Saç Uzatma Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Saç Uzatma Yöntemleri

Saç uzatma, doğru yapılacak bir saç bakımı ve doğru beslenme koşullarının sağlanması ile yapılabilir. Saçlar genel olarak bir ayda 0,5 cm ile 2,5 cm arasında uzamaktadır. Arada bu kadar farkın olması genetik faktörlerin etkisi olabileceği gibi, saçlara yeterli bakımın yapılmaması ve beslenme sonucunda yeterli vitamin alamama, saçları sık boyanması, saçları yıpratacak şekilde kurutma makinesi gibi ısı veren cihazların kullanılması sayılabilir. Saçların yıpranmasına yol açan bu etkenler nedeniyle, arzu edilen saç uzaması engellenmektedir. Saçların istenildiği gibi uzamasını sağlamak için, bazı bakımların yapılmasının ihmal edilmemesi gerekir. Saçları çabuk uzatmak, mucize bir ilaçla ya da bakım kürleri uygulamakla gerçekleşmiyor. Saça doğru bakım yapmak, ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri sağlamak, uzama esnasında kırılmalarını engellemek gerekiyor. Saçların bu şekilde sağlıklı olmasını ağlarsanız, bakımsız olan saçlara göre daha çabuk uzatabilirsiniz.

Saç uzatma için saç derisinin önemi nedir?

Saçlara gerekli olan bakımı sağlamak, öncelikle saç derisinden başlamalıdır. Saçların parlak, bakımlı, tellerinin sağlıklı olursa olsun, saç köklerine özen gösterilmediği takdirde saçlar zayıflayacak, daha donuk bir hal alacak ve dökülmeler başlayacaktır. Saç köklerinin güçlendirilmesi için öncelikle saç derisini temiz tutmalı, burada bakteri ve yağ oluşumunun önüne geçmelisiniz. Saç derisine düzenli olarak masaj yapmalı ve kan dolaşımını arttırmalısınız. Bu arada saç derisinin kurumasını engellemek için, doğal yağlar kullanmalı, bununla masaj yapmalısınız. Bunları uyguladığınız takdirde saç kökleriniz güçlenecek, kepeklenme ve cilt hastalıkları riski ortadan kalkacaktır.

Doğal yağlarla saç bakımı nasıl yapılır?

Doğal yağları taşıyıcı ve uçucu olarak sınıflandırabiliriz. Limon, lavanta, biberiye gibi yağlar uçucu özellikte, hint yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi yağlar ise taşıyıcı özelliğe sahip olan yağlardır. Uçucu yağlar direkt olarak saç derisine uygulandığında tahrişe neden olurlar. Bu yüzden yapılacak masajlarda uçucu yağlar, taşıyıcı yağlarla inceltilmelidir. Doğal yağların kullanımı saç derisini yumuşatır, nemlendirir, saç uçlarının kırılmasını önleyerek, saçların uzamasına yardımcı olur.

Saç uzatmaya yardımcı olacak ürünler nelerdir?

Saçların uzaması için satılan kozmetik ürünlerin dışında, B kompleks vitaminleri, C ve A vitamini içeren takviyeler sizlere yardımcı olacaktır. Bunların dışında keten tohumu yağı, beta karoten, ısırgan otu, silis saç uzatmaya yardımcı olacak doğal ürünler arasında yer alır. Başka hastalıklar için ilaç kullananlar, bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Saç uzatma için kullanılabilecek bitkisel yöntemler nelerdir?
  • Bir adet turpu dört bardak suda kaynatın. Beş dakika sonra turpu suyun içinden alarak, suyun ılınmasını bekleyin. Ilınan suyun içine bir adet yumurta sarısı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç derisine masaj yaparak yedirin. Bunu her hafta uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın uzamasını sağladığı gibi, kırılmalarını önleyecektir.
  • Şampuanın içine kırk damla terebentin yağı ve ezilmiş bir adet sarımsak koyarak, saçlarınızı bununla yıkamalısınız.
  • Saçların uzamasını sağlamak için, onları içten kuvvetlendirip beslemek gerekir. Bunun için pirinç, yumurta, ceviz, badem tüketimine önem vermeniz gerekir.
  • Badem yağı, zeytinyağı, hint yağı ve yılan yağı eşit miktarlarda karıştırılarak, saçlara masaj yapılmalıdır. Masaj sonrasında saçlar bol suyla yıkanmalıdır.
  • 10 gram entele otu iki bardak su ve iki bardak sirke ile kaynatılmalıdır. Karışım yarı yarıya buharlaşana kadar kaynama devam etmelidir. Su soğuduktan sonra, banyo öncesinde saç derisine bununla masaj yapabilirsiniz. Masaj sonrası iki saat kadar bekleyerek, saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
  • Susam otu yağı ve çörek otu yağını bir kapta karıştırın. İçine bir tane yumurta sarısı karıştırın. Bu karışımla saçlara 15 dakika masaj yaparak, ardından saçlarınızı yıkayın.
  • İki yemek kaşığı zeytinyağını ocakta biraz ısıtın. Bununla saçlarınıza masaj yaparak, bir süre bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayın.

Saç Uzatma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fön Çeşitleri Nelerdir?

Fön Çeşitleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

Yağ Friksiyonu

Yağ Friksiyonu

Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Nasıl Uzar Saç Nasıl Uzatılabilir

Saç Nasıl Uzar Saç Nasıl Uzatılabilir

Güncel

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Güncel

Alındaki Kısa Saçlardan Kurtulma Yöntemleri

Alındaki Kısa Saçlardan Kurtulma Yöntemleri