Saç Bakım Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Saç Bakım Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı ve bakımlı saçlar denildiğinde ilk akla saç bakım kremleri gelmektedir. Günümüzde kozmetik sektöründe inanılmaz bir paya sahip olan saç bakım kremlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Fiyatları genelde çok ucuzdan başlayıp, çok yüksek fiyatlara kadar çıkan saç bakım kremlerinde genel olarak pahalı kremlerin daha etkili oldukları düşünülmektedir. Bu konuda tabii ki tüketiciler haksız değillerdir. Kanıtlanmış sonuçlara göre ve içinde bulunan bileşenler ve etken maddeler ne kadar fazla olursa saç bakım kreminin de etkisi o kadar artmaktadır.

Günümüzde genelde ev hanımları evde uyguladıkları saç bakım ürünleri ve saç bakım kremleri ile de çok fazla verim alabilmektedirler. Fakat unutulmaması gerekir ki saç bakım kremlerini uygularken en etkili sonucu almak için saç yapısına en uygun olan saç bakım kremini seçmek gerekmektedir. Yoksa kuru saçlar için uygulanacak saça, yağlı saçlar için olan bir saç bakım kremi uygulanırsa eğer hem işe yaramaz hem de saçın sağlığının bozulmasına ve saç parlaklığının azalmasına neden olabilmektedir.

Günümüzde hava kirliliği, aşırı sıcak üfleyen saç kurutma makineleri, çeşitli saç şekillendiricileri, kuaförlerde uygulanan ısıl işlemler, boya, saçta kullanılan çeşitli açıcı maddeler saç sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden herkesin saç bakım kremi kullanmaya ihtiyacı olmaktadır. Saç bakım kremleri genelde saçın yapısına bağlı olarak A, E vitamini, çeşitli zeytinyağı, Hindistan cevizi, limon, avokado yağı, argan yağı, keratin gibi besleyici maddelerle zenginleştirilmiş ürünlerdir.

Saç Bakım Kremi Çeşitleri

Kuru Saçlar İçin Saç Bakım Kremleri

Kuru saçlar, çeşitli işlemler sonucunda saç telinin eski doğallığını kaybetmesi ile zamanla sönük ve cansız bir hal alırlar. Kuru saçlar için olan saç kremleri, saç telinin nemlenmesini ve eski doğal yapısını kazanmasını sağlar. Bu, susuz kalmış kuru bir toprağa benzer. Toprağa su verdiğimizde nasıl kendine gelir ve canlanırsa, saç teli de aynı etkiyi göstermektedir. Ancak bu saç bakım kremlerini kullanırken iyi bir sonuç almak için sürekli kullanmamızda fayda vardır. Aksi takdirde istenilen sonuca ulaşılması çok zordur.

Kuru saçlar için olan saç bakım kremlerinde saç yıkandıktan sonra 5 dakika bekletip sonra iyice durulanır. Ancak saçın sağlıklı kalabilmesi için bu yöntemler çoğunlukla yetmeyebilir. Saçımızı kuruttuktan sonra durulanmayan bir saç bakım kremi uygulaması yapılması şarttır.

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakım Kremleri

Yağlı saçlar, çok fazla yağlı olduğu için yıkandıktan çok kısa bir süre sonra doğallığını kaybeder ve adeta yapış yapış bir görünüme sahip olur. Yağlı saçlarda durulanmayan saç bakım kremi çok fazla tercih edilmez. Ancak saç yıkanırken kullanılan saç bakım kreminin mutlaka yağlı saçlar için olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde uygulanan herhangi bir krem, saçın iyice cansız ve mat gözükmesine neden olabilir.

Yağlı saçlar için olan saç bakım kremleri genelde limon içerikli olduğu için saçı yatıştırır ve yağlanma sürecini uzatır.

Normal Saçlar İçin Saç Bakım Kremleri

Normal saçlar, en ideal saç türüdür. Ne çok fazla nemli ne de çok fazla yağlı yapıya sahip olan bu saç türünde, normal saçlar için uygun olan çeşitli vitaminlerle desteklenmiş saç bakım kremlerini kullanmamız gerekmektedir.

Saç Bakım Kremi Kullanımı

Saç bakım kremlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • Saç tipinize uygun bir krem seçmek önemlidir.
  • Saç bakım kremini düzenli ve talimatlara uygun şekilde kullanmalısınız.
  • Saç bakım kremini saçın uçlarına ve boylarına uygulamalısınız, köklere uygulamaktan kaçınmalısınız.
  • Durulama gerektiren ve durulama gerektirmeyen kremler arasında seçim yaparken saç tipinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Saç bakım kremleri, saç sağlığını korumak ve saçın daha parlak, canlı görünmesini sağlamak için önemli bir rol oynar. Doğru ürünleri seçerek ve düzenli kullanarak saçlarınızın bakımını en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Saç Bakım Kremi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hc Saç Bakım Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hc Saç Bakım Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnce Telli Saç Bakımı Yöntemleri

İnce Telli Saç Bakımı Yöntemleri

Erkek Uzun Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erkek Uzun Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dolgun Saç İsteyenler

Dolgun Saç İsteyenler

Saç Diplerinde Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Saç Diplerinde Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Kuru Saçlara Tavsiyeler

Kuru Saçlara Tavsiyeler

Güncel

Saç Nasıl Uzar Saç Nasıl Uzatılabilir

Saç Nasıl Uzar Saç Nasıl Uzatılabilir

Güncel

Güçlü Saçlar

Güçlü Saçlar

Fön Çeşitleri Nelerdir?

Fön Çeşitleri Nelerdir?

Yumuşak Saçlar

Yumuşak Saçlar

Bakımlı Saçlar İçin Öneriler

Bakımlı Saçlar İçin Öneriler

Dökülen Saçlar İçin Maske

Dökülen Saçlar İçin Maske

Lavanta Saç Bakımı Uygulanışı ve Faydaları Nelerdir?

Lavanta Saç Bakımı Uygulanışı ve Faydaları Nelerdir?

Kınanın Saça Faydası Nelerdir?

Kınanın Saça Faydası Nelerdir?