın ihtiyacı olan bakımları da düzenli olarak yapmanız gerekir. Bunlardan başka saçlarınıza dilediğiniz şekli verebilmenin de bazı püf noktaları vardır. Saç şekillendirme yöntemlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  Saçlarınızı Her Gün Şampuanlayabilirsiniz

  Genellikle herkes tarafından günlük hayatta kullanılan şampuanlar oldukça hassaslar. Kişilerin saçlarına verdikleri zararın pek çoğu kullandıkları saç kurutma, saç maşaları ve saç düzleştiricilerinin kullanımı nedeni ile meydana gelir. Bu nedenle şayet saçlarınız aşırı derecede yağlı ise her gün saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ancak saçlarınızı kurutma makinesi kullanmadan doğal yöntemlerle kurumaya bırakın. Eğer saçlarınızın kendiliğinden kurumasına zamanınız yoksa saç şekillendirme ve kurutma makinelerini mümkün olduğu kadar az kullanmaya özen gösterin.

  Saç Şekillendirme

  Saçlarınız Kirli İse Şekillendirmek Daha Basittir

  Saç stilistleri ve kuaförler eğer saçlarınıza topuz yapacaksanız o gün saçlarınızı kesinlikle yıkamamanızı tavsiye ediyorlar. Topuz yapılırken kuaförünüzün saçlarınıza sıktığı kuru şampuanla topuzu desteklediğine de şaşırmayın. Çünkü kirli saç ve kuru şampuan topuz için harika bir yapı oluşturur. Eğer topuzunuzu evde kendiniz yapacaksanız şu önerileri de dikkate almanızda fayda vardır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç temizken topuz yapacaksanız kuru şampuan yerine aynı dokuyu elde etmek için sizde bebek pudrasını deneyebilirsiniz.

  Kendinize Uygun Kâkülü Keşfetmeniz Gerekir

  Keskin ve kalın olmayan veya yan tarafa taranmış kâküllerin görsel olarak görüntüsü oldukça güzeldir. Ancak tutam, tutam, cansız ve ince aynı boyda kesilmiş kâküllerden mümkün olduğunca kaçının. Bu kâküller yüz hatlarınızı değişmesine sebep olmasının yanı sıra da modaları da çoktan geçmiştir. Bu günlerde dalgalı ve uzun katlara sahip olan ve yan tarafa taranmış kâkülleri düşünebilirsiniz. Kâküllerinizin kat, kat kesilmesi hem yüz hatlarınızın daha belirgin olmasına yardımcı olacaktır hem de şekil olarak sıkıldığınız kâküllerinizden çabucak önceki saç şeklinize geri dönebilirsiniz. Aynı zamanda demode bir görünüme sahip olmamak adına kâküllerinizin kaşlarınıza uzanacak kadar uzun kestirmeye dikkat edin.

  Saçlarınızın Rengini Değiştirebilirsiniz

  Kendi cilt tipinize göre seçeceğiniz renklerle cilt türünüze harika bir uyum sağlayabilir. Esmer tenli bayanların çoğu örneğin (Linda Evangelista ve Jennifer Lopez gibi )bayanlar saçlarında hemen, hemen her rengi taşıyabilirler. Esmer, sarı, siyah ve kırmızı olabilir. Fakat ten rengi daha açık ve pembemsi tonda olan bayanların saç rengi konusunda işleri daha da zordur. Bu nedenle aşırıya kaçmamaları önemle tavsiye edilir. Yine de sizler için önemli bir ipucu vermek gerekirse pembemsi ciltlerde kızıl ve kırmızıda harika yakışır. Sarışınlığa gelince, şayet çocuk veya bebekken saç renginiz sarımtırak bir ton alıyorduysa o zaman yetişkin bir bayan olarak da mükemmel bir adaysınızdır. Yine de cilt türünüze uygun olan saç rengini belirlemek için bir saç uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

  Yıpranmış Saç Uçlarına Geçici Çözüm

  Sağlıksız ve oldukça da harap olmuş saç uçlarınıza uzmanlar keratin serumu tavsiye ediyorlar. Keratin serumu uygulamak için kuru olduğunuzdan emin olduğunuz saç uçlarınıza sürerek yedirin. Ardından kurutma makinesiyle saçlarınızı kurutarak kabartın. Bu yöntem sayesinde yardıma acil ihtiyaç duyduğunuz anlarda ve saç uçlarınızı kestiremediğiniz zamanlarda başvurabileceğiniz basit bir yöntemdir.

  Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin]]> Saç Kabarması https://www.sacbakimi.com.tr/sac-kabarmasi.html Tue, 06 Nov 2018 16:57:50 +0000 Saç kabarmasının sebebi kuruluk,yetersiz beslenme,ısı ile çalışan cihazların sık kullanımı gibi farklı nedenler olabilir.Ayrıca nemli havalarda saçlar kabarabilir ve verdiğiniz şekli uzun süre koruyamayabilirsiniz.Doğal yağ Saç kabarmasının sebebi kuruluk,yetersiz beslenme,ısı ile çalışan cihazların sık kullanımı gibi farklı nedenler olabilir.Ayrıca nemli havalarda saçlar kabarabilir ve verdiğiniz şekli uzun süre koruyamayabilirsiniz.Doğal yağlar ile yapacağınız bakım ve maşa gibi saçı yıpratan cihazları daha az kullanmak,saçların yumuşamasına yardımcı olur ve kabarmasını önler.Duştan sonra da saçın kabarmaması için bazı önlemler alınabilir.

   
  Duştan önce saçlarınıza sıcak yağ bakımı uygulaması yapmak duştan sonra oluşan saç kabarmasını önler ve saçlarınızın daha yumuşak olmasını,kolay şekil alabilmesini sağlar.Yağ olarak zeytinyağı kullanılabilir ve isterseniz bu işlemi düzenli olarak haftada bir kez yapabilirsiniz.Saçlarınıza,saç kabarmasının asıl sebebi olan kuruluktan korumak için düzenli olarak haftada bir kez yumurta ve mayonez maskesi ile bakım yapabilirsiniz.

  Saç Kabarması


  Maşa,fön ve saç kurutma makinesi kullanmaya bir süre ara vermenizde fayda vardır ama illa ki kullanmak zorunda iseniz bu cihazları en düşük ısıda kullanmalısınız.Duştan sonra havlu ile saçınızı kurulaya bilir ve geniş dişli bir tarakla saçlarınızı taraya bilirsiniz.Duştan sonra saçların kabarmasını istemiyor iseniz nemli ortamlardan uzak durmalısınız.Duş buharının banyodan çıkmasına izin verin.Buhar tamamen çıkmadan banyoda saçınıza şekil vermeye çalışmayın.

  Saçlarınızı zaman zaman sirkeli su ile durulamak saç tellerinizi güçlendirir ve saçınızın pH değerini dengeler.Beslenmenize özen göstermelisiniz.Çünkü vitamin eksikliğinin ilk belirtileri cilt ve saçta görülür.Vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri almaz iseniz saçlarınız bir süre sonra kurur,kırıklar artar ve sağlıksız görülür.Ayrı yeten bol bol su içmeye özen göstermelisiniz.
  ]]> Saç Kınası https://www.sacbakimi.com.tr/sac-kinasi.html Tue, 06 Nov 2018 21:25:41 +0000 Saç kınasına geçmeden önce kına hakkında biraz bilgi vereyim: Kına adını bitkisinden almaktadır. Kına önceleri süsleme amaçlı değilde, çölde yaşayan insanlar tarafından kol ve bacaklarına sürülerek koruma amaçlı Saç kınasına geçmeden önce kına hakkında biraz bilgi vereyim: Kına adını bitkisinden almaktadır. Kına önceleri süsleme amaçlı değilde, çölde yaşayan insanlar tarafından kol ve bacaklarına sürülerek koruma amaçlı kullanılmıştır. Saç kınası geçmişten günümüze kadar ulaşmış bir kültürdür. Tarihe ışık tuttuğumuzda atalarımızın saç kınasını uzun yıllar sağlık amaçlı kullanmış ve saçlarını güçlendirdiğini düşünmüşlerdir. Saç kınası bu süreçte askere gönderilen gençlerin saçlarına sürülmüş ve bu adet vatan için kurban olsunlar diye yapılmıştır. Bu adetin bu şekilde olmasının sebebi İslam Dininde ilk kurbanın kınalı bir şekilde yeryüzüne indirildiğine inanılmasıdır.  

  Kimyasal saç boyaları saça zarar verir. Bu boyalar saçın doğal yapısını bozarak matlaşmaya, sertleşmeye; dolayısıyla yıpranmaya ve kırılmaya neden olur. Saç kınası kimyasal saç boyalarının aksine saçın doğal yapısına zarar vermez. Yumuşaklık, ışıltı ve hacim kazandırır; saç kremi ihtiyacını ortadan kaldırır. Kınanın yapısında kimyasal boyalar kadar renk olmasa da içerisine konulan malzemelerle farklı renkler elde etmek mümkündür.

  Saç Kınası Tarifi 

  Saç kınası tarifim koyu tonlu kına rengi elde etmek isteyenler içindir. Bu tarif saçın kendi rengi ile bütünleştiği için boyadan farklı bir kızıllık verir; Koyu kumralsanız abanoz rengine yakın bordomsu bir kızıl oluyor. Tarifte kullanılan malzemeler.

  • 1 dolu yemek kaşığı gelincik kurusu (aktarlardan temin edilebilir)
  • Bir iki parça yeşil ceviz kabuğu,
  • 1 ceviz yaprağı,
  • sabah çayından artan çay demi.
  • Yarım limonun suyu (kınanın rengini vermesi için asit ortama ihtiyacı var)
  • 1 kaşık badem yağı,
  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı,
  • 1 çay kaşığı argan yağı,
  • Bir kaç damla Hindistan cevizi yağı,
  • 1 bepanthen ampul,
  • 1 evingen ampul,
  Saç Kınası Hazırlanışı

  Saç kınası hazırlanışı için, İlk üç maddedeki malzemeleri bir buçuk su kaynağı ile kaynatmalı, suyun rengi kopkoyu olduğunda altı kapatılmalı ve ılıması için bekletilmelidir. Bütün sıvılar birbirine eklemeli  daha sonra kınayı geniş bir kaba koyarak, sıvı karışımıyla yavaş yavaş açmalısınız. Saç kınasının kıvamı sürülebilir olmalı ama akmamalı; suyu yavaş yavaş katın ki saç kınası cıvık cıvık olmasın. Kıvamı bulduktan sonra içine besleyici yağlar, limon suyunu ve vitamin ampullerini ekleyip iyice karıştırın.

  Saç Kınası
  Saç Kınasının Uygulama Aşaması

  Saç kınasını; saç boyar gibi saçlarınızı ayırın ve sürün. Kökten uza iyice saçınıza saç  yedirin ve tam tepenizde tüm saçınızı toplayın. Tüm saçınıza kına sürdükten sonra yaz mevsiminde güneşte, kış mevsiminde ise saç kurutma makinesi ile dış kısımlarını kurutup bir tülbentle başınızı sarın. Bu tülbentle 8 saat bekleyin, isteyen 1 gece de bekleyebilir. Tabi sizin için işkence olmayacaksa :)

  Saç kınalı saçlarınızı yıkarken önce suya kınayı tamamen akıtıp sonra da bir kez şampuanlayın. İki hafta kadar her banyoda biraz akar.

  ]]>
  Fön Çeşitleri https://www.sacbakimi.com.tr/fon-cesitleri.html Wed, 07 Nov 2018 02:24:34 +0000 Fön Çeşitlerine geçmeden önce fön hakkında kısa bir bilgi verelim. Fön, su ve ısı yolu ile saçta kısa süreli biçim değişikliği anlamına gelir. Düz, kıvırcık, dalgalı her boyda ve çeşitli modellerde kesilmiş saçla Fön Çeşitlerine geçmeden önce fön hakkında kısa bir bilgi verelim. Fön, su ve ısı yolu ile saçta kısa süreli biçim değişikliği anlamına gelir. Düz, kıvırcık, dalgalı her boyda ve çeşitli modellerde kesilmiş saçlara fön makinesi ve fön fırçalarıyla hareketli, yumuşak ve doğal şekiller verilmesi işlemidir. Tüm saçlar esnek ve uzayabilir niteliktedir. Saç ıslakken esnekleşir ve normal boyunun yarısı kadar uzar. Saçta biçim değişikliğinin dayanıklılığı; saçın kalitesine, havanın nemine ve yağlanma düzeyine bağlıdır. Saç şeklini koruyucu kozmetik ürünler saç üzerinde destekleyici ve koruyucu bir tabaka oluşturduklarından saçın dayanıklılığını artırır.

  Yanlış ürün seçimi ve kalitesiz ürünler; saçı kurutur ve nem kaybına yol açar. Saçı yağlandırıp ağırlaştırabilir. Fön çekiminde dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.
  • Saç biçimini seçmeden önce fön çekme işlemini uygulayacağımız yüz iyice incelenmelidir. Çünkü saçın yüze uyumu oldukça önemlidir.
  • Baş ölçüsü, alın durumu, yüz şekli, burnu ve kulak durumu gibi etkenler göz önüne alınarak fön çekilmelidir.

  Temelde fön çeşitleri üç tanedir. Bunlar düz fön, dalgalı fön, düz-karışık fön. Şimdi bu fön çeşitlerinden ilki olan düz fönü inceleyelim.
  Düz Fön: Kıvırcık veya dalgalı olan her boydaki saçlara, fön makinesi ile birlikte fön fırçası kullanarak düzleştirme işlemine denir. Düz fön çeşitleri de vardır. Bunlara aşağıda yer verilmiştir.
  • İçe kıvrık fön: Fön makinesi ve kalın fön fırçası kullanılarak saç uçlarının dışa dönmeyecek şekilde içe kıvrılması işlemidir.
  • Düz pırasa fön: Fön makinesi ve kalın fön fırçası kullanılarak saç uçlarının içe dışa dönmeyecek şekilde düzeltilmesi işlemidir.
  Fön çeşitlerinden olan dalgalı fön şeklini inceleyelim.
  Dalgalı Fön: Kıvırcık veya dalgalı olan her boydaki saçlara, fön makinesi ile birlikte fön fırçası kullanılarak saça dalga verme işlemine denir. Üç tane dalgalı fön çeşidi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.
  Hafif dışa dönük dalgalı fön: Saç uçlarının, doğal bir görüntü oluşturmak amacı ile orta boy fırça kullanarak hafif dışa döndürülmesidir.
  Fön Çeşitleri
  İri dalgalı fön: Saç uçlarına kalın orta boy fırçalarla iri dalgalar yapılmasıdır.
  Kıvırcık dalgalı fön: Saç uçlarına ince ve orta boy fırçalar ile ince bukleler yapılmasıdır.
  Fön çeşitlerinden olan düz karışık (flu) fönü inceleyelim.
  Düz karışık (flu) fön: Kıvırcık veya dalgalı olan her boydaki saça, fön makinesi ile birlikte fön fırçası kullanılarak hareketli şekiller verme işlemine denir. İki adet düz karışık fön çeşidi vardır. Bunlar aşağıda yazılmıştır.
  • İçe doğru düz (flu) karışık fön: Saç uçlarına kalın fırça ile içe doğru fön çekilerek saç uçlarında hafif hareket verilmesi işlemine denir.
  • Dışa dönük düz (flu) karışık fön: Saç uçlarına kalın fırça yardımı ile dışa doğru fön çekilerek saç uçlarında hafif hareket verilmesi işlemine denir.
  ]]>
  Saç Rengi Açma https://www.sacbakimi.com.tr/sac-rengi-acma.html Wed, 07 Nov 2018 17:36:21 +0000 Saç rengi açma, kuvvetleri kimyasallara gerek kalmadan veya güzellik uzmanlarına paralar dökmeden de gerçekleşebilir. Pek çok bayan saçının rengi ile oynamayı ve değişime saçlardan başlamayı tercih etmektedir. Lak Saç rengi açma, kuvvetleri kimyasallara gerek kalmadan veya güzellik uzmanlarına paralar dökmeden de gerçekleşebilir. Pek çok bayan saçının rengi ile oynamayı ve değişime saçlardan başlamayı tercih etmektedir. Lakin sürekli kimyasallar ile açılan saçlar ileride kopabilir ve saç dökülmeleri ile karşılaşabilir. Bunun için evde kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal yöntemler sayesinde saçınız rengi açılırken bir yanda da sağlık açısından zarar görmemiş olur.

  Saçın Rengini Açmak İçin Önemli Olan Malzemeler

  Tarçın Ve Saç Kremi

  4 yemek kaşığı toz tarçını bir karıştırma kabına alın ve üzerine 2 yemek kaşığı saç kreminden ekleyip parmak uçlarınız ile karıştırın. Elde edilen tarçınlı kremi hafif ıslak olan nemli saçlarınızın uç kısımlarına uygulayın ve bir streç filme saçlarınızı sarın. Ardından saçlarınızı bir gece boyunca bekletin ve sabah kalktığınızda yıkayıp kurulayın. Eğer aceleniz varsa bu işlemi bu işlemi  bir kaç gün üst üstede uygulayabilirsiniz.

  Limon

  Limon, saç açıcıları arasında en doğalı ve en etkili olanıdır. Ancak limonu saç açmak için kullanmak istediğiniz zaman biraz itinalı davranmanız gerekecektir. Nedeni ise saçın hasar görmemesi ve saçın kurumamasıdır. Limonu direk olarak kuru saça uygular iseniz saçınız yıpranır ve gün içerisinde kuruyup kırılır. Limonu saç açmak için kullanmak istediğiniz zaman saçlarınızın ne yaş nede kuru olmaması lazım. Nemli bir saçın üzerine limon suyu kullanmak saçınızın hem açılmasını sağlayacaktır he de bakım ihtiyacını karşılayacaktır.

  Saç Rengi Açma

  Yarım taze limon suyunu bir fısfıs şişenin içerisine ilave edin ve üzerine 3 su  bardağı kadar su ilave edip çalkayın. Elde edilen karışımı nemli saçınızın uç kısımlarından orta bölgeye doğruyu sıkın. Ancak saçınızın dip kısımlarını limonlu su ile ıslatmamanız gerekir. Saçlarınıza hazırladığımız sudan sıktıktan sonra güneşin altına çıkın ve 1-2 saat kadar saçlarınızı güneşlendirin. Ardından saçlarınızı su ile yıkayıp kremleyin ve bu işlemi güneşin olduğu zamanlar da her gün uygulayabilirsiniz.

  Bal

  Bal, her ne kadar yapışkan yapılı olsa da saçlar ile temas ettiği zaman saçın rengini gözle görülecek düzeyde açabiliyor. Süzme balı nemli olan saçınızın uç ve orta kısımlarına sürüp bu şekilde 2 saat kadar bekletin. Eğer doğrudan balı saçınıza sürmekte zorlanır iseniz limon suyu, balı ve bir miktar normal suyu karıştırıp fısfıs şişesine ilave edebilirsiniz. Böylelikle hem kullanımınız kolaylaşacaktır hem de saklama koşulunuz. Fısfıs şişesinde bulunan karışımı saçlarınıza sıkıp bekletin ve 2 saat kadar sonra yıkayın. Yıkadıktan sonra kremlemenize gerek kalmayacaktır. Bal saçlarınızın yumuşacık yapacaktır ve yıpratmayacaktır.

  Papatya

  Papatya hem görüşü ile hem de kokusu ile pek çok bayanın en sevdiği çiçektir. Ancak kurumuş olan papatyalarınız varsa kullanmanız için tam zamanı.. Papatyaları bir demliğin içerisine alın ve üzerine sıcak su ilavesi yapıp bir kaç taşım kaynatın. Bu aşamada papatyaların çok fazla kaynamasına gerek yok. Yaklaşık 5-6-8 dakika kadar kaynaması yeterli olacaktır. Elde edilen papatya suyu ile saçlarınızı komple ıslatın ve güneşin altında saçlarınıza fırçalayarak veya tarak ile tarayarak kurutmaya özen gösterin. Ya da saçlarınızı tarayıp dışarıya çıkın ve saçlarınızın güneşin altında kurutmaya özen gösterin.

  Soğan Kabuğu

  Eğer saçlarınızın sarı ve tonları olmasını istiyorsanız soğan kabuğu biriktirmenizin tam vakti... Tam açık sarı olmasa da sarı ve tonlarını elde etmeniz için size yardımcı olacaktır. Bunun için biriktirdiğiniz soğan kabuklarını  bir tencereye alın ve üzerine su ilavesi yapıp kaynatın. Bir kaç taşım kaynadıktan sonra saçlarınızı bu su ıslatıp güneşe ıslak saçlar ile çıkın. Sürekli kullanmanız halinde saçlarınıza güzel ve tatlı bir renk verecektir.

  ]]>
  Parlak Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/parlak-saclar.html Thu, 08 Nov 2018 01:26:05 +0000 Parlak saçlar, uygun gıdaların tüketilmesi, saçın yıpranmasına neden olan kozmetik ürünlerin kullanılmaması ya da daha az kullanılması ve saçlara düzenli olarak bakım maskesi uygulanmasıyla saçların nemlendiril Parlak saçlar, uygun gıdaların tüketilmesi, saçın yıpranmasına neden olan kozmetik ürünlerin kullanılmaması ya da daha az kullanılması ve saçlara düzenli olarak bakım maskesi uygulanmasıyla saçların nemlendirilmesi sayesinde sağlanabilir. Bunlara dikkat edilmediği zaman, aksatıldığında saçlarda kısa sürede matlaşma etkisi görülecektir.

  Saçların parlaklığını korumak için

  Saçlarınızı sevin

  Saçlarınıza sert davranmamalısınız. Saçlarınızın parlamasını, ipeksi görünmesi istiyorsanız, onlara aynı şekilde davranmalısınız. Banyodan çıkınca saçlarınızı yumuşak hareketlerle, havluyla ovalamadan kurutun, geniş dişli taraklarla açın. Yıpranmalarını önlemek için saçlarınızı sıkça taramayın. Saçlarınızı şekillendirirken fırçalamayı az yapın, sert kıllı ve dikişsiz fırçaları kullanın. Bunlar saçlarınıza yüzeyi sert olan fırçalardan daha az zararlı olacaktır.

  Saçlarınızın nemini koruyun

  Saçta düz ve yansıtıcı yüzeye ışık yansıdığı zaman parlaklık meydana gelir. Kullandığınız şampuanın nemlendirici, aloe vera, dimetikon gibi özelliklerinin olmasına dikkat edin. Bunlar saçlarınızın kirden arınmasını zarar vermeden sağlar, içeriğindeki protein ve yağlarla saçlarınıza parlaklık kazandırır. 

  Saç kremini ihmal etmeyin

  Saçlarınızı her yıkadığınızda, buklelerinizin ucuna nemlendirici uygulayın. Bu sayede saçlarınız düz ve yumuşak olacaktır. Haftalık olarak nemlendirici maske uygulayın. Başın sıcak kalması, saç kreminde olan bileşenlerin saçın içine nüfuz etmesini kolaylaştırır. Kuaförlerde saç bakımında kurutucu altında tutulmanızın sebebi de budur.

  Parlak Saçlar

  Saçlarınızı kuruturken dikkat edin

  Saçlarınız için kullandığınız saç maşası, fön makinesi gibi cihazlar yüksek oranda ısı verir. Bu saçlarınıza zarar verecek uygulamalardan biridir. Saçınızı nazik bir şekilde kurulayarak, ısıdan koruyan bir ürün kullanabilirsiniz. Bu yüzden fön makinesine başlık takarak kullanmalısınız. Başlık takılmadığında, ısı ve hava çevreye yayılır. Bu saçınızın kabarık olmasına neden olur. İstediğiniz parlaklığı elde edemezsiniz.

  Saçlarınıza ekstra parlaklık kazandırın

  Saçlarınıza kullanacağınız ürünlerde ekstra parlaklık verecek olanları tercih edin. Elektriklenmesini önleyecek, parlaklık verecek, besleyici ürünleri kullanın. Güzel saçın anlamı parlak saçlardır. Bu parlaklığı bira maskesi yaparak bile elde edebilirsiniz. Daha parlak olmasını isterseniz, biraya zeytinyağı ya da bademyağı karıştırarak maske yapabilirsiniz. Koyu renkli saçları olanlar saç yıkamada siyah çaydan faydalanabilir. Bu sayede parlak saçlara sahip olabilirler.

  Parlak saçlar için öneriler

  • Saçın nemlenmesi ve yumuşaması için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Badem yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı kullanmak saç tellerini ve saç diplerini yumuşatır, kırıklara ve sertleşmeye engel olur. Bu yağlarla saçlarınıza 10-15 dakika masaj yapabilir, yağları 1 saat kadar saçlarınızda bekletebilirsiniz. Yağların kullanımı soğuk ya da ılık olabilir. Saçlarınızın çok yıprandığını düşünüyorsanız, E vitamini kapsüllerinden bir tane yağın içine ilave edebilirsiniz. Bu şekilde saçlar daha hızlı iyileşir.
  • Bazı durumlarda kötü bir bakım, yetersiz beslenme dışında saç derisinde kuruma nedeniyle meydana gelen kepeklenme saçların donuk görünmesine, sağlıksız olmasına neden olabilir. Bu yüzden kepek için uygun şampuan ya da merhem kullanmalısınız. Bunun için evde yoğurt maskesiyle saç cildini nemlendirip, kepek oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu maske için yarım kase yoğurdun içine 2 çay kaşığı taze limon suyu ve 2 yemek kaşığı bal koyup karıştırın. Bunu saçlarınıza sürerek, 15 dakika bekletin. 
  • Yıpranmış saçlar için magnezyum zengini muzdan faydalanabilirsiniz. Muz maskesi hazırlamak için, 1 tane muzu kaşıkla ezin. Bununla saç derisine 15 dakika masaj yapın ve 15 dakika]]> Sarımsağın Saça Faydaları https://www.sacbakimi.com.tr/sarimsagin-saca-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 18:32:25 +0000 Sarımsağın Saça Faydaları, sarımsağın popülerliği sanki son yıllarda yeniden keşfedildi. Bu nedenle sarımsaklı saç bakım maskeleri, şampuanlar ve daha bir çok ürün piyasalarda boy göstermeye başladı. Aslınd Sarımsağın Saça Faydaları, sarımsağın popülerliği sanki son yıllarda yeniden keşfedildi. Bu nedenle sarımsaklı saç bakım maskeleri, şampuanlar ve daha bir çok ürün piyasalarda boy göstermeye başladı. Aslında sarımsak asırlardır pek çok değişik
   kültürlerde saça iyi geldiği için kullanıla gelmiştir. Sarımsağın saça faydaları saç dökülmeleri, saça doğal parlaklık vermesi, saçları güçlendirmesi ve saç uçlarında oluşan kırılmaları onarması ve saça kazandırması olarak sıralanabilir.

   Sarımsak Yalnızca Saça Faydalı Sağlamaz, bitki uzmanlarının ve hekimlerin üzerine basarak söylediği sarımsağı çokça tüketin sözü hiç de yabana atılır bir söz değildir. Toksinlerin vücuttan dışarıya atılması, kalp sağlığı, damar tıkanıklığı ve kolesterolü düşürmek gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Ancak sarımsağın bir tek yan etkisi ağız kokusuna neden olmaktadır. İstenmeyen bu durumu önlemek için sarımsak tükettikten sonra karanfil, nane gibi bitkisel çözümlerle sorunu gidermek veya dişlerinizi fırçalamalısınız. Sarımsağa keskin koku veren içeriğinde barındırdığı allicin adı verilen bileşen sarımsağa tüm faydaları sağlayan muhteşem bir kaynaktır. Allicin maddesinin özellikle saç dökülmeleri üzerindeki etkisi üzerinde bazı yapılan bilimsel inceleme sonuçları mevcuttur.

   Bu incelemeler sonucunda sarımsak içerikli doğal saç bakım ürünleriyle veya yalnızca sarımsakla hazırlanan doğal içerikli maskelerin saç dökülmesini en aza indirdiği ve dökülen saçların yerine yeniden saç çıkmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bu incelemelerde sarımsak dövülerek kafadaki saçsız kısımlara sürülmüş ve 1 saat bekletilerek sürülen kısımlar yıkanarak temizlendikten sonra saç derisine masaj yapılarak zeytinyağı sürülerek bir gece bekletilmiş. Sarımsağın allicin maddesi dışında saça faydaları arsında yer alan sülfür maddesi aynı zamanda egzama ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde doğal yardımcı olarak kullanılmaktadır. Saçlarınızda veya saç derinizde bunlara benzer rahatsızlıklar mevcutsa sarımsak tedavisi ile etkilerini en aza indirmek mümkündür.

   Sarımsağın Saça Faydaları

   Sarımsağın Saça Faydaları içinde oldukça zengin kalsiyum içeriği ile saç yapısını kuvvetlendirmesi, C Vitamini kaynağı ile kolajen miktarını çoğaltması ile kırılmalara karşı muhafaza etmesi ve bakır minareli sayesinde saçların daha çabuk sağlıklı bir şekilde uzamasını sağladığı demir minareli de saç sağlığının doğal yönlerden korunmasını sağladığını sıralayabiliriz.

   Sarımsağın Saçta Kullanımı:

   Sarımsak içerikli birçok değişik marka şampuanları eczane veya marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak sarımsak içerikli şampuan bulamadıysanız hiç problem değil nedeni ise kendi kullandığınız normal şampuanınızın içine kendi hazırladığınız sarımsak suyu veya sarımsak özü ilave ederek kendi sarımsak şampuanınızı elde edebilirsiniz. Ardından diğer bir öneri ise sarımsağı doğrudan saç derinize uygulamanız. Bu uygulama için 4-5 sarımsağı bir havan yardımıyla iyice döverek saçlarınızın zayıfladığı veya döküldüğü kısımlarda saç derinize uygulayarak sürün. Masaj hareketleriyle sürdüğünüz sarımsağı yaklaşık olarak 1 saat kadar saç derinizde beklettikten sonra yıkayın. Ardından saç derinize zeytinyağı sürerek masaj yapın ve saçlarınızı bir bone yardımıyla kapatarak bir gece zeytinyağını bekletin. Bir gece sonrasında saçlarınızı kullandığınız kendi şampuanınızla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

   ]]>
   Hızlı Saç Uzatma https://www.sacbakimi.com.tr/hizli-sac-uzatma.html Fri, 09 Nov 2018 04:26:48 +0000 Hızlı saç uzatma, uzun ve sağlıklı saçlar herkesin hayalidir. Fakat saçlara yeterince bakım yapılmazsa saçlar uzasa da istenilen görünümde olmaz. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli vitamin ve Hızlı saç uzatma, uzun ve sağlıklı saçlar herkesin hayalidir. Fakat saçlara yeterince bakım yapılmazsa saçlar uzasa da istenilen görünümde olmaz. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Saç sağlığını korumak ve saçların hızlı uzamasını sağlamak için uygulanması gereken bakımlar hemen hemen aynıdır. Saç sağlığını korumak aynı zamanda hızlı uzamalarını sağlamak için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, saçların uçlarından düzenli kestirerek kırıklarını aldırmak, kozmetik ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

   Hızlı Saç Uzatmak İçin Beslenmenin Önemi: Saçların hızlı ve sağlıklı uzaması için vücudun gerek duyduğu vitamin, mineral ve proteinleri düzenli bir şekilde almak gerekir. Doğru ve dengeli beslenme saçların hızlı bir şekilde uzaması için önemli bir rol oynar.

   Kimyasal İçerikli Ürünlerden Kaçınmak Gerekir: Saçların kırılganlığı, azlığı ya da çokluğu daha çok genetik ile alakalıdır. Ancak kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, saç boyaları, fön makineleri ve daha pek çok faktör saçların yıpranmasına neden olur. Sağlıklı ve uzun saçlar için tüm bunlardan vazgeçmek gerekmektedir.

   Aşırı Sıcak Su: Saçları aşırı sıcak su ile yıkamak saç derisinde bulunan yağı tamamen yok ederek derinin kurumasına yol açar. Derinin kuruması saçların yıpranmasına neden olur. Tüm bu sorunları kontrol altına almak için saçlar mümkün olduğunca ılık su ile yıkanmalıdır.

   Şampuan: Eğer saçlar aşırı kirli ya da yağlı değilse şampuan kullanmadan yalnızca su yıkanmalıdır. Ayrıca şampuan kullanılacaksa tüm saça değil de yalnızca saç köklerine sürülmelidir.

   Hızlı Saç Uzatma

   Düzenli Bakım: Düzenli bakım yalnızca saçları uzatmak için değil saçların daha hoş ve canlı görünmesi için mutlaka gereklidir. Saç tipine göre doğru ürünler kullanarak saçların bakımı kolaylıkla yapılabilir. Özellikle evde doğal ürünler ile hazırlanan saç maskeleri ile saçların daha hızlı uzaması sağlanabilir.

   Saçların Hızlı Uzaması İçin Sarımsak Maskesi

   • 6 diş sarımsak
   • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

   Hazırlanışı: Sarımsakların kabukları soyulduktan sonra iyice dövülür. Dövülen sarımsaklara zeytinyağı eklenerek homojen bir şekilde karıştırtılır. Karışım bir gün boyunca kapalı bir kap içinde bekletilir. Bekleme süresi tamamlanan karışım özenli bir şekilde saç köklerine sürülerek 2 saat bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

   Hızlı Saç Uzatmak İçin Havuç Maskesi

   • 2 tane orta boy havuç
   • 1 tane yumurta sarısı
   • 3 su bardağı su

   Hazırlanışı: 3 su bardağı su ufak bir tencerede kaynatılır. Havuçların kabukları soyularak rendelendikten sonra kaynayan suyun içine ilave edilerek 5 dakika kadar kaynatılır. Karışım ılıdıktan sonra posası atılarak kalan suyun için yumurta sarısı eklenir. Hazır hale gelen karışım özellikle saç köklerine özenli bir şekilde sürülerek 2 saat bekletilir. Ardından saçlar ılık su ile yıkanır.

   Hızlı Saç Uzatmak İçin Bal Maskesi

   • 1 yemek kaşığı bal
   • 1 tane yumurta sarısı

   Hazırlanışı: Yumurtanın sarısı ufak bir kasenin içine alınır ve üzerine bal ilave edilerek homojen bir şekilde karıştırılır. Hazır hale gelen karışım tüm saça sürülerek 1 saat kadar bekletilir. 1 saatin sonunda saçlar ılık su ile temizlenerek bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

   Doğal Yağlar İle Hızlı Saç Uzatan Maske

   • 1 yemek kaşığı soya yağı
   • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı
   • Yarım avokado

   Hazırlanışı: Avokado çatal yardımı ile iyice ezilerek içine yağlar ilave edilir. Elde edilen maske saç köklerine masaj yapılarak sürülür. Saçlar nemli bir havlu ya da bez ile kapatılarak yarım saat kadar bekletildikten sonra ılık su ile]]> Dalgalı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/dalgali-sac-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 14:17:19 +0000 Dalgalı saç bakımı, doğru şekilde yapıldığında yumuşak görünümlü buklelerin daha görünür hale gelmesini sağlar. Düz saça göre daha avantajlı bir şekle sahip olduklarından bakımı yapılmak şartıyla daha Dalgalı saç bakımı, doğru şekilde yapıldığında yumuşak görünümlü buklelerin daha görünür hale gelmesini sağlar. Düz saça göre daha avantajlı bir şekle sahip olduklarından bakımı yapılmak şartıyla daha özenli görünebilirler. Bu saç türleri düz saça nazaran kurumaya elverişlidir. Bu nedenle bakımları ihmal edilmemelidir. Düz saç gibi saç derisini sarmayan bukleler yüzünden, saç derisini dengeleyen sebumla sınırlı şekilde temas eder.  Bu da saçın doğal döngüsüne eşit olmayan kepek tabakasının oluşmasına sebep olur. Yani dalgalı saç zararlı etkenlere karşı daha hassas olur. Daha özen ister. Özellikle ıslak olduğunda dikkatli olunmalıdır. Banyo sonrasında saçların havluyla sarılması ve fazla suyunun alınması gerekir. Havluyla yapılacak hareketler sert olmamalıdır. Dalgaların açılması için geniş ve seyrek dişli tarak kullanılmalıdır. Fırça kullanımı saç tellerini birbirinden daha fazla ayıracağından, saçların kabarık ve fazla büyük görünmesine neden olur.

   Saçların dalgalı ya da düz olması beslenmelerinde farklılık göstermez. Her tür saçın zengin beslenmesi gerekir. Jojoba yağı, shea yağı gibi maddeler içeren şampuanlar saç tellerinizi koruyacak bir tabakayla korunmasını sağlar. Bu sayede dalgaların doğal halde olması sağlanır. Bukleler kurumadan, yapışkan hale gelmeden esnek bir şekilde durur.

   Dalgalı saçlar için öneriler

   • Isı saçları kurutucu etki yapar. Bu yüzden saçların doğal şekilde kurutulması gerekir. Saç kurutma makinesi kullanmanız gerekirse, en düşük seviyeye ayarlayarak saçınızı kurutmalısınız.
   • Düz maşaların kullanımı saçların strese girmesine neden olur. Bunu kullanmak zorunda kalırsanız, saçlarınızı ısıya karşı koruyabilecek bakım ürünleri kullanmalısınız.
   • Saç kesiminde yumuşak katları tercih ederseniz, dalgalarınızın esnekliği farklılaşır. Saçların tepe kısmını fazla kısa kestirmemelisiniz.
   • Saçlarınızın sıkı durmasını istemezseniz, bigudileri büyük boy seçmelisiniz.
   • Saçlarınızın uçlarında kesin katlar oluşturmamalısınız.

   Dalgalı Saç BakımıDalgalı saçlar için bakım kürü

   Dalgalı saçlarınızın sağlıklı olması için, öncelikle saçınızı tanımalı ve buna uygun şampuan, saç kremi gibi ürünler seçmelisiniz. Saçınızı yağlanma durumuna göre yıkamalısınız. Ancak ince telli saçlarınız varsa, her gün yıkamanız uygundur. Kuru saçların haftada 3-4 defa yıkanması yeterlidir. Daha sık yıkamanız halinde saçın nemi kaybolacak ve dengesi bozulacaktır. Dalgalı saçlarda nem dengesi korunabilirse, bukleler daha doğal görünümde ve sağlıklı olacaktır. Bunun için uygulayabileceğiniz bir bakım kürü kullanabilirsiniz. Bunun için;

   • 1 yemek kaşığı bal
   • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
   • 1 yumurta sarısı

   Bu malzemeleri karıştırarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Bunun saçınızda yarım saat beklemesi gerekir. Daha sonra yıkayarak, durulayabilirsiniz. Bu saçlarınızın kurumasını önleyecek, bakımlı olmasını sağlayacaktır. Bunu haftada bir defa uygulayabilirsiniz. Eğer vakit bulamazsanız, her hafta zeytinyağını saç diplerine masaj yaparak, kurumasını önleyebilirsiniz. Unutmayın saçların kuruması görünümünü daha sağlıksız yapacak ve kırılmalarını kolaylaştıracaktır. Özellikle sıkça fön, perma, boya gibi uygulamalar yapıyorsanız, saçlarınıza daha özen göstermelisiniz. Fönü bile saçlarınıza düşük ısıda uygulamalısınız. Isı her zaman saçın kurumasını hızlandıran bir unsurdur.

   ]]>
   Bitkisel Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/bitkisel-sac-bakimi.html Sat, 10 Nov 2018 05:48:24 +0000 Bitkisel Saç Bakımı, çağımızın başlıca sorunlarından olan ve genellikle milyonlarca kişinin ortak derdi haline gelen saç sorununun kullanılan kimyasal şampuan, saç kremi ve saç ile ilgili olan kozmetik ürünlerin Bitkisel Saç Bakımı, çağımızın başlıca sorunlarından olan ve genellikle milyonlarca kişinin ortak derdi haline gelen saç sorununun kullanılan kimyasal şampuan, saç kremi ve saç ile ilgili olan kozmetik ürünlerinden kaynaklandığı herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle yıpranma, dökülme ve daha bir çok saç problemlerini ortadan kaldırmak için evde doğal yollardan hazırlanan bitkisel bakımlar sayesinde saçlarınız parlayacak, beslenecek, doğal ve sağlıklı bir görünüm yakalama şansına sahip olacaksınız. İşte sizlere saçlarınızın mükemmel görünmesine yardımcı olacak ip uçları. 

   Yağlama

   Saç bakımında özellikle yağlamanın önemi oldukça büyüktür. Yağlama için ılık zeytinyağı ile baş derisine 10-15 dakika kadar masaj yapılarak uygulanır. Yağlama esnasında başınızın çevresine ılık suyla ıslatılmış bir havlu dolayınız. Bu sayede saçlarınıza buhar ulaşarak saçları nemlendirecektir ve saç derisindeki zeytinyağının emilimi daha çabuk olacaktır.

   Şampuanlama

   Saçlar yağlandıktan sonra ikinci aşama ise şampuanlamadır. Yağlama işleminin 2-3 saat ardından doğal ve bitkisel bir şampuan yardımıyla saçlar ılık su ile yıkanarak bol suda iyice durulanır. Yağlama işleminden sonra saçların ılık su ile yıkanması oldukça önemlidir. Çünkü sıcak su kullanımında saçları besleyen yağın atılmasına, soğuk su kullanımında ise saçlardaki zeytinyağının iyice temizlenmemesine sebep olacaktır.

   Saç Kremi Uygulaması

   Saçlar yağlandıktan sonra uygulanacak diğer bir işlem ise saça uygun doğal bir saç kremi kullanılmasıdır. Bu işlemde önemli olan kimyasal kozmetik ürünlerinden kaçınılarak doğal yollardan hazırlanmış saçı besleyen ve zarar vermeyen saç kremleri kullanılmalıdır. Saç kremi uygulamasından sonra saçlar bol suyla iyice durulanmalıdır.

   Saç Maskeleri Kullanımı

   Saçlar yağlandıktan sonra uygulanacak son işlem saçların beslenmesine yardımcı olmak için saç maskesi uygulamasıdır. Çarşı ve kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulunabilecek pek çok bitkisel olarak hazırlanmış saç maskeleri mevcuttur. Ancak kendinizde evinizde kaliteli ve etkili saç maskeleri ve bakım ürünleri kolaylıkla hazırlaya bilirsiniz. Evde hazırlanabilecek doğal saç maskelerinin birkaçına birlikte göz atalım.

   Bitkisel Saç Bakımı

   Saç dökülmelerine Uygulanacak Bal Ve Patates Maskesi

   Malzemeler

   • 1 adet patates
   • 1 çorba kaşığı süzme bal
   • 2 çorba kaşığı Aloe Vera

   Patatesi yıkadıktan sonra kabuklarını soyun ve bir meyve sıkacağından geçirerek suyunu çıkartın. Bir kaseye 2-3 çorba kasığı patates suyu, 1 çorba kaşığı süzme bal ve 2 çorba kaşığı Aloe Vera ilave ederek karıştırın. Elde edilen karışımı saç diplerine masaj yaparak sürün ve saçlarınızı bir naylon bir bone yardımıyla kaparak 2 saat kadar başınızda bekletin. Verilen sürenin ardından saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayarak temizleyin. Bu uygulamayı saçlarınıza haftada 2 defa uygulayın.

   Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Maske

   Malzemeler

   • 4 çorba kaşığı mayonez
   • 1 çorba kaşığı akasya balı

   Bir kaseye 4 çorba kaşığı mayonez ve 1 çorba kaşığı akasya balını ilave ederek iyice karıştırın. Elde edilen karışımı saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza sürün ve maskenin saçın tamamına yayılması için iri dişli bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayın. Bu maskeyi saçınızda 10 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı bol suda yıkayarak temizleyin.

   Yağlı Saçlar İçin Yoğurt Maskesi

   Saçlarınız çok çabuk yağlanıyor ve hoş olmayan bir görüntü sergiliyorsa, bir kaseye 50 gr yoğurt ve 1 yumurtayı ilave ederek iyice karıştırın. Elde edilen karışımı yıkanarak temizlenmiş saçınıza uygulayın ve saçlarınızda 5 dakika kadar bekleterek saçlarınızı ılık su yardımıyla yıkayarak temizleyin.

   ]]>
   Badem Yağı İle Saç Bakımı https://www.sacbakimi.com.tr/badem-yagi-ile-sac-bakimi.html Sat, 10 Nov 2018 09:42:52 +0000 Badem yağı ile saç bakımı, içeriğinde yüksek mineral ve E vitamini barındıran badem yağı doğal olarak kullanılabilecek yağlardan biridir. İçeriği sayesinde saçların nem oranını arttırır ve yıpranmalara kar Badem yağı ile saç bakımı, içeriğinde yüksek mineral ve E vitamini barındıran badem yağı doğal olarak kullanılabilecek yağlardan biridir. İçeriği sayesinde saçların nem oranını arttırır ve yıpranmalara karşı saçları korur. Ayrıca saçların daha çabuk uzamasını sağlar.

   Badem Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır

   • Badem yağı saçlara düzgün bir şekilde sürülerek 2-3 saat kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.
   • Badem yağı saçlara bölüm bölüm sürülürse sonuç daha etkili olur.
   • Badem yağı saçlara uygulandıktan sonra, saçlar ılık su ile ıslatılmış bir havlu ile kapatılırsa sonuç daha etkili olur.
   • Badem yağı düzenli ve doğru bir şekilde kullanılırsa saçlar daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

   Badem Yağı İle Saç Bakımı

   Duş Sonrası Badem Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır

   Duş sonrasında saçlar tarandıktan sonra, badem yağı parmak uçları ile saç uçlarına sürülür. Bu sayede saçlar kuruduktan sonra daha canlı ve bakımlı bir görünüm kazanır. Badem yağı, saçlara düzenli bir şekilde uygulanırsa saçları yumuşatır, saç kırıklarını önler. Tüm kozmetik ürünlerinde olduğu gibi badem yağı da tek başına saç uzatmak için etkili bir formül değildir. Ancak saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

   Badem Yağı Saç Maskesi-1

   • 1 kahve kaşığı badem yağı
   • 1 adet orta boy muz

   Hazırlanışı: Muz çatal yardımı ile ezilerek içerisine badem yağı ilave edilir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra tüm saça eşit şekilde sürülür ve yarım saat kadar bekletilir. Yarım saatin sonunda saçlar bitkisel bir şampuan ve ılık su ile yıkanır. Badem yağı ve muz ile hazırlanan maske yıpranmış saçlar için oldukça etkilidir.

   Badem Yağı Saç Maskesi-2

   • 1 yemek kaşığı badem yağı
   • 1 yemek kaşığı vanilya

   Hazırlanışı: Ufak bir kasenin içinde badem yağı ve vanilya karıştırılır. Elde edilen karışım avuç içine dökülerek saçlara tutamlar halinde sürülür. Daha etkili sonuç alabilmek için saçların hafif nemli olması gerekir. Maske tüm saça uygulandıktan sonra saç diplerine 5 dakika kadar masaj yapılarak saçlar bir bone yardımı ile kapatılır. Kür saçlarda yarım saat bekletildikten sonra doğal bir şampuan ve ılık su ile temizlenir.

   Uyarı: Badem yağı ile hazırlanan saç maskeleri haftada en fazla 2 defa uygulanmalıdır. Aksi halde aşırı kullanım sonucu saçların yağlanmasına neden olabilir.

   ]]>
   Saç Kırıkları https://www.sacbakimi.com.tr/sac-kiriklari.html Sat, 10 Nov 2018 13:33:54 +0000 Saç kırıkları, saçların sağlıksız bir görünümde olmasına neden olan bir sorundur. Özellikle uzun saçlarda daha sık rastlanan bu sorun, hava kirliliği, vitaminsizlik ve sağlıksız beslenme nedeni ile ortaya çık Saç kırıkları, saçların sağlıksız bir görünümde olmasına neden olan bir sorundur. Özellikle uzun saçlarda daha sık rastlanan bu sorun, hava kirliliği, vitaminsizlik ve sağlıksız beslenme nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler haricinde saçların aşırı sıcağa maruz kalması, saç boyası kullanımı, perma gibi saçları yıpratan faktörler saç kırıklarının oluşumuna neden olabilen diğer sebeplerdendir. Tüm bu faktörlere karşın saç kırıkları uygulanacak doğru bir bakım ile önlenebilir.

   Saç kırıklarını engelleyebilmenin en iyi yolu ayda bir defa düzenli olarak saç uçlarının kestirilmesidir. Bu sayede saçlar kırıklardan arınarak daha bakımlı olacaktır. Saç diplerine yapılan masaj kan dolaşımını düzenleyerek saç diplerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Uygulanan masaj Hindistan cevizi yağı, badem yağı ya da zeytinyağı ile yapılırsa sonuç daha etkili olur. Kullanılan bu doğal yağlar saç diplerinin nemlenmesine yardımcı olur.

   Saçlara kullanılan uygun bir bakım kremi saç kırıklarını engellemek için etkili çözümlerdendir. Ancak saç bakım ürünü tercih ederken doğal ve bitkisel içerikli ürünler tercih edilmelidir. Saçlar yıkandıktan sonra saç kremi saç diplerine masaj yaparak uygulanmalı ve birkaç dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

   Nemlendirici şampuan kullanımı saç diplerinde ve saç tellerinde nemin artmasını sağlayarak kırıkların azalmasına yardımcı olur. Nemlendirici özelliği olan bir şampuan ve bitkisel içerikli saç kremi ile saçlara kolaylıkla bakım yapılabilir. Fakat saçların çok sık aralıklar ile şampuan ile yıkanması yine saç kırıklarına yol açabilir. Bu nedenle saçlar her gün değil de en fazla haftada 4 defa şampuanlanmalıdır.

   Saç Kırıkları İçin Maske Tarifleri

   Saç Kırıkları İçin Maske

   • 1 tane yumurta sarısı
   • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
   • Yarım çorba kaşığı bal

   Hazırlanışı: Tüm malzemeler uygun bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılarak saç köklerine ve uçlarına sürülür. Yarım saat kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

   Saç Kırıkları İçin Bitkisel Maske

   • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
   • 1 kahve kaşığı ısırgan tohumu yağı
   • 1 kahve kaşığı argan yağı

   Hazırlanışı: Tüm malzemeler karıştırılır. Elde edilen karışım saç uçlarına masaj yapılarak sürülür. Saçlar nemli bir havlu ile sarılarak 1-1,5 saat kadar beklenir. Bekleme süresinin ardından saçlar bitkisel bir şampuan ve ılık su ile yıkanır.

   Saç Kırıkları İçin Ballı Maske

   • 1 yemek kaşığı bal
   • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
   • 1 tatlı kaşığı tarçın

   Hazırlanışı: Tüm malzemeler bir kasenin içinde karıştırıldıktan sonra saç tellerine ve uçlarına sürülür. 30 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar yıkanır. Ballı maske saçların daha parlak bir görünüm kazanmasına ve saç uçlarda oluşan kırıkların onarılmasına yardımcı olur.

   ]]>
   Dökülen Saçlar İçin Maske https://www.sacbakimi.com.tr/dokulen-saclar-icin-maske.html Sat, 10 Nov 2018 20:14:37 +0000 Dökülen saçlar için maske, saç kökleri bazı etkenler nedeni ile zamanla cansızlaşarak dökülmeler başlayabilir. Bazen saç dökülmeleri genetik ya da dış etkenlerden kaynaklanabilir. Genetik olarak gerçekleşen dök Dökülen saçlar için maske, saç kökleri bazı etkenler nedeni ile zamanla cansızlaşarak dökülmeler başlayabilir. Bazen saç dökülmeleri genetik ya da dış etkenlerden kaynaklanabilir. Genetik olarak gerçekleşen dökülmeler haricinde diğer saç dökülmeleri bazı bakım maskeleri ile kontrol altına alınabilir.

   Saç Dökülmelerine Karşı Bitkisel Saç Maskesi

   • Bir miktar karanfil kurusu
   • 1 litre su

   Hazırlanışı: 1 litre su uygun bir tencerenin içinde kaynatılır. Kaynayan suya karanfil kurusu ilave edilerek 4-5 dakika birlikte kaynatılarak ocağın altı kapatılır. Karışım ılıdıktan sonra süzülerek elde edilen su saçlara dökülür. Su saçlarda 5 saat bekletildikten sonra yıkanır. Karanfilin saç tellerini kalınlaştırıcı bir etkisi vardır. Aynı zamanda saçlarda oluşan dökülmeyi engeller.

   Dökülen Saçlar İçin Maske

   Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifi

   • 1 çay bardağı zeytinyağı
   • 4 diş sarımsak

   Hazırlanışı: Sarımsakların kabukları soyulduktan sonra havanda iyice dövülerek suyu çıkarılır. Suyu çıkan sarımsaklara 1 çay bardağı zeytinyağı eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım her banyodan önce özellikle saç diplerine sürülür. Sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanan maske saç köklerini besleyerek saç dökülmelerini önler. Maske haftada 3 defa düzenli bir şekilde uygulanırsa etkili sonuçlar alınabilir.

   Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Yağ Maskesi

   • 2 yemek kaşığı badem yağı
   • 2 yemek kaşığı lavanta yağı

   Hazırlanışı: Badem yağı ve lavanta yağı ufak bir kasenin içinde karıştırılarak saç köklerine sürülür. Karışım saçlarda 2-3 saat kadar bekletildikten sonra bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Lavanta yağının saç derisini besleyici bir özelliği vardır. Maske ayda 4 defa uygulandığında saç dökülmelerini engeller.

   Saç Dökülmesine Karşı Sardunya Maskesi

   • Kokulu sardunya yaprakları (aktarlardan temin edilebilir)

   Hazırlanışı: Sardunya yaprakları 1 litre kadar kaynamış suyun içine atılarak yarım saat demlenir. Demlenen sardunyanın suyu süzülerek bir kabın içine alınır. Saçlar banyoda şampuanlandıktan sonra sardunya suyu ile durulanır. Sardunya maskesi haftada en az 2 defa uygulanırsa saç dökülmeleri kontrol altına alınabilir.

   Saç Dökülmelerine Karşı Çemen Tohumu Maskesi

   • Çemen tohumu

   Hazırlanışı: çekilmiş çemen tohumu bir gece suyun içinde bekletilir. Macun kıvamına gelen su saç köklerine masaj yapılarak sürülür ve 20 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresinin sonunda saçlar şampuanlanarak durulanır.

   ]]>
   Saç Uzatan Maskeler https://www.sacbakimi.com.tr/sac-uzatan-maskeler.html Sun, 11 Nov 2018 05:52:36 +0000 Saç uzatan maskeler, saçların daha çabuk uzamasını sağlamak ve saçlara daha dolgun bir görünüm kazandırmak için doğal saç maskelerinden yararlanılabilir. Kullanılan maskeler hem saçların daha çabuk uzamasını Saç uzatan maskeler, saçların daha çabuk uzamasını sağlamak ve saçlara daha dolgun bir görünüm kazandırmak için doğal saç maskelerinden yararlanılabilir. Kullanılan maskeler hem saçların daha çabuk uzamasını sağlayacak hem de saçların daha canlı ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

   Saç Uzatan Maskeler

   Saç Uzatan Maske Tarifi-1

   • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
   • 5-6 diş sarımsak

   Hazırlanışı: Sarımsakların kabukları soyularak rendelenir. Rendeden geçirilen sarımsaklara zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım cam bir kabın içine alınarak kapalı bir şekilde bir gün kadar bekletilir. Bir günün sonunda karışım saç diplerine sürülerek 2-3 saat kadar bekletildikten sonra temizlenir.

   Saç Uzatan Maske Tarifi-2

   • 1 yemek kaşığı bal
   • 1 tane yumurta sarısı

   Hazırlanışı: Yumurta sarısı ufak bir kasenin içine alınarak üzerine bal ilave edilir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra saç diplerinden başlanarak tüm saça sürülür. Maske saçlarda 1 saat kadar bekletildikten sonra ılık su ve şampuan ile yıkanır.

   Saç Uzatan Maske Tarifi-3

   • 1 tane yumurta sarısı
   • 2 tane orta boy havuç
   • 3 su bardağı su

   Hazırlanışı: Havuçlar blenderdan geçirilir ve ufak bir tencerede 3 su bardağı su ile kaynatılır. Havuçlar kaynadıktan sonra ılımaya bırakılır. Ilıyan havuçların posası çıkarılır ve geriye kalan suyun içine yumurta sarısı eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine sürülerek bir süre bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

   Saç Uzatan Maskeler

   Saç Uzatan Maske Tarifi-4

   • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı
   • Yarım avokado
   • 1 yemek kaşığı soya yağı

   Hazırlanışı: Avokado çatal ile iyice ezilir. Üzerine soya yağı ve üzüm çekirdeği yağı eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine eşit şekilde sürülür. Saçlar bir bone ile kapatılarak 1 saat kadar beklenir ve ılık su ile yıkanır.

   Saç Uzatan Maske Tarifi-5

   • Yarım çay bardağı keten tohumu yağı
   • Yarım limon suyu
   • Yarım çay bardağı su

   Hazırlanışı: Yarım çay bardağı kaynamış suyun içine keten tohumu yağı ve limon suyu eklenerek karıştırılır. Karışım biraz ılıdıktan sonra saç diplerine özenli bir şekilde sürülür. Karışım saçlarda 1 saat kadar bekledikten sonra temizlenir.

   Saç Uzatan Maske Tarifi-6

   • 5 su bardağı su
   • 100 gram sinameki otu

   Hazırlanışı: 5 su bardağı su uygun bir tencerede kaynatılır. Su kaynamaya başlayınca içine sinameki otu ilave edilerek ocağın altı kapatılır. Karışım bir süre demlendikten sonra süzülür. Elde edilen su saçlara dökülerek saçlar havlu ile sarılır. 1 saat kadar bekletildikten sonra yıkanır.

   Saç Uzatan Maske Tarifi-7

   • Susam yağı

   Hazırlanışı: Bir miktar susam yağı ılıtıldıktan sonra saç köklerine sürülür. Ardından parmak uçları ile saç diplerine 5 dakika kadar masaj yapılır. Susam yağı saçlarda 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ve şampuan ile yıkanır.

   ]]>
   Kıvırcık Saç https://www.sacbakimi.com.tr/kivircik-sac.html Mon, 12 Nov 2018 05:23:33 +0000 Kıvırcık saç, bakımı en fazla yoran saç türlerindendir. Saçların daha bakımlı ve sağlıklı görünmesi için öncelikle saç kesiminin doğru yapılması gerekir. Ayrıca her banyoda saç tipine uygun bakım ürünle Kıvırcık saç, bakımı en fazla yoran saç türlerindendir. Saçların daha bakımlı ve sağlıklı görünmesi için öncelikle saç kesiminin doğru yapılması gerekir. Ayrıca her banyoda saç tipine uygun bakım ürünleri ile düzenli olarak saçlara bakım yapılmalıdır. Saçların doğru kesilmesi ve düzenli bakım ile kırıkların da önüne geçilecektir. Kıvırcık saçlara sahip olan kişinin saçı ne kadar kısa ise saç daha fazla kıvrılacaktır. Dolayısı ile kıvırcık saçlarda fazla kısa kesimden kaçınmak gerekir.

   Kıvırcık saç tipine sahip olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi ve saçlarını dış etkenlere karşı koruyabilmesi önemli bir ayrıntıdır. Saçlar bakımsız ve nemini yitirmişse düzensiz ve istenmeyen kıvrıklar oluşacaktır.

   Özellikle nemli ortamlarda saç istenmeyen şekilde kıvrılıyorsa, gündüz saç bakım kremleri ile saçlarda derinlemesine bir bakım sağlanabilir. Kıvırcık saçlara bukleleri ağırlaştıran yağ içeriği yoğun bakım ürünlerinden kullanmamak gerekir.

   Kıvırcık Saçlar Nasıl Yıkanır

   Kıvırcık saç tipinin yıkanması oldukça zordur. Çünkü saçlar birbirine girmiştir ve açmak çok güçtür. Kıvırcık saç yıkanırken nemini korumaya özen gösterilmelidir ve saçın tam temizlendiğinden emin olunmalıdır.

   • Kıvırcık saçlarda düğüm oluşmaması için mutlaka her gün düzenli bir şekilde yıkanmalıdır. Günlük yıkanan saçlar daha parlak ve bakımlı bir görünüm sergiler.
   • Saçlar için en uygun şampuanın kullanılması ve şampuanın ardından saç açıcı krem kullanılmalıdır. Kullanılan saç açıcı krem saçların daha nemli olmasını sağlar.
   • Kıvırcık saçlara sahip olan kişiler kimyasal içerikli ürünlerin yerine daha doğal ve bitkisel içerikli ürünlerden yardım almalıdır.
   • Kıvırcık saç tipinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli ayrıntı saçların aşırı sıcak su le yıkanmamasıdır. Eğer mümkünse soğuk su ile saçlar yıkanmalıdır. Çünkü sıcak su saçların daha fazla kabarmasına ve elektriklenmesine neden olur. Soğuk kullanarak yıkanan saçlar daha parlak ve canlı bir görünüm kazanır.
   • Saçların yıkanma işlemi bittikten sonra, tarama aşamasında kalın dişli taraklardan yararlanmalıdır. Çünkü kalın taraklar ile kıvırcık saçlar daha kolay açılır.
   • Saç tarandıktan sonra kurutma makinesi yerine havlu ile sararak nemini yitirmeden kurutulmalıdır. Saçlar kendi kendine kuruduğu zaman daha fazla nem ve bakım kazanır.

   Kıvırcık SaçKıvırcık Saçlara Nasıl Şekil Verilir

   • Kıvırcık saçların şekil alması oldukça zordur. Bu nedenle saçlar yıkandıktan sonra saçın yatıştırılması gerekir ki kabarmasın.
   • Saçları yıkadıktan sonra bir süre kendi halinde kuruması beklenmelidir. İlk ıslaklığını atan nemli saçlar öne atılarak saç jölesi ile her bölge jölelenmelidir. Jölenin uygulanmasından sonra kalın dişli bir tarak ile saç taranmalı ve el ile saça şekil verilmelidir. Bu sayede dalgalar ve bukleler daha hoş olacaktır.
   • Kıvırcık saça sahip olan kişiler at kuyruğu gibi bir model yapacaksa mutlaka saçlarını önce düzleştirmesi gerekecektir. Saçlar düzleştikten sonra özellikle saç diplerine uygulanan sprey sayesinde at kuyruğu daha hoş duracaktır.
   • Kıvırcık saçların en fazla gereksinimi bakım serumudur. Saçlar yıkandıktan sonra henüz tam kurumamışken bakım serumu uygulanmalıdır. Daha sonra el ile buklelere şekil verilerek daha hoş bir görünüm kazanmak mümkün olacaktır.
   ]]>
   Saç Uzatma https://www.sacbakimi.com.tr/sac-uzatma.html Tue, 13 Nov 2018 04:09:30 +0000 Saç uzatma, doğru yapılacak bir saç bakımı ve doğru beslenme koşullarının sağlanması ile yapılabilir. Saçlar genel olarak bir ayda 0,5 cm ile 2,5 cm arasında uzamaktadır. Arada bu kadar farkın olması genetik fakt Saç uzatma, doğru yapılacak bir saç bakımı ve doğru beslenme koşullarının sağlanması ile yapılabilir. Saçlar genel olarak bir ayda 0,5 cm ile 2,5 cm arasında uzamaktadır. Arada bu kadar farkın olması genetik faktörlerin etkisi olabileceği gibi, saçlara yeterli bakımın yapılmaması ve beslenme sonucunda yeterli vitamin alamama, saçları sık boyanması, saçları yıpratacak şekilde kurutma makinesi gibi ısı veren cihazların kullanılması sayılabilir. Saçların yıpranmasına yol açan bu etkenler nedeniyle, arzu edilen saç uzaması engellenmektedir. Saçların istenildiği gibi uzamasını sağlamak için, bazı bakımların yapılmasının ihmal edilmemesi gerekir. Saçları çabuk uzatmak, mucize bir ilaçla ya da bakım kürleri uygulamakla gerçekleşmiyor. Saça doğru bakım yapmak, ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri sağlamak, uzama esnasında kırılmalarını engellemek gerekiyor. Saçların bu şekilde sağlıklı olmasını ağlarsanız, bakımsız olan saçlara göre daha çabuk uzatabilirsiniz.

   Saç uzatma için saç derisinin önemi nedir

   Saçlara gerekli olan bakımı sağlamak, öncelikle saç derisinden başlamalıdır. Saçların parlak, bakımlı, tellerinin sağlıklı olursa olsun, saç köklerine özen gösterilmediği takdirde saçlar zayıflayacak, daha donuk bir hal alacak ve dökülmeler başlayacaktır. Saç köklerinin güçlendirilmesi için öncelikle saç derisini temiz tutmalı, burada bakteri ve yağ oluşumunun önüne geçmelisiniz. Saç derisine düzenli olarak masaj yapmalı ve kan dolaşımını arttırmalısınız. Bu arada saç derisinin kurumasını engellemek için, doğal yağlar kullanmalı, bununla masaj yapmalısınız. Bunları uyguladığınız takdirde saç kökleriniz güçlenecek, kepeklenme ve cilt hastalıkları riski ortadan kalkacaktır.

   Doğal yağlarla saç bakımı nasıl yapılır

   Doğal yağları taşıyıcı ve uçucu olarak sınıflandırabiliriz. Limon, lavanta, biberiye gibi yağlar uçucu özellikte, hint yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi yağlar ise taşıyıcı özelliğe sahip olan yağlardır. Uçucu yağlar direkt olarak saç derisine uygulandığında tahrişe neden olurlar. Bu yüzden yapılacak masajlarda uçucu yağlar, taşıyıcı yağlarla inceltilmelidir. Doğal yağların kullanımı saç derisini yumuşatır, nemlendirir, saç uçlarının kırılmasını önleyerek, saçların uzamasına yardımcı olur.  

   Saç Uzatma

   Saç uzatmaya yardımcı olacak ürünler nelerdir

   Saçların uzaması için satılan kozmetik ürünlerin dışında, B kompleks vitaminleri, C ve A vitamini içeren takviyeler sizlere yardımcı olacaktır. Bunların dışında keten tohumu yağı, beta karoten, ısırgan otu, silis saç uzatmaya yardımcı olacak doğal ürünler arasında yer alır. Başka hastalıklar için ilaç kullananlar, bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

   Saç uzatma için kullanılabilecek bitkisel yöntemler nelerdir

   • Bir adet turpu dört bardak suda kaynatın. Beş dakika sonra turpu suyun içinden alarak, suyun ılınmasını bekleyin. Ilınan suyun içine bir adet yumurta sarısı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç derisine masaj yaparak yedirin. Bunu her hafta uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın uzamasını sağladığı gibi, kırılmalarını önleyecektir.
   • Şampuanın içine kırk damla terebentin yağı ve ezilmiş bir adet sarımsak koyarak, saçlarınızı bununla yıkamalısınız.
   • Saçların uzamasını sağlamak için, onları içten kuvvetlendirip beslemek gerekir. Bunun için pirinç, yumurta, ceviz, badem tüketimine önem vermeniz gerekir. 
   • Badem yağı, zeytinyağı, hint yağı ve yılan yağı eşit miktarlarda karıştırılarak, saçlara masaj yapılmalıdır. Masaj sonrasında saçlar bol suyla yıkanmalıdır.
   • 10 gram entele otu iki bardak su ve iki bardak sirke ile kaynatılmalıdır. Karışım yarı yarıya buharlaşana kadar kaynama devam etmelidir. Su soğuduktan sonra, banyo öncesinde saç derisine bununla masaj yapabilirsiniz. Masaj sonrası iki saat kadar bekleyerek, saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
   • Susam otu yağı ve çörek otu yağını bir]]> Kepek https://www.sacbakimi.com.tr/kepek.html Tue, 13 Nov 2018 11:22:54 +0000 Kepek, sürekli olarak yenilenen cildin zaman içerisinde üzerinde biriken ölü deri parçacıklarıdır. Daha çok yetişkinlerde görülen kepek aslında bir sağlık sorunu olmayıp, bulaşıcı etkisi bulunmayan bir durumdur fa
    Kepek, sürekli olarak yenilenen cildin zaman içerisinde üzerinde biriken ölü deri parçacıklarıdır. Daha çok yetişkinlerde görülen kepek aslında bir sağlık sorunu olmayıp, bulaşıcı etkisi bulunmayan bir durumdur fakat saçlarda hoş olmayan bir görüntüye ve kaşıntıya sebep olur. 

  Cildin kendini yenileme işlemi herkeste var olan bir durumdur ve cildin kendini yenileyebilmesi için düzenli olarak üst derideki cansız tabakanın dökülmesi gerekir. Bazı kişilerde dökülen ölü deriler gözle görülemeyecek kadar küçük olduğundan kepek probleminin onlarda olmadığı düşünülebilir ancak bu düşünce gerçeği yansıtmaz. Kepek sürekli olan bir durumdur ancak mevsim değişimleri, kullanılan kozmetik ürünler, beslenme alışkanlıkları gibi detaylar kepeğin artmasına sebep olabilir. Bu yüzden güvenilir kozmetik markalarının saç bakım ürünleri kullanılmalı, cilt sağlığını bozabilecek gıdalardan uzak durulmalı ve düzenli olarak saç temizliği yapılmalıdır. 
  Kepek
  Kepek belirtileri:
  • Saç derisinde pul pul dökülmeler
  • Beyaz ve ya kullanılan ilaçlar varsa bunlardan dolayı sarı renkte ölü deri parçacıkları
  • Saç diplerinde yoğun kaşıntı
  Kepek tedavisi

  Günümüzde bir çok farklı ürün gerek eczanelerde gerek marketlerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Ciddi bir kepek sorunu olmadığı sürece saç tipine uygun kepek önleyici şampuanlar yeterli olurken eğer kepek probleminin önüne geçilemiyor, sürekli devam ediyorsa bir dermatologtan yardım almak gerekebilir. Bu noktadan sonra cilt doktorunun belirleyeceği ve ancak eczanelerde bulunabilen kepek karşıtı şampuanlar ve saç kremlerleriyle tedaviye devam edilmelidir. Uygulanan tüm yöntemlere rağmen kepek problemi geçmiyorsa eğer bu sorun daha ciddi bir cilt hastalığının belirtisi ya da habercisi olabilir. Seboreik dermatit, malesezya mantarı, sedef hastalığı gibi saç derisinde meydana gelebilecek ve tıpkı kepek gibi döküntülere sebep olabilecek bu hastalıklar farklı ilaçlarla tedavi gerektirebilir. Kepek için medikal yollar dışında diğer bir alternatif de bitkisel içeriklerdir. 

  Kepek sorununa karşı alınabilecek önlemler:
  • Saç jölesi, şekillendirici ve saçı sabit tutmak için uygulanan diğer kimyasal işlemlerden olabildiğince uzak durmak
  • Saç yıkanmadığı zaman yağlanır ve bu da kepeklerin daha çok saçta kalmasına sebep olur. Bu yüzden saç temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Bol bol su içilmeli, cildin nem oranına özen gösterilmelidir çünkü cilt kuruluğu da kepeğin artmasına sebep olan etkenlerdendir. 
  • Kekik, zeytin yağı, elma sirkesi, limon gibi bitkisel içerikler kepeğe karşı etkilidir. Şampuana katarak ve ya saç maskesi şeklinde kullanılabilir. 
  • Beslenme de önemli bir faktördür. Bu yüzden beslenmeye dikkat edilmeli, hazır yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. 
  ]]>
  Saç Nasıl Uzar https://www.sacbakimi.com.tr/sac-nasil-uzar.html Tue, 13 Nov 2018 20:32:59 +0000 Saç nasıl uzar, saçların uzaması için iyi bakılması gerekiyor. Bunun için dengeli beslenmeli, gerekli vitamin takviyesini yapmalısınız. Saçlarınıza daha fazla ilgi göstermelisiniz. Saçlarınıza bakım uygulamalı Saç nasıl uzar, saçların uzaması için iyi bakılması gerekiyor. Bunun için dengeli beslenmeli, gerekli vitamin takviyesini yapmalısınız. Saçlarınıza daha fazla ilgi göstermelisiniz. Saçlarınıza bakım uygulamalı, kırıkların önüne geçmelisiniz. Saçların daha esnek ve parlak olmasını sağlarsınız, daha hızlı uzadıklarını fark edeceksiniz. Bunun için kimyasal içeriğe sahip olmayan doğal ürünlerden faydalanmalısınız. Saçların en büyük düşmanı olan kırıklar iyi bir bakım ile giderilebilir. Saçların kırılmasına neden olan etkenler yanlış saç fırçalama, yanlış yıkama teknikleri ve yanlış beslenme olarak sıralanabilir. Saçlarınız sağlıklı olduğunda, belli bir dönem uzama gösterirken, kısa bir süre dinlenme dönemine girer. Dinlenme sürecinden sonra saçlarda dökülme meydana gelir. Ardından yeni saçlar çıkmaya başlar. Sağlıklı bir insanın saçları ayda 1 cm kadar uzamaktadır. Olumsuzluklar varsa, saçlar yavaş bir uzama sürecine girer.

  Saçların uzaması için uygulanabilecek yöntemler nedir

  Dengeli beslenme

  Vücudunuzun sağlığı kadar, saçlarınızın sağlığı da dengeli beslenmenize bağlıdır. Bu yüzden işlenmemiş gıdalardan kaçınmak, gerekli mineraller ve vitaminleri almak saçlarınıza faydalı olacaktır. Beslenmenize dikkat etmenizin saçlarınıza yansıması 6 ay gibi bir süre alabilir. Bunun için yapmanız gereken her gün balık, yağsız kırmızı et, fasulye, fındık gibi protein içeren besinlerden tüketmelisiniz. Çinko ve demir eksikliği hem saç dökülmesine, hem de saçlarınızın geç uzamasına neden olur. Bu yüzden içeriğinde demir ve çinko bulunan, yumurta, kümes hayvanları, fıstık, nohut, mercimek gibi ürünleri beslenme listenize almalısınız. Bu arada yağı tamamen kesmeden tüketmeniz gerekir. Çünkü yağ D, A, E ve K vitaminlerinin işlenmesini sağlar. Bu yüzden omega yağ asidi ve doymamış yağların tüketimine önem vermeniz gerekiyor. C vitaminini de her gün düzenli almalısınız. Bu vitamin vücudunuzda depolanmadığından, düzenli olarak alınması gerekiyor. Eksikliği halinde saçlarınız matlaşır ve uzaması durur. Bunun yanında B vitamini alımına da dikkat ediniz.

  Saç Nasıl Uzar

  Saç bakımı uygulamaları

  • Yumurta, kına, limon suyu ve yoğurt ile hazırlayacağınız hamurla saçınıza ve saç derisine yapacağınız masaj, hem saçlarınızı uzatacak, hem de saçlarınızın dökülmesini engelleyecektir. İşlemden bir saat sonra saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.
  • Gün içerisinde içilecek 3-4 bardak yeşil çay, saçlarınıza parlak bir görünüm vereceği gibi, saçların uzamasını sağlayacaktır.
  • Buğday tohumu yağı ile saçlara yapacağınız masaj, uzamalarına yardımcı olacaktır. İçeriğinde bulunan A, E ve D vitamini ile proteinler saçların ihtiyacı olan bakımı sağlayacaktır.
  • Isırgan otu içeriğinde bulunan vitaminler ve minerallerle saçları ve köklerini besleyerek, uzaması için fayda sağlayacaktır. Isırgan otunu kaynatarak suyuyla saçlarınıza masaj yapabilir, hazır satılan haplarını içebilirsiniz.   
  • Sinameki otunu bir çay bardağı suda kaynatarak, içerisine bir B vitamini ampulü, bir tatlı kaşığı badem yağı ile karıştırın. Bu karışımla saç diplerinize masaj yaparak, yarım saat bekletin. Bu uygulamayı haftada bir kez uygularsanız, saçlarınızın dilediğiniz gibi uzadığını göreceksiniz.
  ]]>
  Saç Cilası https://www.sacbakimi.com.tr/sac-cilasi.html Wed, 14 Nov 2018 03:38:54 +0000 Saç cilası, düşünülenin aksine saçı parlatmak ve ya şekillendirmek için değil, boya, röfle, vb işlemler görmüş saçtaki renk farklılıklarını gidermek, yıpranmış saçı onarmak için kullanılan bir yöntemdir. Gerekli ma Saç cilası, düşünülenin aksine saçı parlatmak ve ya şekillendirmek için değil, boya, röfle, vb işlemler görmüş saçtaki renk farklılıklarını gidermek, yıpranmış saçı onarmak için kullanılan bir yöntemdir. Gerekli malzemeler bir araya getirildiğinde bireysel olarak hazırlanabileceği gibi saç bakım ürünleri üreten markaların hazır olarak sundukları saç cilaları da mevcuttur. Bunlar dışında işinde uzman olan bir kuaförden de bu konuda yardım alınabilir fakat hangi yöntem tercih edilirse edilsin bu işlemin etkisi birkaç yıkamadan sonra giderek azalmakta yenilenmesi gerekmektedir.

  Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte saçın şeklini ve rengini değiştirmeye yarayan birçok içerik ve araç türemiştir. Bu araç ve içeriklerin yardımıyla saça istenilen renk ve şekil verilmektedir ancak bu işlemler zamanla saçı yıpratır. Saç uçlarında kırılmalar, saç dökülmesi, saçın elektriklenmesi gibi sorunlarla karşılaşılmaya başlanır. Bu tarz durumlarda saç kremi, saç maskesi gibi destekleyici ürünlerle saçın yumuşatılması onarılması gerekebilir. Saç cilası da bu destekleyici uygulamalardan biridir. Boyanmış ve ya genel olarak saçın rengi çeşitli uygulamalarla değiştirilmiş ise aralarda oluşan ton farklarını gidermek, saça daha güzel bir görüntü katmak ve bakımını sağlamak amacıyla saç cilası yapılır.

  Saç Cilası
  Saç cilasını elde etmenin farklı yolları mevcuttur. Bireysel olarak kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi farklı markaların ürettiği meyve, bal, süt, vb özlerle desteklenmiş bir şekilde hazır satılanlarını alabilir ya da kuaförünüzden uygulamasını talep edebilirsiniz. Eğer saç cilasını kendiniz yapacaksanız istenilen renkteki saç boyasından iki sigara izmariti boyutunda sıkarak, biraz saç kremi, bir kaşık % 6'lık oksidan ve bir bardak suyla karıştırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise olabildiğince sulu bir karışım hazırlamaktır. Aksi takdirde karışım yoğun ve koyu olursa saçı arındırmak zorlaşır ve saçın rengi tamamen değişebilir. Hazırlanan karışım saçın her yerine eşit bir şekilde sürüldükten sonra 10 - 15 dakika bekletilip, durulanmalıdır. Eğer bireysel olarak saç cilası hazırlamaya sıcak bakmıyorsanız çoğu kozmetik ürün satan yerlerde ve marketlerde avokadolu, ballı, vb özlerle desteklenmiş hazır saç cilalarını bulabilirsiniz. Uygulanış biçimleri hemen hemen hepsinde aynı olup, bir süre saçta bekletilerek durulanması şeklindedir. Tüm bunların dışında kuaförler genelde röfle işleminden sonra saç rengini eşitleyebilmek için bu yöntemi kullanırlar. Dilerseniz kuaförünüzden de saç cilası uygulaması yönünde talepte bulunabilirsiniz. Hangi yol tercih edilirse edilsin dikkat edilmesi gereken nokta ise bu işlemin belirli aralıklarla tekrarlanmasıdır. Tekrarlanmadığı takdirde etkisi azalacak saçlar yine eski haline dönecektir. 
  ]]>
  Kuru Saçlar İçin Bakım https://www.sacbakimi.com.tr/kuru-saclar-icin-bakim.html Wed, 14 Nov 2018 04:44:38 +0000 Kuru saçlar için bakım yapabilmeniz amacıyla hazırlanması ve uygulanması oldukça kolay olan çeşitli yöntemler vereceğiz. Ancak öncelikle uymanız gereken bazı noktaları vermek daha doğru olacaktır. Kuru saçlar için bakım yapabilmeniz amacıyla hazırlanması ve uygulanması oldukça kolay olan çeşitli yöntemler vereceğiz. Ancak öncelikle uymanız gereken bazı noktaları vermek daha doğru olacaktır.

  Kuru saçlar için bakım  yapmadan önce bazı alışkanlıklarınıza son vermeniz doğru bir karar olacaktır. Bu alışkanlıklardan biri her gün saçlarınızı yıkamaktır. Saçlarınızı her gün yıkamak saçlarınız için koruyucu taka oluşturan saç lipitlerine zarar verir.

  Saçlarınıza bakım yapmak için gördüğünüz her ürünü alıp kullanmaktan vazgeçin. Saçınızın özelliklerine uygun olan şampuan ve saç bakım kremlerini kullanmaya özen gösterin.

  Kuru Saçlar İçin Bakım

  Kuru saçlar için bakım için en uygun yöntemlerden biri uygun saç bakım kürü uygulamaktır.

  Saç düzleştirici, saç kurutma makinesi ve saç maşası gibi cihazlar mümkün olduğu kadar az kullanılmalıdır. Çünkü bu cihazlar kuru saçlar için bakım yapmanın tam tersine saçlardaki nemi alarak onlara zarar verir.

  Kuru saçlar için bakım yapmak için uygulanacak basit ama etkili yöntemlerden biri saçlarınızı yıkadığınız suyun çok sıcak olmaması gerektiğidir.Fazla sıcak su yerine ılık yada düşük sıcaklıktaki su kullanılmalıdır.

  Kuru saçlar için bakım yapmak için alkol ve benzeri maddeler içeren sprey, jel vs. kullanmaktan kaçınmalısınız.

  Saçları taramak için ıslak ve geniş ağızlı bir tarak kullanarak taramaya başlayın. Sonrasında isteğe bağlı bir tarak yada saç fırçası kullanılabilir.

  Kuru saçlar için bakımı yapmanın ilk kurallarından biri saçlarınıza nazik davranmaktır. Çünkü kuru saç çok hassastır bu nedenle saçınızı yıkarken ve köpürtürken bile masaj şeklinde yumuşak hareketler yapılmalıdır.

  Kuru saçlar için bakım için uygun sıcaklıkta saç bakım yağının kullanılması gerekir.

  Kuru saçlar için bakım  için öneribilecek bir diğer yöntem de saçları az fırçalamaktır. Fırçalama saçları yıpratır.

  Kuru saçlar için bakım yapmanın bir yolu da saçlarınızı durulayacağınız suya 1 yemek kaşığı kadar sirke eklemektir.

  Yukarıda verilen öneriler uygulandıkları zaman kuru saçlar için bakım uygulandığında son derece etkili bir uygulama olmalarını sağlar. Saçlardaki kuruma özellikle yaz mevsiminde meydana gelmektedir. Sıcaklığın etkisi ile saç tellerindeki nem azalır ve yok olur. Nem kaybolunca da saçlarda yıpranma, koparak dökülme ve kırılma gibi problemler oluşmaya başlar. Kuru saçlar için bakım  yapmanın en etkili yolu saçların neme olan ihtiyaçlarını karşılamaktır. Kuru saçlar için bakım yapmada saçlara nem kazandırmak ve var olan nemi korumak için ;

  Hindistan ceviz yağı, susam yağı, avokado yağı ve jojoba yağı gibi doğal yağların kullanılması tercih edilebilir. Bu yağların içerindeki asitler hem saçın yumuşamasına hem de saçların daha esnek olarak kolayca kopma kırılmalarını engeller. Kuru saçlar için bakım için suyun tek başına yeterli olmaması bu nedenledir. Kuru saçlar için bakım için suyun tek başına yetersiz olmasının nedeni suyun sadece nemlenme sağlaması ve nemin korunmasını sağlamamasıdır.

  ]]>
  Düz Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/duz-saclar.html Wed, 14 Nov 2018 11:34:17 +0000 Düz saçlar, bayanlar tarafından oldukça beğenilen ve oldukça da kullanılan saç tipidir. Gerek çevresel faktörlerden gerekse yaşam şeklinden dolayı saçlar oldukça yıpranır ve kırılıp dökülürler. Bu durum ise saçlar Düz saçlar, bayanlar tarafından oldukça beğenilen ve oldukça da kullanılan saç tipidir. Gerek çevresel faktörlerden gerekse yaşam şeklinden dolayı saçlar oldukça yıpranır ve kırılıp dökülürler. Bu durum ise saçlarına oldukça özen gösteren bayanları üzer ve kaygılandırır. Düz saçların elde edilmesinde altın kural ilk önce saçların genel bakımlarının oldukça titiz yapılması ve olabildiğince doğallıktan uzak kalınmamasıdır. Sık boyaya maruz kalan saçlar çok zayıflar ve oldukça narin bir yapıları olur. Bu da saçların haddinden fazla boyaya maruz bırakılmamaları anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda saçların sık boyanmaları gerekiyor olabilir, o zamanda saçların bakımlarının daha ciddiye alınması gerekir ve saçların eski güçlerini kazanmaları için gerek saç bakım ürünleri ile gerekse bitkisel destekleyiciler ile saçlara özenli kökten bir bakım desteği verilmelidir.

  Düz saçların elde edilmesinde öncelik kökten bir bakım ile başlar ve diğer adımlara geçilir. Saçlara fazlası ile zarar veren kırık sorunun ortadan kaldırılması ile ilk adım atılmış olur. Teknolojinin yardımları ile düzleştirmeler yapılmaktadır. Bunlar hem geçici çözümlerdir hem de saçlara fazla uygulandığında ya da sık uygulandığında zarar verebilecek yöntemlerdir. Fön makinesi ile yapılacak olan düzleştirmeler saçların yıkanması ile geçer ve saçlar eski hallerine geri dönmüş olurlar. Aynı şeyleri saç düzleştirici içinde söylemek gayet mümkündür. Saç düzleştiricisinde de saçlar yüksek ısıya maruz kaldıkları için yine yıpranmaların önüne geçilemez ve yanlış kullanım halinde ise istenmeyen durumlar ile karşılaşmak muhtemeldir. Yanlış kullanım yoğun ısı saçın tamamen yanmasını ve büyük ölçüde yıpranmasını da beraberinde getirmektedir.

  Düz Saçlar

   Yaşamın her alanında doğallığın vaaz geçilmez ve faydalı olduğunu düşünürsek aynı düşünce saçlar içinde geçerli olmalıdır. Düz saçlar için bakımın ardından yumuşak bir yıkama sitili ile saçların yıkanması yine aynı özen ile kurulanmaları kurulamada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kurulamanın havlu ile yapılması ve kurulama esnasında saçın ovalanmamasıdır. Saç diplerinden uçlarına doğru narince havluyu yardımı ile kurulamayı sağlayabilir bu hareketler esnasında düzleşmenin ilk adımlarına da doğrudan atmış olursunuz. Saçların taranmasının da düz olmalarında rolü oldukça büyüktür. Saç tipi her ne olur ise olsun kullanılan tarak muhakkak seyrek dişli olmalıdır. Saçların özenli bir biçimde yıkanmasının kurulanmasının ve taranmasının ardından en önemli adıma geldi sıra;

  Saçların elektriklenmesi de düzleşmenin önüne geçeceği için bu sorununda ortadan kaldırılması gerekmektedir. Saçlarda meydana gelen elektriklenmeyi önlemek için güvenilir sürekli kullandığınız ve kalitesinden emin olduğunuz bir saç kremini bu aşamada kullanmanız gayet olumlu sonuçlar alabilmenize yardımcı olacaktır.  

  Saçların düz ve parlak aynı zamanda bakımlı ve güçlü olabilmeleri için bitkilerden yardım alabilir saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminleri bitkiler sayesinde saçlarınıza verebilirsiniz. Saça çok iyi geldiği bilinen hindistancevizi sütü saçların parlamasını ve düzenli bir biçimde kullanılması halinde saçların istenilen şekle kolay bir şekilde girmelerini de sağlamaktadır. Özellikle zeytinyağı saçlara çok iyi gelir ve bu yağın bebek yıkama suyu ayarında ısıtılıp saç diplerine yumuşak bir masaj ile uygulandığında saçlar daha kolay büyür ve genel görünümleri oldukça şık olur. Bütün bu bitkisel bakımlara bir örnek daha vermek gerekirse saçlara bal ve sütten gelen şifayı da verebilir, saçlarınızın daha da gür olmalarını sağlayabilirsiniz. Düz saçlar için saçı güçlendirmek şarttır ve güçlü saçlar için ise gereken güvenilir bakım ürünlerinden ya da bitkilerden yardım almak yeterli olacaktır.  

  ]]>
  Saç Gürleştirmek https://www.sacbakimi.com.tr/sac-gurlestirmek.html Thu, 15 Nov 2018 06:44:41 +0000 Saç gürleştirmek denildiğinde akla gelen birçok yöntem vardır ve bu yöntemlerin oldukça işe yaradığı da bilinmektedir. Eğer saçlarınız bir günde 100 telden fazla dökülüyorsa ve bu dökülmelerin önüne geçemiyorsan Saç gürleştirmek denildiğinde akla gelen birçok yöntem vardır ve bu yöntemlerin oldukça işe yaradığı da bilinmektedir. Eğer saçlarınız bir günde 100 telden fazla dökülüyorsa ve bu dökülmelerin önüne geçemiyorsanız, saçlarınızın bakıma ihtiyacı olduğunu bilmenizde fayda vardır. Uzmanlar bir gün içerisinde dökülen saç telleri 100 civarı ise bunda korkulacak bir şey yoktur diyorlar. Fakat bu rakamın üzerinde olan dökülmelerde muhakkak saç köklerinde veya saç uçlarında bazı olumsuzluklar var demektir. Saç dökülmesinin önüne geçmekteki en önemli faktör ise dökülmelerin aşırı olması halinde tedaviye erken başlanmasıdır. Saçların zayıflamalarında ve bunun akabinde dökülmelerinde ki en öne çıkan faktörler ise şu şekildedir.

  Uzmanların bildirdiklerine göre öncelikli bakılan genetik olup olmadığıdır. Genetik olan durumlar ayrı değerlendirilirken genetiğe bağlı olmayan durumlarda çoğu kez tedaviye cevap alınabilmektedir. Diğer faktörler gebelik esnasında dökülen saçlar, mantar ile dökülen saçlar, kemoterapi alımında dökülen saçlar, tiroit bezlerinin tembelliğine bağlı olarak dökülen saçlar ve buna benzer sağlık nedenleri ile dökülen saçların tedavisi mümkündür. Saç dökülmelerin de çevresel faktörleri ve mevsimlerin değişmesi ile meydana gelen dökülmeleri de unutmamakta fayda vardır.

  Saçların gürleşmesi için neler yapılması gerekir. Mevcut olan saçları daha hacimli daha sağlıklı yapmanın çok sayıda yöntemleri mevcuttur. Doktorunuzun verebileceği çok sayıda ilaç türü vardır ve sonuç alınabilmesi gayet mümkündür. Son yıllarda bitkisel tedavilerde oldukça dikkate alınmakta ve bitkilerin gücü saç gürleştirmek de de kullanılmaktadır. Bitkiler ile saç gürleştirme hakkında ise şunları söylemek gayet mümkündür.

  Saç Gürleştirmek

  Öncelikle her şeye faydalı olan zeytinyağı saçlarda da oldukça faydalıdır. Dünyaca ünlü bitki uzmanları tarafından birçok öneriler birçok faydalı bilgiler bulabilir saç bakımınızda bu faydalı önerileri kullanabilirsiniz. Saçların dökülmemesi ve gür olmaları için sık sık taranıyor olması da oldukça önemlidir. Saçları gürleştirmek için saça sürülecek olan ürünlerin yanı sıra beslenme alışkanlıklarının da oldukça önemli olduğunu söylemekte yarar vardır. Yine zeytinyağı örneğinde olduğu gibi ısırgan bitkisi de her derde devadır ve saçların hacimli, gür, parlak olmaları için büyük yardımları dokunan bitkilerden bir tanesidir. İnsanların özellikle bayanların çok fazla önem verdikleri ve özen gösterdikleri saçların gür ve sağlıklı olabilmeleri için çok sayıda bakım ve tedavi seçeneği bulunmaktadır. 

  ]]>
  Elektriklenen Saçlar https://www.sacbakimi.com.tr/elektriklenen-saclar.html Thu, 15 Nov 2018 09:13:02 +0000 Elektriklenen saçlar, insanların hayatlarında istemedikleri bir olaydır. Eğer sizde bu türden saçlara sahipseniz ve bu durumdan oldukça rahatsızlık duyuyorsanız, alabileceğiniz bazı önlemler ve kullanacağınız bazı uygulamalar Elektriklenen saçlar, insanların hayatlarında istemedikleri bir olaydır. Eğer sizde bu türden saçlara sahipseniz ve bu durumdan oldukça rahatsızlık duyuyorsanız, alabileceğiniz bazı önlemler ve kullanacağınız bazı uygulamalarla saçlarınızın elektriklenmesini önleyebilirsiniz. Saçlarınızın elektriklenmesinin ana nedeni hava değişimi ve saç kuruluğudur. Bunu en çok fön çektiğimiz zamanlar anlayabiliriz. Saçlarımızı yıkadıktan sonra fön çekip dışarı çıktığımızda elektriklenme olasılığı daha çok olmaktadır. Ayrıca kış aylarında bu olay daha çok artar. Kış aylarında havadaki nem oranı oldukça düşük olduğu için saçların elektriklenmesi daha çok olmaktadır. Saçlarınızda oluşan bu elektriklenmeyi önlemek için sizlere önereceğimiz birkaç yolu uygulayabilirsiniz.

  Şampuanınız elektriklenmeye karşı olsun

  İlk olarak elektriklenen saçlara uyguladığınız şampuanları gözden geçirmelisiniz. Bazı şampuanlarda anti static özelliği vardır. Bu özellik saçların elektriklenmesini önlemektedir. Eğer şampuanınız bu özelliği barındırmıyorsa, bu özelliğe sahip bir şampuan deneyebilirsiniz. Fiyat bakımından standart şampuanlara göre biraz daha fazladır ancak oldukça etkilidirler. Şampuanınızın yanında saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız tarak, fön makinesi gibi araçlara da dikkat etmelisiniz. Bu ürünlerin iyonlu olanlarını tercih etmelisiniz. İyonlu olan bu ürünlerle saçlarınıza iyon nüfus eder ve bu iyonlar saçlarınızdaki elektriği emer. Bu sayede saçlarınızdaki fazla elektrik yükünü atmış olursunuz.

  Elektriklenen Saçlar

  Bakım ürünleri ile elektriklenmeyi önleyin

  Elektriklenen saçlar kuru saç tiplerinde görülür. Nemli olan hiçbir saç elektriklenmez. Bu yüzden kuru olan saçınızı nemlendirme yöntemleri uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı elektriklenmeye karşı nemlendirmek için nemlendirici saç kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremleri saçlarınızı yıkadıktan sonra kullandığınızda yararını göreceksiniz. Özellikle fön çekmeden önce kullanmanız daha faydalı olacaktır. Çünkü kuru olan saça bir de fön çekerseniz elektriklenme olasılığı oldukça artacaktır. Saçlarınızı nemlendirmek için piyasada bulunan ürünler dışında bazı doğal maskelerde kullanabilirsiniz. Örneğin iki tane yumurtanın sarısı ile dört çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Zeytinyağı yerine badem yağıda kullanılabilir. Karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile saç diplerinizden başlayıp saçınızın tamamına bu karışımı sürün. Saçlarınıza karışımı sürdükten sonra saç bonenizi takın ve yirmi dakika bekletin. Bu süre idealdir fazla bekletmeye gerek yoktur. Daha sonra saçınızı şampuanınızla yıkayın. Saçlarınızın nemlendiğini göreceksiniz. Bu karışımı haftada bir defa yapmanız yeterlidir.

  Bu problemden şikâyetçi oluyorsanız yazıdaki tavsiyelere uyabilirsiniz. Elektriklenen saçlar için yapacağınız bu uygulamalar ile saçınızı hem nemlendirir hem de elektriklenmesini önleyebilirsiniz. 

  ]]>
  Kuru Saçlar İçin Maske https://www.sacbakimi.com.tr/kuru-saclar-icin-maske.html Thu, 15 Nov 2018 11:37:06 +0000 Kuru saçlar, bayan veya erkek olsun herkesi olduğundan daha yorgun, üzgün ve yaşlı göstermektedir. Her ne kadar bu durumun farkına varsak da bakım ürünlerinin cep yaktığını biliyoruz. Şayet kuru saçlar i Kuru saçlar, bayan veya erkek olsun herkesi olduğundan daha yorgun, üzgün ve yaşlı göstermektedir. Her ne kadar bu durumun farkına varsak da bakım ürünlerinin cep yaktığını biliyoruz. Şayet kuru saçlar için maske tarifleri ve doğal ürünler ile hazırlanmış bakım kürleri kişileri bu durumdan cüzzi bir miktarla kurtarıyor.

  Kuru saçlar için evde yapılabilecek en pratik yöntem, saç kurutma makinesinden uzak durmak olacaktır. Saç kurutma makinesi kuru saçlı kişilerin resmen açık düşmanıdır. Her gün saçlarınızı yıkamak yerine hafta da iki kere yıkamayı tercih edin. Böylece saçlarınızın dibinde bir miktar yağ birikimi olacaktır. Bu da saçlarınız için gerekli hacmi ve besini sağlayacaktır. Saçlarınız ıslakken veya yaşken fırça ile taramaktan kaçının. Saçlarınızı doğal hava ile kuruttuktan sonra hafif bakım yağları veya nemlendirici doğal ürünler sürüp o şekilde taramayı tercih edin. Böylelikle saçlarınızın kuruluğu bir miktar nemlenecek ve tararken kırılmayacaktır.

  Kuru Saçlar İçin Maske

  Kuru saçlar için maske önerileri;

  • Asit miktarı mümkün oldukça yüksek olan zeytinyağını minik bir cezvenin içerisine alın ve en düşük ısıda ısıtın. Hafif derece de ılık olan yağı çay tabağının içine alın ve parmak uçlarınızla masaj yaparcasına saç diplerinize yedirin. Saçlarınızın diplerini yağladıktan sonra yukarıya doğru toplayın ve toka ile bağlayın. Ardından bir strech film ile saçlarınızı sarın ve yaklaşık 1 saat kadar o şekilde bekletin. Bu yöntemi hafta içi her gün veya fırsat bulduğunuz zamanlar da uygulayın.
  • Cam temizliğinde kullanılan sprey şişelerin benzerinden püskürtmeli bir şişe alın ve içerisini yarısına kadar kaynamış-soğutulmuş veya kaliteli su ile doldurun. 1 yemek kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı lavanta ekstresi, 1 çay kaşığı jojoba yağı ve 1 yemek kaşığı badem yağı ekleyip banyo ihtiyacının karşılanmasının ardından, saçlar hafif nemli haldeyken hazırladığınız bu karışımdan saç diplerinize sıkın ve saçlarınızı kendi haline kuruması için bırakın. Gün içerisinde kullanıldığında tarak veya fırçaya püskürterek uygulanmalıdır.
  • 1 tane tam muzu iyice ezin ve içerisine, 2 yemek kaşığı mayonez ve 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin iyice karıştırın. Saç diplerinden başlayarak uçlarına doğru karışımdan sürün ve 20 dakika kadar saçlarınızı o şekilde bekletin. Ardından iyi bir şampuan veya sabun ile saçlarınızı yıkayın.
  • 1 tane yumurtayı kâsenin içerisine çırpın ve 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice çırpıp saçlarınıza dipten uç kısımlarına doğru iyice yedirerek sürün. Yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletin ve ardından önce soğuk suyla sonra ılık su ile iyice yıkayın.
  • Saçlarınıza her fırsat bulduğunuzda buzdolabınızın rafında bulunan mayonezden sürün. Olur mu Demeyin kesinlikle içerisinde bol miktarda yumurta ve zeytin yağı içerdiği için çok besleyici özelliği vardır. Eğer mayonezin kokusundan rahatsız oluyorsanız muz veya ezilmiş avokado ile karıştırıp da kullanabilirsiniz.
  • 10-11 tane mevsim çileğini ezin ve içerisine 1 yemek kaşığı mayonez ekleyin güzelce karıştırın. Bu karışımı kuru saç dipleri için çok oldukça faydalı yanları vardır. Maskeyi saçlarınızın diplerini hafif ıslattıktan sonra uygulayın ve 1 saat sonra yıkayın.
  • Eğer sarımsağa karşı reaksiyon gerektirecek bir alerjiniz yoksa sarımsağı havada dövün ve saç diplerinize sürün.  Kokusundan çok rahatsız oluyorsanız dövmeden, sadece sarımsağı ikiye bölüp o şekilde de sürebilirsiniz. Sarımsak işleminin arkasından saç diplerinizi 15 dakika kadar sarımsaklı şekilde bekletin. Sonrasında tekrar diplerine zeytin yağı sürün ve kalın dişli bir tarakla terapi yaparcasına saçlarınızı tarayın. 1 saat kadar saçlarınızı bu şekilde bekletin ve sonra çok sıcak olmayacak derecede su ile yıkayın. Sarımsak kokusunun gitmesi için kokulu şampuanlardan faydalanabilinir.
  ]]>
  Yumurta Maskesi https://www.sacbakimi.com.tr/yumurta-maskesi.html Fri, 16 Nov 2018 01:25:22 +0000 Yumurta maskesi, protein içeriğinin fazla olması, cilt sıkılaştırma özelliği, gözenekleri küçültme ve temizleme özelliği ile kişilere oldukça fazla yarar sağlamaktadır. Düzenli olarak bu cilt maskesini kullanma Yumurta maskesi, protein içeriğinin fazla olması, cilt sıkılaştırma özelliği, gözenekleri küçültme ve temizleme özelliği ile kişilere oldukça fazla yarar sağlamaktadır. Düzenli olarak bu cilt maskesini kullanmak aknelerin ve sivilcelerin giderilmesine, ciltteki fazla yağın temizlenmesine ve parlak bir cilde sahip olmanıza sebep olur. İçeriğinde B vitamini ve proteinlerin bolca olduğu yumurta akının, cildinize olan faydalarına sizde inanamayacaksınız. Doğal malzemelerle cilt güzelliğini sağlamak, sizlere daha faydalı olacaktır.

  Yumurta maskesi hangi amaçlarla kullanılır

  Fazla yağın temizlenmesi: Gün içerisinde ciltte biriken yağlar gözenekler içerisinde toplanır. Ciltte noktacıklar halinde yağ birikimleri oluşur. Bu maske gözeneklerin içerisindeki yağları temizleyerek, gözenekleri küçültür. Bu sayede cilt daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Böylece cildiniz korunarak, pürüzsüz hale gelir.

  Yumurta Maskesi

  Cildi sıkılaştırmak için:  Cildinizde birikmiş olan ölü hücreleri temizleyerek, daha sıkı bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır. Maske aynı zamanda cildinizde bulunan ince kırışıklıklara da iyi gelecektir.

  Akne ve sivilce oluşumlarını önlemek için: Cildi temizleme özelliği hem akne ve sivilceleri yok edecek, hem de yeniden oluşmalarına engel olacaktır.

  Yumurta maskesi nasıl yapılır

  Bir yumurtayı kırarak sarısını ve beyazını ayırın. Beyazını köpürtene kadar çırpın. Daha sonra bir yere uzanarak, maskeyi yüzünüze ve boynunuza gelecek şekilde sürün. Göz çevresine sürmemeye dikkat edin. Yaklaşık olarak 15 dakika kadar yüzünüzde bekleterek, ılık suyla yıkayın. Cildinizdeki farklılığı hemen fark edeceksiniz. Bu farkı daha iyi anlamak için, haftada bir ya da iki kez uygulamalısınız. Bu maskenin içine dilerseniz, yarım limon suyu ve bir kaşık sirke ilave ederseniz daha faydalı olacaktır.  

  ]]>
  Saç Bakım Maskesi https://www.sacbakimi.com.tr/sac-bakim-maskesi.html Fri, 16 Nov 2018 01:47:59 +0000 Saç bakım maskesi, saçlarda bir sorun olmasa da, bakım ve parlaklık oluşmasına yardımcı olur. Saç bakımı maskesi ile hacimli ve canlı saçlara kavuşabilir ve oluşacak sorunların önüne geçilebili Saç bakım maskesi, saçlarda bir sorun olmasa da, bakım ve parlaklık oluşmasına yardımcı olur. Saç bakımı maskesi ile hacimli ve canlı saçlara kavuşabilir ve oluşacak sorunların önüne geçilebilir.

  Saç Bakım Maskesi Tarifi:

  • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 tane yumurta

  Hazırlanışı: Malzemeler uygun bir kabın içine alınarak iyice karıştırılır, kıvam alan maske saç diplerinden başlanarak, saç uçlarına doğru masaj yaparak sürülür ve yarım saat kadar saçta bekletilerek durulanır.

  Saç Bakım Maskesi Tarifi:

  •  1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 kahve kaşığı deniz suyu
  • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
  • 1 kahve kaşığı kuru maya
  • 1 çay bardağından 1 parmak az zeytinyağı

  Hazırlanışı: Bütün malzeme uygun bir karıştırma kabına alınarak homojen bir şekilde karıştırılır. Saç köklerine daha fazla olmak kaydı ile tüm saça düzgün bir şekilde sürülür. Saçlara uygulanan bakım maskesi yaklaşık 2 saat kadar bekletildikten sonra bol su ile yıkanmalıdır. Uygulanan saç bakım maskesi normal saçlara sahip kişiler için ideal bir maskedir.

  Saç Bakım Maskesi

  Saç Bakım Maskesi Tarifi:

  • 1 kapsül E vitamini
  • 1 kapsül B vitamini
  • Çörek otu
  • Ceviz yağı
  • Susam yağı

  Hazırlanışı: Bitkisel yağlardan göz kararı ile hepsi eşit olmak kaydı ile bir kabın içine alınır ve karıştırılır. Üzerine kapsüller ilave edilerek harmanlanır. Elde edilen saç bakım maskesi saç diplerine özenle sürülür ve saçlar nemli bir havlu ile kapatılır. Maske yaklaşık 1 saat kadar bekletildikten sonra bol su ile yıkanır. Bu saç bakım maskesi sayesinde saçlarda meydana gelen sorunlar giderilir.

  Saç Bakım Maskesi Tarifi:

  • 1 tane limon
  • Hindistan cevizi yağı

  Hazırlanışı: Saçların uzunluğuna ve yoğunluğuna göre Hindistan cevizi yağı ve limon suyu karıştırılır. Elde edilen maske saçlara tümü ile yedirilir. Saçlarda var olan kırıklar için ideal bir saç bakım maskesidir.

  ]]>
  Erkeklerde Saç Dökülmesi https://www.sacbakimi.com.tr/erkeklerde-sac-dokulmesi.html Fri, 16 Nov 2018 18:01:41 +0000 Erkeklerde saç dökülmesi, çoğu zaman genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi, saç bakımına gereken özen gösterilmediği zamanlarda da saç dökülmesi yaşanabilecektir. Erkeklerde oluşan saç dökülmesi kadınl Erkeklerde saç dökülmesi, çoğu zaman genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi, saç bakımına gereken özen gösterilmediği zamanlarda da saç dökülmesi yaşanabilecektir. Erkeklerde oluşan saç dökülmesi kadınlara oranla daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Farklı nedenlerden dolayı erkeklerde saç dökülmesi oluşur ve estetik olarak kişide istenmeyen sonuçlar doğurur.

  Erkelerde Saç Dökülmesinin Nedenleri:

  Saçlar kişinin görünümünü tamamlayan en önemli aksesuardır ve özel bir bakım ister. Saç bakımı da en az cilt bakımı kadar önemli bir ayrıntıdır. Saçların sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu vitaminleri alması ve farklı bakım ürünleri ile saçlara bakım yapılması saçların sağlığı için önemlidir. Saç dökülmesi farklı nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir.

  • Erkelerde oluşan saç dökülmesi genetik olabileceği gibi saçlara gerekli bakımın yapılmaması sonucu da ortaya çıkabilir. Ayrıca stres, mevsim değişikliği ve beslenme bozuklukları da saç dökülmesine yol açabilir.
  • Saçların düzenli yıkanmaması nedeni ile oluşan kirler saçın gücünü kaybetmesine yol açacak ve dökülme başlayacaktır.
  • Yağlı saç tipine sahip olan erkeklerde saç dökülmesi ile daha fazla karşılaşılır. Bu nedenle yağlı saçların bakımı için özel içerikli bakım ürünleri ve şampuanlar kullanılmalıdır. Aksi halde saç dökülmesi artabilir.
  • Saçların ihtiyacı olan vitaminleri karşılamak için krem ya da bakım ürünleri kullanılmalıdır. Aksi halde saç ihtiyacı olan vitaminleri alamaz ve dökülme yaşanır.
  • Günümüzde erkelerde oluşan saç dökülme yaşı 18'li yaş aralığına kadar inmiş durumdadır. Bu yaşlarda oluşan dökülmeler testosteron hormonunda yaşanan değişimden dolayı oluşmaktadır. Testosteron hormonunda yaşanan değişim nedeni ile saçlar dayanıklılığını kaybeder ve dökülmeler başlar.

  Erkeklerde Saç DökülmesiErkelerde Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir

  Saç dökülmesi toplumda yaygın bir şekilde karşılaşılan bir sağlık problemidir ve uzun yıllardır bu problemin çözümü için çok sayıda araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu problemi kesin olarak çözümleyebilecek bir sonuç elde edilememiştir. Fakat gelişen tıp saç dökülme sorununa birçok alternatif çareler üretmiş ve uygulamaya geçirmiştir. Bu yöntemler;

  • İlaç Tedavisi
  • Saç Ekimi
  • Doğal tedavi yöntemleri
  • Cerrahi tedaviler
  • Cerrahi olmayan saç ekleme yöntemleri olarak sıralanabilir.
  ]]>