Saç Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?
15 Mayıs 2024

Saç Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Saç yıkama, bazı kış günlerinde ancak haftada iki-üç gibi kötü bir süreçte yıkayabildiğimiz saçlarımızı çoğu yaz aylarında her gün yıkarız. Bunun saçlarımızı uzatacağını düşünürüz ama aslında yanlış şampuan ya da saç kremi kullanıyorsak ancak saçımızı yıpratmış oluruz. Elbete hiçbir kadın veya erkek saçlarına zarar gelmesini istemez. Hiç şüphem yok ki sizde bu yazılanları aynı amaç doğrultusunda okuyorsunuzdur ve saçlarınıza iyi bir bakım sunmak istiyorsunuzdur. Bana kalırsa hepsinden önce yapılması gereken şey saçlarınızın türüne ve yıpranmışlık seviyesine karar vermek. Bu noktalarda karar aldığınızda geriye gittiğiniz eczane ya da şampuanınız ve kreminizi aldığınız yerdeki bilinçli bir çalışandan yardım istemek. Şu ana kadar bakım yapmayıp ilgilenmediğiniz saçlarınız varsa da hiçbir şey için çok geç olduğunu sanmıyorum çünkü isteğinize uygun işlevdeki yıpranmış saçlar için onarıcı şampuanlar her yerde mevcut. Kepek probleminiz varsa kepek önleyici bir şampuan ve yine kepek önleyici bir krem ile kepeklerinizden kurtulabilirsiniz. Tecrübeyle sabit, ben kepeklerimden kısa bir süre önce kurtuldum. Boyalı saçlar, kırık uçlu saçlar, ince veya kalın telli saçlar için de birçok seçenek var. Bunların arasından size en uygun şampuanı seçmek bakım için atılacak ilk ve en önemli adımdır. Ayrıca durmadan şampuan değiştirmemelisiniz ki saçlarınız bir rutine alışmalı ve en az altı ay boyunca aynı şampuanla yıkanmalı. Şimdi sizlerle birkaç bilgi paylaşacağım.

Saçlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenler
  • Saçı taramamız gereken zaman: Birçok insan saçlarını banyonun ardından ve kuruttuktan sonra fırçalıyorlar. Oysa bunun sağlıklı ve doğru bir hareket olduğunu söyleyemeyeceğim. Saç esnekliği ancak saç nemliyken artar ve kuruyken saçlarımız normal boyunun yüzde yirmisi kadar esner ve kırılır. Nemli saçlar yüzde elliye kadar esnektirler. Saçın yıkandıktan sonra kazandığı ve ihtiyacı olan nemi kaybetmemesi için saç bakım kremleri de kullanılmalı ve hem taradığımız zaman dilimi hem de bakım ürünleriyle desteklenmelidir.
  • Kullanacağımız şampuan miktarı: Eğer uzun saçlara sahipseniz her şampuan kullandığınızda bir yemek kaşığı kadar almalısınız. Çok kısa saçlarınız varsa bunun yarısı kadarı uygun olacaktır.
  • Saç temizliği: Saçlarımızda şampuan dolayısıyla bol köpük oluştuğunda veya bol suyla duruladığımızda gözümüze çok temiz bir şekilde yıkanmışız gibi gelebilir ama aslında öyle değil. Saç yıkarken temizlik olarak dikkat edilmesi en önemli yerlerden biri şampuanı saçlarımıza kafa derimize yaptığımız masajla yedirmemizdir. Böylece hem saçlarımız hem de derimiz ciddi anlamda temizlenmiş olur. Ayrıca bunlara ek olarak saçlarımızı durulamamızı kısa tutmamalıyız. Eğer saçlarınızda şampuan kalırsa bu kepek bile yapabilir.
  • Saç kremi kullanmak: Genellikle saç kreminin saçın her kısmına sürülmesi gerektiği düşünülür. Oysa yalnızca saçımızın uç ve orta kısımlarına sürmeliyiz. Eğer saç maskesi kullanırsak elbette diplere de sürebiliriz.
  • Saçı kurutmak: Kış aylarında bu çok mümkün olmasa da bizler her zaman saçlarınızı doğal halinde kurutmanızı yani fön makinesi kullanmamanızı öneriyoruz. Çünkü bu saçın yıpranmasını ve kırılmasını ciddi anlamda önleyecektir.

Saç Yıkama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tüm Saç Tipleri İçin

Tüm Saç Tipleri İçin

Evde Saç Bakımı Önerileri

Evde Saç Bakımı Önerileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Evde Saç Serumu Yapımı ve Uygulanışı

Evde Saç Serumu Yapımı ve Uygulanışı

Saç Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Düz Saçlar İçin Öneriler

Düz Saçlar İçin Öneriler

Uzun Saç Bakımı Yöntemleri

Uzun Saç Bakımı Yöntemleri

Güncel

Saç Uzatan Maskeler

Saç Uzatan Maskeler

Güncel

Boyalı Saç Bakımı Yöntemleri

Boyalı Saç Bakımı Yöntemleri

Güncel

Parlak Saçlar Öneriler ve Bakımı

Parlak Saçlar Öneriler ve Bakımı